" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-126384 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ស្វែងយល់ពីនីតិវិធីនៃការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុ រវាងប្លង់រឹង និងប្លង់ទន់
ភ្នំពេញ ៖ ការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិកាន់កាប់អចលនវត្ថុ គឺជានីតិវិធីដ៏សំខាន់ និងចាំបាច់បំផុតក្នុង​ការ​ទិញ​លក់​អចលន​ទ្រព្យ ដូច្នេះហើយ ទាំងអ្នកលក់ និងអ្នកទិញ ត្រូវយល់ដឹងទាក់ទងនឹងនីតិវិធី និ​ងរ​បៀ​ប​នៃកា​រ​ផ្ទេ​​រ​កម្មសិទ្ធិ​នេះ ​ដើ​ម្បីជៀសវាងបញ្ហាប្រឈមក្នុងពេលទិញលក់អចលនវត្ថុ ​។​
នីតិវិធីនៃការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិកាន់កាប់អចលនវត្ថុដែលត្រឹមត្រូវស្របច្បាប់ ត្រូវធ្វើឡើងទៅ​តាម​ដំណាកាល់​ និង​​មានភាពខុស​គ្នា​រវាងកម្មសិទ្ធិ​ប្លង់​រឹង(វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុ)  និង​ប្លង់​ទន់ (លិ​ខិត​ផ្ទេ​រសិ​ទ្ធិកា​ន់​កាប់​អ​ចលនទ្រព្យដែលមិនទាន់ចុះបញ្ជី) ​។
យោងតាមមជ្ឈមណ្ឌលនីតិក្រមបានឱ្យដឹងថា​ ការផ្ទេរសិទ្ធិកាន់កាប់អចលនវត្ថុ សំដៅលើកិច្ចសន្យា ឬ​លិខិ​ត​​គតិយុត្តនានាដែល​ប​ញ្ជា​ក់​ពីកា​រ​ផ្ទេ​រ​សិ​ទ្ធិនៃ​អ​ចល​ន​វត្ថុពីម្ចាស់ដើមទៅ​ម្ចាស់​​​អចលនទ្រព្យថ្មី ដោយ​មាន​ការ​ទទួលស្គាល់តាមផ្លូវច្បាប់។
ការផ្ទេ​រ​សិ​ទ្ធិ​នេះធ្វើឡើ​ង​ក្រោ​មទម្រង់ជាកិច្ចសន្យាទិញ-លក់អចលនវត្ថុ ការធ្វើអំណោយ ឬប្រទានកម្ម (កិច្ចសន្យា ដែលភាគីម្ខាងផ្តល់នូវទ្រព្យសម្បត្តិដោយមិនយកថ្លៃដល់​ភាគី​ម្ខាង​ទៀត​យល់ព្រមទទួល) សន្តតិ​កម្ម​ (ការផ្ទេរនូវសិទ្ធិ ឬករណីកិច្ចពីជនណាម្នាក់ ទៅឱ្យជនម្នាក់ ឬច្រើននាក់តាមច្បាប់)  ការបែ​ង​ចែក​ម​រ​ត​ក​តា​ម​ការព្រមព្រៀងជាដើម។
នីតិវិ​ធីការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុមាន ៥ ដំណាក់កាលធំៗរួមមាន ១ បំពេញ​ឯ​ក​សារនៅ​កា​រិយា​ល័​យ​ភូមិ​បាល ដោយ​ភាគីទាំងសងខាង ឬអ្នកទទួលបានសិទ្ធិត្រូវមកកា​រិ​យា​ល័យ​រៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំ​ណ​ង់​ និងភូមិបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ (ដែលជាទូទៅគេហៅថា ការិយាល័យភូមិបាល) ដែលអ​ចល​ន​ទ្រព្យ​នោះ​ស្ថិត​នៅ ដើម្បីបំពេញឯកសារនានានៅមុ​ខ​មន្ត្រី​ភូមិ​បាល ដោយមានសាក្សីមកជាមួយផង។
ក្នុងដំណាក់​កាលដំបូង ភាគីទាំងសងខាង ត្រូវភ្ជាប់មកជាមួយនូវឯកសារចាំបាច់មួយចំនួនរួមមាន​ កិច្ច​សន្យា​ទិ​ញ​-​លក់​ (លិខិតលក់ផ្តាច់ សម្រាប់ការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិក្នុងករណីទិញ-លក់) ​លិ​ខិត​ធ្វើ​អំ​ណោយផ្តាច់ (ក្នុងក​រណី​ដី​នោះ​​ ​ត្រូវបានធ្វើអំណោយដល់នរណាម្នាក់) អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ (មានបញ្ជាក់ពីសាលាក្រុង ស្រុក/ ខណ្ឌ) សេចក្តីចម្លងសំបុត្រអាពាហ៍ពិពាហ៍ (ប្រ​សិន​បើ​ជាទ្រ​ព្យ​ប្តីប្រពន្ធ) ឯកសារបញ្ជាក់អត្តសញ្ញាណ (នៅលីវ រៀបការ និង លែងលះ ) និងឯកសារផ្សេងៗទៀត ទៅតាមតម្រូវកា​រ​ជាក់​ស្តែង​នៃ​អ​ច​លន​ទ្រ​ព្យ​នោះ។​
​ដំណាក់​កាលទី២ គឺជា​ដំណាក់​កាល​ ប្រថាប់ត្រាដោយអាជ្ញាធរឃុំ-សង្កាត់ ។ បន្ទា​ប់​ពី​បំ​ពេញ​ឯ​ក​សារ​នៅ​កា​រិ​យា​​ល័​យ​ភូ​មិ​បាលរួចរាល់ហើយ ម្ចាស់ដី ត្រូវយកឯកសារនោះ ទៅ​ឱ្យ​អាជ្ញា​ធ​រ​ឃុំ​-សង្កាត់ ដែលអចលនទ្រ​ព្យនោះ​ស្ថិតនៅ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យនូវភាពស្របច្បាប់ និងប្រថាប់ត្រាលើឯកសារទាំងអស់នោះ។
សម្រាប់​ដំណាក់​កាល​បន្ទាប់ទី៣គឺ ការកសាងសាលកបត្រក្បាលដី និងពិនិត្យទីតាំង។ បន្ទា​ប់​ពី​ប្រ​ថា​ប់ត្រា​រួ​ច​ហើយ​ ម្ចា​ស់​ដី ត្រូវបន្តយកឯកសារនោះទៅការិយាល័យភូមិបាលវិញ ដើម្បី​មន្ត្រី​អនុវត្តនីតិវិធីបន្ត។ មន្ត្រី​ភូមិ​​បាល​ នឹងធ្វើការងារផ្ទេរសិទ្ធិអចលនទ្រព្យនោះ ដោយចុះទៅពិនិត្យទីតាំង កសាងសាលកបត្រក្បាលដី សម្រ​ង់​ព​ត៌​មា​​នក្បាលដី កសាង​កំណត់​ហេតុ​ចុះ​វា​ស់​វែង​ និងកសាងឯកសាររណបផ្សេងៗទៀតដែលពាក់ព័ន្ធ។
ចូល​ដល់​ដំណាក់​កាលទី៤គឺ សុំការអនុម័តមន្ទីរសុរិយោដី និងបង់ពន្ធ ។ ចំពោះដីដែលចុះបញ្ជីរួច (ប្លង់រឹង) ម្ចាស់ដីត្រូវយកឯកសារទាំងអស់នោះ ទៅ​ច្រក​ចេញ​ចូល​តែ​មួយ​នៅ​មន្ទីរ​រៀបចំដែនដី នគ​រូ​ប​នី​យកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី (ឬហៅថាមន្ទីរសុរិយោដី) ដែលអចលនទ្រព្យនោះស្ថិតនៅ។ មន្ត្រី​សុរិ​យោ​ដី​នៅ​ទីនោះ នឹងធ្វើការត្រួតពិនិត្យឯកសារទាំងនោះ។ ក្នុង​ករណីដែលឯកសារគ្រប់គ្រាន់តាមច្បាប់ហើយនោះ មន្ត្រីនឹងហៅ​ម្ចាស់មកបង់សេវាសុរិយោដី និងយកឯកសា​រទៅ​បង់​ពន្ធ​នៅ​សាខាពន្ធ​ដា​រ​ដែ​ល​អច​ល​ន​​ទ្រ​ព្យ​នោះ​ស្ថិត​នៅ ។​
សម្រាប់​ដីដែលមិនទាន់ចុះបញ្ជី ឬហៅថា​ប្លង់ទន់ ក្រោយពីមន្ត្រីចុះវាស់វែង និងធ្វើកំណត់ហេតុរួចរាល់ហើយ ការិយា​ល័​យ​ភូមិបាល នឹងរៀបចំឯកសារ ដើម្បី​ឱ្យអ្ន​ក​ស្នើសុំ​យក​ឯក​សារ​ទៅ​បង់ពន្ធប្រថាប់ត្រា៤ភាគរយ ។
យោងតាមសេចក្តីណែនាំលេខ ៨៧២៦ របស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ចុះថ្ងៃទី១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៦ ការផ្ទេរ​សិទ្ធិ​អចលនទ្រព្យ ត្រូវជាប់ពន្ធ ៤ភាគរយ​ ទាំងប្លង់រឹង និងប្លង់ទន់។ ដី​ដែល​​ពុំទាន់បានចុះបញ្ជី អ្នក​ទ​ទួ​លសិ​ទ្ធិ​មា​​នកាតព្វកិច្ចត្រូវបង់ពន្ធប្រថាប់ត្រា៤ភាគរយ​ ដូចដីដែលបានចុះបញ្ជីដែរ។
បើតាមសេចក្តីសម្រេចលេខ០៤ សសរ ចុះថ្ងៃទី ១០ ខែ មករា ឆ្នាំ២០១៦។ មាន​កា​រផ្ទេ​រ​សិ​ទ្ធិ​ខ្លះគឺ​មិនជាប់​ពន្ធ​នោះ​ទេ ​ដូចជាការផ្ទេរអចលនទ្រព្យជាសំណង់ ឬក៏ដីជាដើម ក្នុងករណី​ឪពុក​-​ម្តាយ​​បង្កើត ផ្ទេរ​ឱ្យកូនបង្កើត រវាងប្តី និងប្រពន្ធ រវាងយាយ-តាបង្កើតនិងចៅបង្កើត ។
សម្រាប់​ដំណាក់​កាលទី៥​ចុង​ក្រោយ​នៃ​​​នីតិវិធី​ផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ គឺចារឹកឈ្មោះលើប្លង់ដី ។ វាជាជំហានចុងក្រោយ បន្ទាប់ពីប​ង់ព​ន្ធ​រួចហើយ សម្រាប់ដីដែលបានចុះបញ្ជីរួច (ប្លង់រឹង) ដោយ​ម្ចាស់ដី ត្រូវកាន់ឯកសា​រទាំង​អ​ស់​ម​ក​មន្ទីរសុ​រិយោដីម្តងទៀត ដើម្បីមន្ត្រីធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអំពីម្ចាស់ដី នៅក្នុងប្រព័ន្ធកុំព្យូទ័រ និងធ្វើ​លេ​ខា​ចា​រឹក​លើ​ប្ល​ង់​ដី​នោះ។ ម្ចាស់ដីថ្មី នឹងទទួល​បាន​ប្លង់​កម្ម​សិទ្ធិ​នោះ​ ​នៅពេលនីតិវិធីទាំងអស់នេះបានបញ្ចប់ ។
ចំណែកដីដែលមិនទាន់ចុះបញ្ជី (ប្លង់ទន់) ក្រោយពី បានបង់ពន្ធរួចរាល់ហើយ អ្នកស្នើសុំ​ត្រូ​វ​យ​ក​ប​ង្កា​​ន់ដៃ​ប​ង់​ព​ន្ធរួចរាល់នោះ ទៅការិយាល័យភូមិបាលវិញ ដើម្បីមន្ត្រីពិនិត្យ និងសម្រេច ដើម្បី​ប​ញ្ចប់​កា​រ​ផ្ទេ​រ​សិ​ទ្ធិ​កា​​ន់​កា​ប់ ​អចលនទ្រព្យ ជូនម្ចាស់ថ្មី ត្រឹមថ្នាក់ស្រុក-ខណ្ឌ។ ពេលនោះ យើង​នឹងទទួលសំណុំ ឯកសា​រនៃ​កា​រ​ផ្ទេ​​រសិ​​ទ្ធិអ​ចលនទ្រព្យ​ដែល​បាន​ផ្ទេរ​សិទ្ធិ​ត្រឹម​ត្រូវ​ឱ្យ​ទៅ​ឈ្មោះ​ម្ចាស់ថ្មី ៕