នាឱកាសក្នុងពិធីបើកវេទិកាធុរកិច្ច បារាំង-កម្ពុជា ថ្ងៃទី៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤នេះ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងអំពីភាពសំខាន់របស់បារាំងក្នុងនាមជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគរបស់កម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានោះដែរ សម្ដេចបានរំលឹកអំពីដំណើរទស្សនៈកិច្ចទៅកាន់ប្រទេសបារាំងកាលពីដើមឆ្នាំ២០២៤ ដោយត្រឡប់មកវិញជាមួយលទ្ធផលផ្លែផ្កាជាច្រើន។ ក្នុងនោះ លទ្ធផលដ៏សំខាន់មួយគឺការព្រមព្រៀងដំឡើងកម្រិតនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីសំដៅសម្រេចបាននូវភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ។
យោងតាមប្រសាសន៍របស់សម្ដេច ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រនេះនឹងធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរកាន់តែស៊ីជម្រៅលើគ្រប់វិស័យ រាប់ចាប់ពីកិច្ចការសហការនយោបាយ រហូតដល់កិច្ចការសហការសេដ្ឋកិច្ច។
ថ្លែងក្នុងឱកាសខាងលើ សម្ដេចធិបតីបានគូសបញ្ជាក់ថា ៖
«ពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចសហការសេដ្ឋកិច្ច បារាំងនៅតែជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគដ៏ធំមួយរបស់កម្ពុជាក្នុងចំណោមប្រទេសអ៉ឺរ៉ុប។ ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីបានកើនឡើងជាលំដាប់ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៥១៥,២១លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ និង ២០៦,៤១ លានដុល្លារក្នុងរយៈពេល៥ខែ ឆ្នាំ២០២៤»។
សម្ដេចបានបន្តមានប្រសាសន៍ផងដែរថា ក្រៅពីទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មទៅ បារាំង តាមរយៈភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំង ក៏បានផ្ដល់ជំនួយបន្ថែមទៀតដល់កម្ពុជាលើវិស័យអាទិភាពចំនួន៣ គឺទឹកស្អាត ថាមពល និងការបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុប ២១៥លានអ៉ឺរូ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការវិនិយោគរបស់កម្ពុជាទៅជាសេដ្ឋកិច្ចរីកលូតលាស់ប្រកបដោយចីរភាព បរិយាបន្ន ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រុមហ៊ុនបារាំងជាច្រើន ដោយរាប់តាំងពីសហគ្រាសពហុជាតិ រហូតដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម បានបង្កើតមូលដ្ឋាននៅកម្ពុជា ដូចជា ក្រុមហ៊ុន Total Energy, ធនាគារ Bred Bank និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជាច្រើនទៀតដែលគ្រប់គ្រងដោយធុរជនបារាំង។
ការវិនិយោគពីបារាំងកន្លងមកនេះបានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់ការបង្កើតការងារ ការផ្ទេរជំនាញ និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលបង្កើតជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ សម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្ពុជា៕