" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-70045 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការអភិវឌ្ឍលំនៅឋានបែប​លំហែកាយ​នៅខេត្តកំពត​កាន់តែមានភាពសកម្មយ៉ាងមមាញឹក
កំពត ៖ កំពត​ គឺជាខេត្តមួយដែលមានសក្ដានុពលខ្ពស់ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ដោយមាន​តំបន់ជាច្រើនត្រូវបានអ្នកវិនិយោគ និងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍បាន​ជ្រើសរើស​ជា​គោលដៅ និងសម្រុកអភិវឌ្ឍបន្ថែមក្នុងរូបភាពជាកន្លែងកម្សាន្តធម្មជាតិ ជាពិសេសប្រភេទលំនៅឋានបែបលំហែរដែលមានតម្លៃសមរម្យ។
លោក ​ជិន ណារិន​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ Sunshine Realty ប្រចាំខេត្ត​កំពត​​បានមា​នប្រ​សា​ស​​ន៍ថា​​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំ​ព​​ត ក្រៅពីមាន​ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍តំបន់លំហែរកាយ ក៏មានក្រុមហ៊ុនមួយចំនួន​បាន​បន្ត​ពុះដីឡូត៍សម្រាប់សាងសង់លំនៅឋានបែប​លំហែកាយ ​​ជា​ពិ​សេស​នៅតំបន់ជាប់​មាត់​ព្រែក ​​និងដងព្រែក ដើម្បីលក់ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលភាគច្រើនមកពី​រាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្តា​ខេត្តមួយចំនួន ​ដើ​ម្បីទុក​អភិវឌ្ឍន៍ជាលំនៅឋាន ឬលក់បន្ត​យក​ចំណេញ​នៅ​ពេល​អនាគត​ ។​
“​ក្រៅពីក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍​ដីឡូត៍នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​នេះ​ ក៏មានក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនទៀត​បាន​អ​ភិ​វឌ្ឍន៍ជា​ផ្ទះលំហែកាយ​ ហើយបច្ចុប្បន្ន​នេះ មានក្រុមហ៊ុនក្នុង​មូលដ្ឋានជាច្រើន​បានស្វែងរកទិញដី​ និង​អ​ភិ​វឌ្ឍ​ន៍​ជាផ្ទះ​​​​លំហែ​លក់ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ជាពិសេសអ្នករស់​នៅ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ហើយ​ក៏​មានការគាំទ្រ​ច្រើនផងដែរ ជាក់ស្ដែង​គម្រោង​ផ្ទះលំហែកាយ​ដែលក្រុមហ៊ុនរបស់ខ្ញុំបាន​កា​ន់​​​​​​​កា​ប់ ​និងទទួលលក់​ឃើញថា​មានការគាំទ្រ ​និងមានអតិថិជនទិញ​ជា​បន្តបន្ទាប់”
លោក ​កែវ សុជាតិ​ ប្រធានសាខា​នៃក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ KW Kampot បានមានប្រសាសន៍ថា​ នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​នាពេលនេះ​មានការអភិវឌ្ឍ​ទៅលើ​លំនៅឋាន​ច្រើន ដោយ​អ្នកអ​ភិ​វ​ឌ្ឍន៍​បា​ន​ទិញ​ដីនៅតំបន់​ជាយៗក្រុង ​ហើយអភិវឌ្ឍន៍ជាផ្ទះលំហែ​ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ជូន​អ្នកមានតម្រូវការ​ ។
“នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពត​គេមើលឃើញថា​ មានក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋាន​ទំនើប​មួយ​គឺ Forest Harmony ដែលជា​កត្តាទាក់ទាញមួយ​សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ​លើ​ផ្ទះ​លំហែ​នៅក្នុង​ខេត្តកំពត ដោយ​រំពឹ​ង​ថា​ខេត្តនេះនឹង​មានការអភិវឌ្ឍ​កាន់តែខ្លាំង”
លោក​ ច្រឹក សុខនីម​ ប្រធានសមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) ​ក៏បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា កំព​ត​ ​​ជា​ខេត្ត​ដែលស្ថិត​នៅជិត​រាជធានីភ្នំពេញ មានចំងាយ​ត្រឹមតែ ជាង​១៤០​គីឡូម៉ែត្រ និងមានផ្លូវ​ស្រួ​ល​ធ្វើ​ដំ​ណើ​រ​​​ថែម​ទៀ​ត​ផង។
លោកថា​ សម្រាប់​ផ្ទះលំហែ​នឹង​ក្លាយ​ជាផ្ទះ​ទី២ដ៏ពេញ​និយម​សម្រាប់អ្នកដែលមាន​ប្រាក់​ចំ​ណូ​ល​​​មធ្យ​មឡើង​ទៅ ហើយ​តំបន់ដែល​មាន​ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​លំហែកាយ​កាន់តែច្រើន​នោះគឺ​តំបន់​ដែល​​សំបូរ​ទៅដោយរមណីយដ្ឋាន​ ហើយក្រៅពី​ខេត្ត​កំពត ខេត្តផ្សេងទៀត​ក៏មាន​សក្ដានុពល​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​លើលំនៅឋានលំហែកាយ​ដែរ ដូចជា​ខេត្ត​មណ្ឌលគីរី ខេត្តសៀមរាប ខេត្ត​ព្រះសីហនុ និងកោះកុង​ជាដើម ពីព្រោះខេត្តទាំងនេះ​មាន​សម្បូរតំបន់​ទេសចរណ៍ធម្មជាតិច្រើន ដែលជាកត្តាទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ​ទៅសម្រាក​កម្សា​ន្ត​​ច្រើន៕