អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យរំពឹងថា ក្រោយកិច្ចប្រជុំអាស៊ាននឹងមានរំហូរវិនិយោគិនផ្ទាល់ពីអាស៊ានមកកម្ពុជាបន្ថែម
ភ្នំពេញ ៖ កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤០-៤១ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះក្រោមការចូលរួមពីបណ្ដាមេដឹកនាំអាស៊ាន និងពិភពលោកមួយចំនួន រួមជាមួយនឹងវត្តមានរបស់វិនិយោគិនអាស៊ាន និងកម្ពុជាជាច្រើន។ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំកំពូលជាប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនេះដែរ នឹងនាំមកនូវការវិនិយោគពីបណ្ដាប្រទេសអាស៊ានចូលមកកម្ពុជាបន្ថែមទៀតជាក់ជាមិនខាន។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិការប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ PropNex Cambodia បានថ្លែងប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា កិច្ចប្រជុំដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនេះ គឺជាការបង្ហាញពីអ្វីដែលកម្ពុជាមានទៅកាន់មេដឹកនាំនៅបណ្ដាប្រទេសអាស៊ាន និងប្រទេសផ្សេងទៀតដែលពាក់ព័ន្ធ ខណៈដែលអ្នកវិនិយោគក៏ដូចជាមេដឹកនាំដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះផ្ទាល់បានឃើញពីភាពរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជា ហើយនឹងអាចពិចារណាក្នុងការស្វែងរកការបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
“ខ្ញុំគិតថា វាជាចំណុចល្អដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំនេះដែលអាចជួយផ្នែកផ្សេងៗ រួមទាំងអចលនទ្រព្យផងដែរ ថ្វីត្បិតតែបច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាក៏ដូចជាបណ្ដាប្រទេសជាច្រើននៅតែបន្តជួបបញ្ហាប្រឈមពិតមែន ប៉ុន្តែតាមរយៈកិច្ចប្រជុំនេះ កម្ពុជាអាចធ្វើឱ្យវាមានភាពប្រសើរឡើងបានមួយកម្រិត ហើយអាចធ្វើឱ្យវិនិយោគិនក៏ដូចជាធុរជនមានការទុកចិត្តមកលើយើងបានយ៉ាងប្រាកដ”
អ្នកស្រីបន្តទៀតថា ៖
“កន្លងមកការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបណ្ដាប្រទេសអាស៊ានក៏មានច្រើនដែរ ក្រៅពីចិនដែលជាអ្នកវិនិយោគច្រើនជាងគេនៅកម្ពុជា ហើយក្រោយកិច្ចប្រជុំនេះយើងជឿថាវិនិយោគិនអាស៊ាននឹងអាចមកកម្ពុជាដើម្បីស្វែងរកការវិនិយោគនានាជាមិនខាន”
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលវត្ថុកម្ពុជាបានថ្លែងឱ្យដឹងថា តាមរយៈកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ គឺការផ្ដល់នូវប្រយោជន៍ដល់កម្ពុជា ហើយការទទួលបានផលប្រយោជន៍មានតិច ឬច្រើន អាស្រ័យលើការទាក់ទាញរបស់វិនិយោគិនកម្ពុជាខ្លាំងកម្រិតណាតែប៉ុណ្ណោះ។ លោកបន្តថា ជាបទពិសោធន៍កន្លងមកតាមរយៈកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានឆ្នាំ២០១២ឃើញថា ក្រោយកិច្ចប្រជុំមានគេស្គាល់កម្ពុជាច្រើន ហើយក៏មានអ្នកចូលមកកម្ពុជាដើម្បីស្វែងរកការវិនិយោគ និងធ្វើជំនួញដើម្បីរកប្រាក់ចំណេញរបស់ពួកគេដែរ៕