បច្ចុប្បន្នភាព ៖ ការផ្គត់ផ្គង់ផ្សារទំនើប​លើសពីតម្រូវការ អ្នកជំនាញផ្តល់យោបល់ថា​ឱ្យផ្អាក​ការសាងសង់ថ្មី
ភ្នំពេញ ៖ ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ផ្សារទំនើបនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញថា​បាន​កើនលើស​ពីតម្រូវការ​ជាក់ស្ដែង​ហើយ ដោយផ្សារខ្លះសង់រួចរាល់​ហើយតែ​គ្មាន​សក​ម្ម​ភាព ​ឬដំណើរលារ ខណៈដែលអ្នក​ជំ​នា​ញនៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ក្នុងប្រទេ​សកម្ពុជា​បាន​ប្រាប់ឱ្យ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ផ្អាកមួយរយៈសិន រង់ចាំទីផ្សា​រ​មួ​យ​​នេះ​កម្រើកឡើងវិញសិន ​។
អ្នកនាង គឹម គិនកេសា អគ្គនាយិការងនៃក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានលើកឡើងថា​ កាលពីមុនវិបត្តិកូវីដ​១៩ និងរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ វិបត្តិ​ការសាងសង់ផ្សារទំនើប​​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញមាន​ច្រើនគម្រោង ដោយតំបន់​ខ្លះ​មានផ្សារទំនើប ២ ទៅ ៣ ឯណោះ​ ដូច្នេះ​ វាពិតជាមានការ​ប្រកួត​ប្រជែងខ្លាំង​ណាស់​សម្រាប់​វិស័យ​ផ្សារទំនើប​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ។​
អ្នកនាងបានបន្តថា រហូតមកដល់ពេលនេះ​ផ្សារទំនើប​ដែលសាងសង់រួចមួយចំនួននៅមិនទាន់មាន​ដំណើរការ ​និងសកម្មភាពនៅឡើយ ដូច្នេះ​ហើយក្នុ​ងរយៈពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខនេះ បើសិនជាអាច​អ្នកវិនិយោគ​មិនគួរ​វិនិយោគលើផ្សារទំនើប​ទៀតនោះទេ ត្រូវរង់ចាំមើលពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​ និងទីផ្សារ​ដំណើរការឡើងវិញសិន ជាពិសេស​ចាំមើលពី​កំណើន​ទេសចរ​ច្រើនជាង​នេះ។​
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន ​PropNex Cambodia ក៏បានលើកឡើង​ផងដែរ​ថា​ ផ្សារទំនើប​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​សាងសង់​ច្រើន ហើយ​មានផ្សារទំនើបខ្លះ​ក៏ទទួលបានជោគជ័យ ខ្លះទៀតក៏​បរាជ័យ ដោយ​មានដំណើរការ​ត្រឹមតែរយៈពេលខ្លីប៉ុណ្ណោះ ។​
អ្នកស្រីបន្ថែមថា ផ្សារទំនើប​ខ្លះ​គួរតែកែប្រែ​ដើម្បីឱ្យរកចំណូល​បានមួយរយៈសិន ដូចជា​ រៀបចំជាកន្លែង​ហាត់ប្រាណ ជា​បន្ទប់ការិយាល័យជាដើមក្នុងពេលដែលមិនទាន់មានតម្រូវការ​ជួល​ទីតាំង​សម្រាប់​ធ្វើអា​ជីវកម្ម ។
អ្នកស្រីបន្តថា​ ផ្សារទំនើប​ដែលទទួល​បានការគាំទ្រ​រយៈពេលយូរ គឺមកពីគេ​បានរៀបចំនូវ​ចំណតធំទូលាយ មានការរចនា​នៅផ្នែកខាងក្នុង​បានល្អ ទាក់ទាញ​ និងមាន​ទំនិញច្រើនប្រភេទ​ច្រើនមុខ តែសម្រាប់ផ្សារទំនើប​ខ្លះ​ សាងសង់ឡើង​ដោយមិនមានចំណតគ្រប់គ្រាន់ ឬចំណត​ពិបាកចត និងការរចនាខាងក្នុង​មិនសូវទាក់​ទា​ញ​​ ទើប​ភ្ញៀវខ្លះចូលតែម្ដង​ក៏លែង​ចូល ដែលធ្វើឱ្យផ្សារ​នោះកាន់តែស្ងាត់​ភ្ញៀវ ។
និយាយជារួម អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ទាំង​ពីររូប បានបញ្ជាក់​ស្រដៀងគ្នាថា ផ្សារ​ទំនើប​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនៅ​តំប​ន់​ខ្លះ​មានច្រើនពេក ហើយផ្សារទំនើបធំៗកំពុង​តែវាយសម្លាប់​ផ្សារទំនើប​ខ្នាតតូច ដែលតម្រូវឱ្យ​ម្ចាស់​ផ្សារទំនើប​តូច​ៗ​ត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ ​និងកែប្រែ​ផ្សារ​របស់ខ្លួនដើម្បីប្រកួតប្រជែង​ជាមួយផ្សារទំនើបធំៗ ៕