ក្រសួងរៀបចំដែនដី និងក្រសួង​ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ​​ផ្សេងទៀត ជំរុញការ​រៀបចំប្លង់​គោល​នៃកា​រប្រើប្រាស់ដីនៅតំបន់អង្គរ​ទាំង​១១៤ភូមិ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ រួម​ជាមួយ​នឹង​ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ, រដ្ឋបាលខេត្តសៀមរាប អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ បានជួបប្រជុំផ្លាស់ប្តូរមតិយោបល់គ្នាលើគោលការណ៍ក្នុងការតាក់តែងប្លង់គោលនៃការប្រើប្រាស់ដីនៅក្នុងតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកអង្គរ សំដៅជំរុញកសាងការឯកភាពរវាងប្រជាពលរដ្ឋដែលកំពុងរស់នៅក្នុង ១១៤ភូមិ ជាមួយអាជ្ញាធរដែនដី និងអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា។
នៅក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​កាលពីថ្ងៃទី២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែន ដីនគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានឱ្យដឹងថា ការជួបជុំគ្នានាពេលនេះ គឺដើម្បីជជែកពិភាក្សាផ្លាស់ប្ដូរមតិយោប​ល់ជាមួយអន្តរក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដើម្បីរៀបចំប្លង់គោលនៃការប្រើប្រាស់ដីនៅតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកអង្គរ ក្នុងខេត្តសៀមរាប ដោយកំណត់ឱ្យបានច្បាស់លាស់អំពីតំបន់លំនៅឋាន តំបន់បេតិកភណ្ឌ និងដីសម្រាប់ប្រើប្រាស់ ។
ឯកឧត្តម​បាន​មានប្រសាសន៍សង្កត់ធ្ងន់ថា ៖
«ការងារ​នេះ គឺជាកិច្ចការសំខាន់ ពីព្រោះនាពេលខាងមុខ យើងនឹងយកប្លង់គោលនៃការប្រើប្រាស់ដីនេះជាគោលក្នុងការរៀបចំថវិកាសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍តំបន់នេះទាំងមូល»។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានស្នើដល់សមាជិកអង្គប្រជុំត្រូវគិតគូរឱ្យបានហ្ម៉ត់ចត់ និងវែងឆ្ងាយ ដើម្បីរៀបចំប្លង់គោលនៃការប្រើប្រាស់ដីនៅតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកអង្គរនេះឱ្យបានត្រឹមត្រូវ សមស្របតាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែង ចៀសវាងកើតមាននូវបញ្ហាផ្សេងៗនាពេលក្រោយ។
ការរៀបចំ​ប្លង់គោល​នៃការ​ប្រើប្រាស់ដីនៅតំបន់​អង្គរ​លើភូមិទាំង១១៤​ភូមិនេះ នឹង​ជួយលើក​កម្ពស់​ជីវភាព​ពលរដ្ឋ​រស់​នៅក្នុងតំបន់​នោះកាន់តែ​ប្រសើរ​ អាច​ទាញយកផល​ប្រយោជន៍​ពីការរៀបចំប្លង់​គោលនៃការ​ប្រើប្រាស់​ដីបានកាន់តែច្រើន និងអាចទាញរក​ប្រាក់ចំណូល​សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាពគ្រួសារ​បានកាន់តែប្រសើរ ។
គួរ​រម្លឹកថា សកម្មភាពរបស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅពេលនេះ​ គឺជាសមរភូមិ​ថ្មីបន្ទាប់ពីបាន​ចុះបញ្ជីដីធ្លី និង​បញ្ចប់​វិវាទដីធ្លីនៅទូទាំង​ប្រទេស ។ ក្រៅពីនេះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី ន​គ​រូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ក៏មាន​បេសកកម្ម​ផ្សេងទៀត ដើម្បី​រៀបចំ​នគរូបនីយកម្ម​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យកាន់តែ​ទំនើប​ និង​ធ្វើឱ្យ​ពលរដ្ឋ​កាន់តែមាន​ភាព​ងាយស្រួលក្នុងការរស់នៅប្រកបដោយសុខុដុមរមនា​​​ និងរីករាយសប្បាយចិត្ត ៕