គម្រោងផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ សៀមរាប ប៉ោយ​ប៉ែត រត់កាត់​រាជធានី ខេត្តចំនួន៦ ក្នុងនោះកំពង់ធំ​វែង​ជា​ងគេ​
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងផ្លូវ​ល្បឿនលឿនភ្នំពេញ សៀមរាប​ ប៉ោយ​ប៉ែត ដែលមានប្រវែងសរុបប្រមាណ ៤២០គីឡូម៉ែត្រ ឆ្លងកាត់រាជធានី ខេត្តចំនួន៦ បច្ចុប្បន្នបាន និងកំពុង​ពន្លឿនការសិក្សាឈានទៅរកការបញ្ចប់ ដើម្បីអាចបើកការដ្ឋានសាងសង់ក្នុងដំណាក់កាលទី១នាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។
ឯកឧត្តម ​ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា រាជធានី ខេត្តទាំង៦ ដែលស្ថិតនៅក្នុងគម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនមួយនេះ រួមាន រាជធានីភ្នំពេញ រត់កាត់ប្រវែង ​៣គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ ដោយឡែកខេត្តកណ្ដាល​មានប្រវែង ១៨​គីឡូម៉ែត្រ, ខេត្ត​កំពង់​ចាម​ប្រវែង ៤៣​គីឡូ​ម៉ែត្រ, ខេត្ត​កំពង់ធំ​មានប្រវែង ១៣១​គីឡូម៉ែត្រ ខេត្ត​សៀមរាប​មានប្រវែង ១៣០​គីឡូម៉ែត្រ និង​ខេត្ត​បន្ទាយ​​មានជ័យ​មានប្រវែងរត់​កាត់ ៩៥គីឡូម៉ែត្រ ។​
គម្រោងផ្លូវ​នេះ​ តាមការ​ប៉ាន់​ស្មាន​ត្រូវ​ចំណាយ​ទឹកប្រាក់ក្នុងការ​សាងសង់ប្រមាណជាង​ ៤០០០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ដោយគិត​ជា​មធ្យម​តាមស្តង់ដារ​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន គឺ១គីឡូម៉ែត្រ​ត្រូវ​ចំណាយ​១០​លានដុល្លារ​អាមេរិក ​ជាក់ស្ដែង​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ ក្រុងព្រះសីហនុ ដែល​មានប្រវែង ១៨៧​គីឡូម៉ែត្រ កំពុង​ដំណើរ​នេះ បាន​ចំណាយទឹកប្រាក់សាងសង់​ប្រមាណ​២​ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ បាវិត ដែលមា​ន​ប្រវែង ១៣៥​គីឡូម៉ែត្រ​​ គ្រោងនឹង​ចំណាយ​ទឹកប្រាក់​សាងសង់​ប្រហាក់ប្រហែល ​១,៣ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ។
គម្រោងផ្លូវ​ល្បឿនលឿនភ្នំពេញ សៀមរាប​ ប៉ោយ​ប៉ែត​ ត្រូវ​បានចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ក្របខ័ណ្ឌ​សម្រាប់​សិក្សា​កាលពី​ពាក់​កណ្ដាល​ឆ្នាំ២០២៣​ រវាង​ក្រសួង​សាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន និង​ក្រុមហ៊ុន​ CRBC របស់​ប្រទេស​ចិន ។
គិត​មកដល់​បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជា​មានគម្រោង​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ចំនួន​៣ខ្សែ មានប្រវែង​សរុបជាង ​៧៣០​គីឡូ​ម៉ែត្រ ដោយ​មួយ​កំពុងដាក់ដំណើរការ ( ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ ក្រុងព្រះសីហនុ ) មួយ​កំពុង​សាងសង់ (​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ​បាវិត ) និងមួយទៀត​កំពុង​សិក្សា​ ( ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ សៀមរាប ប៉ោយ​ប៉ែត ) ។​
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល ធ្លាប់បានលើកឡើងថា​ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹង​មិនបញ្ចប់​ត្រឹម​ការ​សាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី៣នោះទេ តែ​រដ្ឋាភិបាលនឹង​បន្តសិក្សា​សាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿន​ប​ន្តប​ន្ទា​ប់​ទៀ​ត អាចមានខ្សែទី​៤ ទី៥ ដើម្បីជំរុញ​ដល់ការ​ដឹកជញ្ជូន​ក្នុងប្រទេស និងភ្ជាប់ទៅក្រៅ​ប្រទេស​ ។
គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ ក្រុងព្រះសីហនុ បាន និងកំពុង​ហុច​ផល ​និងសក្ដានុពល​យ៉ាង​ច្រើនដល់​ខេត្ត​នៃតំបន់សមុទ្រ​មួយនេះ ដែលក្រៅពីសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនទំនិញសំខាន់ៗសម្រាប់ការនាំចេញតាមរយៈកំពង់ផែអន្តរជាតិក្រុងព្រះសីហនុ នោះ សម្រាប់តែថ្ងៃសម្រាករៀងរាល់ពិធី​បុណ្យជាតិ និងអន្តរជាតិម្ដងៗ ខេត្តព្រះសីហនុ​ទទួលបាន​ចំនួនភ្ញៀវទេសចរ​ច្រើនទៅ​ទស្សនា និងសម្រាកលំហែ​ ដែលបានជំរុញឱ្យអាជីវកម្ម​នានា​នៅក្នុង​ខេត្ត​មួយនេះ​កាន់តែមានសកម្មភាពមមាញឹក​ ៕