ទីផ្សារ​អាផាតមិន ​រក្សា​តម្លៃថេរ​ក្នុង​រយៈពេល ៣ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ
ភ្នំពេញ ៖ អាផាតមិន ជាផ្នែកមួយនៃទីផ្សារអចលនទ្រព្យ​ក្នុង​ប្រទេស ​និ​ងបានចូលរួម​ចំណែក​ដល់​វិស័យ​បដិសណ្ឋារកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​ ។ ដោយឡែក នៅ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​៣ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ទីផ្សារ​អា​ផាត​មិនហាក់មិនមានការ​ប្រែប្រួលនោះ​ទេ ពោលគឺរក្សាបាននូវ​តម្រូវការ និងតម្លៃថេរ ។
យោងតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia ចេញផ្សាយសម្រាប់​ត្រីមាសទី​៣ ឆ្នាំ២០២៤​​បាន​បង្ហាញឱ្យឃើញថា ទីផ្សារជួល​អាផាតមិន​​បានរក្សា​តម្លៃ​ថេរ​ក្នុង​ត្រី​មាស​ទី៣​នេះ បើធៀបនឹង​ត្រីមាសទី២ ​និង​ទី​១​ឆ្នាំ ២០២៤ ដោយមានកា​រប្រែ​ប្រួលតិច​តួច​បំផុត ។
របាយការណ៍នេះ បានបង្ហាញថា​ តម្លៃជួល​អាផាតមិន​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​មានតម្លៃជិត​១៥​ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុង​មួយខែសម្រាប់អាផាតមិន​ប្រភេទកម្រិត​ B ។ តម្លៃនេះ បើធៀបនឹង​ត្រី​មាស​ទី​​២ឆ្នាំ ២០២៤​ មាន​ការ​កើន​ឡើង​តែ ២.៩​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ ។ សម្រាប់អាផាត​មិន​កម្រិត​ A ( Grade A ) មានតម្លៃ ប្រមាណ២០​ដុល្លារ​អា​មេ​រិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​ក្នុងមួយខែ ។ បើ​ប្រៀប​ធៀប​ជាមួយ​នឹង​ត្រី​មាសទី២ឆ្នាំ២០២៤ ​ដូច​គ្នា​ មានកំណើន​ត្រឹ​មតែ​ ​១,២ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ។​
យោងទៅលើ​របាយការណ៍​ដដែលនេះ បានបង្ហាញថា ចាប់តាំងពី​អំឡុង​ឆ្នាំ២០២២​ ដល់​ត្រីមាស​ទី៣​ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ តម្លៃនៃការ​ជួលអាផាតមិន​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ​ស្ទើរ​តែ​មិន​មាន​​​ការ​ប្រែ​ប្រួល​នោះទេ​ ជាក់ស្ដែង​នៅក្នុ​ងត្រីមាសទី២ឆ្នាំ ២០២២​ ​អាផាត​មិនកម្រិត​ B មានតម្លៃប្រហាក់​ប្រហែល​នឹង​១៥ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​ក្នុងមួយខែ ហើយ​រហូត​ដល់​​​ត្រីមាស​ទី៣ឆ្នាំ​២០២៤​នេះ តម្លៃ​នៃការជួល​អាផាតមិន​ប្រភេត​នេះ ក៏នៅតែមានតម្លៃប្រហាក់​ប្រហែល​នឹង​១៥​ដុល្លា​រអាមេរិកដូចគ្នា​​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ក្នុងមួយខែ​ ។ ដោយ​ឡែក​អា​ផា​តមិន​កម្រិត​A ដែល​ដាក់ជួល​ក្នុង​តម្លៃ ប្រមាណ២០​ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយខែក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​​ កាលពី​ត្រីមាសទី​២​ឆ្នាំ ២០២២ រហូតដល់​ត្រីមាសទី​៣ឆ្នាំ ២០២៤​នេះ តម្លៃ​នៃការ​​ជួ​លអាផាតមិន​កម្រិត​ A ក៏នៅតែមានតម្លៃ ប្រមាណ២០​ដុល្លារអាមេរិកដដែល ។
តាមរបាយការ​ណ៍បង្ហាញថា ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះ អាផាតមិនដែល​បានដាក់​បញ្ចូល​ក្នុងទីផ្សារ​ មានចំនួន​ប្រមាណ៤.៥០០យូនីត ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ហើយ​ចំនួននេះ បើធៀបនឹង​ឆ្នាំ ២០២៣​កន្លងទៅ មានកំណើន​តិច​តួច​ប៉ុណ្ណោះ ។​
បើតាម​លោក​ ប៉ូ អ៊ាវគង់​​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ Advance បានឱ្យដឹងថា ទីផ្សារ​អាផាតមិន​ភាគ​ច្រើនពឹង​លើភ្ញៀវ​ទេសចរ​បរទេស ឬជនបរទេស​ដែល​កំពុង​ធ្វើ​ការ​នៅ​ក្នុង​ប្រ​ទេស​កម្ពុជា និង​ស្នាក់​នៅ​ក្នុងប្រ​ទេស​កម្ពុជា​ ។ ចាប់តាំងពីវិបត្តិកូវីដ​១៩ ទីផ្សារមួយនេះ​ហាក់​មានការ​ថមថយ​ ហើយរហូតមកដល់ពេលនេះ ក៏ឃើញថា​តម្រូវការ​លើផ្នែកអាផាតមិន​នៅ​តែ​មាន​កម្រិត​តិចតួចធៀប​នឹង​ឆ្នាំមុនពេល​មានវិបត្តិ​កូវីដ​១៩ ។
លោកបន្តថា​ សម្រាប់វិស័យ​អចលនទ្រព្យកម្ពុជា ចាប់ពីពេលនេះតទៅ គឺត្រូវ​ធ្វើ​សកម្មភាព​តាមបែប​បរិបទ​ថ្មី ដោយ​វិស័យនេះ​នឹងមិនអាច​ងើបឬមានសកម្មភាព វិនិយោគ​និង​តម្រូវខ្លាំង​ដូច​មុន​ឆ្នាំ ២០២០​នោះទេ ប៉ុន្តែ អ្នកវិនិយោគ​ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងវិស័យនេះ អាច​រក​វិធីសាស្ត្រ​ក្នុងការ​រកចំណូល​ពីវិស័យ​នេះ ដូចជាការ​កែច្នៃ​អចលនទ្រព្យ​ណាដែលមិនមានចំណូល​​ ឱ្យ​ទទួលបាន​ចំណូល ជាក់ស្ដែង​ក៏មានម្ចាស់អចលនទ្រព្យជាច្រើន​បាន​កែច្នៃ ដើម្បីរក​ចំណូល​ក្នុងពេល​កំពុង​រង់ចាំ​វិនិយោគិនមក​បណ្ដាក់ទុន​​ ក្នុងនោះមាន​ដីទំនេរ​ជាច្រើន​កន្លែង​ត្រូវ​រៀបចំជា​ផ្សារ​រាត្រី​ ផ្សារសហគមន៍ សម្រាប់ជួល​ឱ្យ​អាជីវករ​ ៕