សម្ដេចធិបតី៖ ចំណូលពន្ធបានជួយសេដ្ឋកិច្ចច្រើន ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលនៅតែមានការយោគយល់ចំពោះពលរដ្ឋ
(វិមានសន្តិភាព)៖ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ “វេទិការាជរដ្ឋាភិបាល និងផ្នែកឯកជន លើកទី១៩”​ នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ទី១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងពីកង្វល់នានារបស់ធុរជន និងវិនិយោគិនយកមកពិភាក្សាក្នុងគោលដៅជំរុញការអភិវឌ្ឍ​វិស័យឯកជននៅកម្ពុជា។
ក្នុងនោះ កាតព្វកិច្ចពន្ធគឺជាការព្រួយបារម្ភមួយរបស់វិស័យឯកជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋ។ ថ្វីត្បិតថា ចំណូលដែលបានមកពីពន្ធដារ បានជួយស្រោចស្រង់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហានានា ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលអាណត្តថ្មីក៏នៅតែមានការគិតគូរពីពលរដ្ឋផង​ដែរ។
សម្ដេចធិបតីបានមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះថា៖
«ខ្ញុំសូមសង្កត់ធ្ងន់ថា នៅក្នុងអាណត្តិនេះ​ រដ្ឋាភិបាល​នឹងមិនមានបង្កើតប្រភេទពន្ធថ្មីនោះទេ ហើយពន្ធដែលមានស្រាប់ក៏មិនមានការ​ដំឡើងអាត្រានោះដែរ»។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាពន្ធដារនេះ សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបន្តមានប្រសាសន៍ទៀតថា  កន្លងមក​រាជរដ្ឋាភិបាល បានសម្រេចលុបចោលជាបន្តបន្ទាប់នូវប្រភេទពន្ធ ដូចជា ពន្ធសត្វឃាត ពន្ធលើរបរម៉ៅការ ពន្ធតែមសារពើព័ន្ធ លើលិខិតរដ្ឋបាល លិខិតតុលាការ ឯកសារអត្រានុកូលដ្ឋាន ពន្ធលើមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនទោចក្រយានយន្ដ ត្រីចក្រយានយន្ដ ត្រាក់ទ័រ និងពន្ធប្រថាប់ត្រា​លើលិខិតបង្កើតក្រុមហ៊ុនជាដើម។
បន្ថែមពីនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងអាណត្តិកន្លងមក​ក៏មានការលើកលែងពន្ធមួយចំនួនទៀត ហើយដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុង​អាណត្តនេះក៏នឹងបន្តអនុវត្ត​ន៍ជាគោលការណ៍គឺ ទី១ មិនយកពន្ធលើដីកសិកម្ម ដីស្រែជាលក្ខណៈគ្រួសារ ពន្ធនាំចូលសម្ភារៈកសិកម្ម ពន្ធអចលនទ្រព្យតម្លៃទាបជាង ១០០លាន​រៀល ពន្ធប្រថាប់ត្រាលើការផ្ទេរកម្មសិទ្ធ លើអចលនទ្រព្យពីឪពុកម្ដាយ មកកូន យាយតាមកចៅ ។ល។
ក្នុងនោះផងដែរ សម្ដេចក៏បានគូសបញ្ជាក់អំពីការបង់ផាស៊ីតាមផ្សារ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិនេះនឹងបន្តលុបការបង់ផាស៊ី និងការបង់ថ្លៃផ្សេងៗ ដែលមានន័យថា ការលក់ដូររបស់​ប្រជាពលរដ្ឋជាលក្ខណៈកញ្ជ្រែង កញ្ជើ ល្អី នៅតាមទីផ្សារនានានៅទូទាំងប្រទេស នឹងមិនតម្រូវ ឱ្យបង់ផាស៊ីនោះទេ។
បន្ថែមពីនេះទៅទៀត ដើម្បីសម្រួលពលរដ្ឋ រាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចផ្ដល់ការអនុគ្រោះបន្ថែមលើ ប្រភេទពន្ធមួយចំនួនដូចជា បន្តការលើកលែងពន្ធប្រថាប់ត្រាលើការផ្ទេសិទ្ធិ ឬសិទ្ធិកាន់កាប់ លំនៅឋាន​គ្រប់ប្រភេទដែលមានលក្ខណៈជាបុរី ដែលមានតម្លៃក្រោម ឬស្មើ៧ម៉ឺនដុល្លាររហូតដល់ បំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤៕