" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-92554 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ដេច​នាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រាប់ឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត​​ប្រកួ​តប្រជែងលើការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ
ភ្នំពេញ ៖ ថ្លែងចេញពីខេត្តតាកែវ​ នាឱកាស​ជួបសំណេះសំណាល​ជាមួយ​កម្មករ​កម្មការិនីជិត​២ម៉ឺន​នាក់​ក្នុងស្រុក​បាទី សម្ដេចមហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ​បានប្រាប់ទៅអភិបាលខេត្ត ឬថ្នាក់ដឹកនាំ​ខេត្ត​ទាំងអស់​ក្នុ​ងប្រទេសកម្ពុជា បង្កើនភាព​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ ទេសចរណ៍ ដោយ​ឱ្យមានកា​រប្រកួ​តប្រជែង​​ដូចនឹ​ងប្រទេស​មួយចំនួន​បានធ្វើ ។
សម្ដេចមានប្រសាសន៍ថា​ ខេត្តទាំងអស់​ក្នុ​ងប្រទេស​កម្ពុជា​​​គួរចាប់ផ្ដើម​ប្រកួតគ្នាទាក់ម៉ូយ ដែលសំដៅលើ​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ មិនថា​ទេសចរណ៍ ឬឧស្សាហកម្មនោះទេ ​ខេត្ត​ខ្លះ​មានសក្ដានុពល​ទេសចរណ៍ ​ដូច្នេះគួរ​ទា​ក់​ទាញលើ​ផ្នែកទេសចរណ៍ ខេត្តខ្លះទៀត​មានសក្ដានុពលខាងឧស្សាហកម្មអាច​ទាក់ទា​ញ​អ្នក​​វិ​និយោ​គ​ម​ក​បណ្ដា​ក់ទុន​ខាងឧស្សាហកម្ម ចំណែកខេត្ត​ដែលមានសក្ដានុពល​ខាងកសិកម្ម អាច​ទាក់ទាញមក​បណ្ដា​ក់​ទុនវិនិយោគលើកសិកម្ម ។​
សម្ដេច​បន្តថា នៅប្រទេសមួយ​ចំនួន ខេត្ត​របស់គេនីមួយៗ​ប្រកួ​តប្រជែងគ្នា​ទាក់ម៉ូយ​ ដូច្នេះកម្ពុជា​គួរ​ចា​ប់​ផ្ដើម​អនុវត្តន៍​ពីពេលនេះតទៅ ។ ​​កន្លងមក​រាជរដ្ឋាភិបាល បានខិតខំ​ទាក់ម៉ូយ​តែម្នាក់​ឯង ហើយ​ពេល​ទាក់​ម៉ូយ​បានហើយ ខេត្ត​ខ្លះអត់ខិតខំទាក់ទាញ​បន្ត​ ដូច្នេះ ក៏រាងហត់បន្តិច​ដែរ អញ្ចឹង​ខេត្ត​នីមួយៗ​ ចាប់​ផ្ដើម​ទាក់ម៉ូយ​បន្តពីរាជរដ្ឋាភិបាល ។​
សម្ដេច​បន្ថែមថា​ ៖
«មុននឹង​ឱ្យគេមកលេង​យើង យើង​គួររៀបចំផ្ទះឱ្យបានស្អាត ។ ក្នុងន័យ​នេះ គឺសំដៅលើ​ខេត្ត​នីមួយៗ ត្រូវ​ចេះរៀបចំ សម្របសម្រួល​ និងរង់ចាំស្វាគមន៍វិនិយោគិនចូលមកកាន់ទឹកដី​របស់ខ្លួន ។​ ក្នុង​រយៈ​ពេល៣សប្ដាហ៍នេះ ខ្ញុំបានចេញទាក់ម៉ូយ​ ទាំងម៉ូយ​ក្នុងប្រទេស​ និងម៉ូយ​នៅក្រៅប្រទេស ដូច​ជា​ទៅ​ប្រ​ទេ​ស​​ឥណ្ឌូនេស៊ី និងបានជួបម៉ូយ​មកពីច្រើនប្រទេស ដូចជា​មេដឹកនាំអាស៊ាន ជប៉ុន និងចិន  បន្ទាប់​មក​ទៅ​ប្រ​ទេស​ចិន​ដើម្បីជួបវិនិយោគិន​ជនជាតិចិន​ជាច្រើន​ទៀត ហើយនៅថ្ងៃទី២១​ខាងមុខ​នេះ ខ្ញុំ​នឹង​ទៅ​អាមេរិក ដោយគ្រោងជួប​ជាមួយវិនិយោគិននៅអាមេរិក​ជាច្រើនទៀត»។
ឯកឧត្តម ​អ៊ូច ភា អភិបាលខេត្តតាកែវ បានមានប្រសាសន៍តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងផងដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ​ខេត្ត​តា​កែវ​​ក៏បាន​ខិតខំប្រឹង​ប្រែង​ក្នុងការទាក់ទាញ​អ្នក​វិនិយោគទាំងក្នុង​វិស័យកសិកម្ម និង​វិស័យ​ ឧស្សាហកម្ម​ជា​ពិសេស​រោងចក្រ​សហគ្រាស​ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ថ្មីៗនេះ​មានរោងចក្រ​ចំនួន៣​បន្ថែមទៀត​បានចូលមកកាន់ទឹកដីនៃខេត្ត​តាកែវ និង​កំពុង​ស្វែង​រកទីតាំង​បណ្ដាក់ទុនលើ​គម្រោ​ងវិនិយោគ​របស់ខ្លួន​ ដែលការ​វិនិយោគលើ​គម្រោង​រោងចក្រ​សហគ្រាស​នេះ បានផ្ដល់ឱកាសការងារដល់ពលរដ្ឋក្នុង​ខេត្ត​តាកែវ​រាប់ម៉ឺន​នាក់ ។ បច្ចុប្បន្ន​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្មក្នុង​ខេត្តតាកែវបានផ្ដល់ការងារ​ដល់កម្មករ​ជិត៧ម៉ឺននាក់ និង​បានផ្ដល់​ប្រាក់ចំណូលជាង​២០០លានដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយឆ្នាំ  ៕