ចលនា​ភូមិ១ សហគមន៍១ ជា​យន្ត​ការដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ជួយ​លើក​កម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​សហគមន៍
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម ​និងសំណង់ បានគាំទ្រ​ដល់ការ​រៀបចំការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ស្នាដៃ​រចនាសហគមន៍​ឆ្នាំ២០២៤ ដោយ​កា​រប្រកួតប្រជែង​នេះ ផ្ដោត​លើ​ប្រធានបទ​ ភូមិ១ សហគមន៍១ ហើយច​លនា​នេះ នឹង​ធ្វើឱ្យការ​រស់នៅ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង​ ។
យោងតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តម ​ឡៅ ទិព្វ​សីហា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ចលនា​ភូមិ​១ សហគមន៍​១ គឺជា​យន្ត​ការ​ដ៏​មានប្រសិទ្ធភាពមួយ​ក្នុងកា​រជួយលើ​កកម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សហគមន៍ ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវការរស់នៅ​ក្នុង​សហគមន៍ ការ​បង្កើត​ការងារ​នៅនឹង​កន្លែង ការ​លើកកម្ពស់ទំនាក់ទំនង ភាពស្អិតល្មួត​ក្នុងសង្គមជាតិ ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ ​និងសង្គម និងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ដែលទាំនេះគឺជា​មូលដ្ឋានចាំបាច់​ក្នុងការ​រួម​ចំណែក​ធ្វើឱ្យប្រ​ជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ឈានទៅ​សម្រេច​បាននូវ​ចក្ខុវិស័យ​ក្នុងការ​ប្រែ​ក្លាយជា​ប្រទេស​មានចំណូលមធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅឆ្នាំ២០៣០ និងក្លាយជា​ប្រទេស​​មានចំណូល​ខ្ពស់​នៅឆ្នាំ២០៥០ ។​
ឯកឧត្តម​មានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
«ចលនា​ភូមិ១ សហគមន៍​១ បានផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងមូល​ដ្ឋានធ្វើការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​សង្គមនៅតាមបណ្ដា​ឃុំ​ សង្កាត់ និងសហ​គ​ម​ន៍​ក្នុង​ប្រទេស ។ គោលដៅចម្បង​របស់ចលនា​ភូមិ១ សហគមន៍១ នេះ គឺផ្ដល់លទ្ធភាព​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងសហគមន៍​ពង្រីកការអភិវឌ្ឍ​ជីវភាព​ និងទទួលបានអត្ថ​ប្រយោជន៍ផ្សេងៗ ដូចជា​ការ​លើក​កម្ពស់​សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងសហគមន៍ ការ​ចែក​រំលែកចំណេះដឹង និងជំនាញ ការ​ចូលរួម​របស់​សហគមន៍ក្នុងដំណើរអភិវឌ្ឍ​ ការ​កែ​លម្អ​ និងរៀបចំ​សហគមន៍​​ជាដើម»។​
ឯកឧត្តម​​រដ្ឋលេខាធិកាបានបន្ថែមថា ចលនា​ភូម១ សហគមន៍១នេះ បានដើរ​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុងការលើកកម្ពស់​ជីវភាពរស់នៅ និងការលើក​កម្ពស់​សន្តិសុខ​សង្គម​​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​​ក្នុងសហគមន៍​មូល​ដ្ឋានទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ព្រមទាំង​កា​រសម្រប​សម្រួល​ដោយមានការ​ចូលរួមពី​សហគមន៍​តូចៗនៅក្នុងមូលដ្ឋាន​ក្នុងគោល​បំណង​ផ្ដល់​នូវ​ធនធាន​ និង​សម​ត្ថ​ភាព​ដល់ស​ហ​គ​ម​ន៍​ដើម្បី​ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដោយខ្លួនឯង ។ ចលនា​នេះ​ក៏មានតួនាទី​សំខាន់ និងកាន់តែមានលក្ខណៈសម​ស្រប​ក្នុងរបៀបវរៈ គោល​នយោបាយអភិវឌ្ឍន៍​សង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ព្រោះថា​ទស្សនៈ​នេះ បានកើត​ឡើង​នៅ​កម្ពុជា​តាំងពីយូរលង់ណាស់មក​ហើយ ដោយប្រជាជនខ្មែរជា​ប្រ​ជា​ជាតិ​​មួយធ្លាប់​មានប្រពៃណីឧស្សាហ៍ព្យាយាម​ មានចំណេះដឹង និងជំនាញ​ក្នុងការ​ប្រកប​វិជ្ជាជីវៈ ប្រកប​អា​ជីវ​កម្ម​​ច្រើន​ប្រភេទ​ទៅតាមទី​កន្លែង​ផ្សេងៗគ្នា ។
ឯកឧត្តម​បន្ថែមថា តាមរយៈសកម្មភាពនេះ ចលនាភូមិ១ សហគមន៍១​ នឹងក្លាយទៅជា​កម្លាំង​អូសទាញ​ថ្មីមួយ​ថែមទៀត ក្នុងការទាក់ទាញ​ទឹកចិត្ត​អ្នកសិក្សាគម្រោង​ប្លង់​ អ្នក​សាងសង់​ អ្នក​វិនិយោគ​ក្នុងស្រុក និង​ប្រទេស ឱ្យមាន​ការ​ខិតខំប្រឹងប្រែង​ពង្រឹង​គុណភាព ​និងសមត្ថភាព​របស់ខ្លួន ដើម្បីទទួលបានស្នាដៃល្អៗ​ ការបង្កើន​ឱកាស​ទីផ្សារ​ការងារ ប្រាក់ចំណូល និងស​មត្ថ​ភាព​ប្រកួ​តប្រជែង​របស់ខ្លួន​បន្តទៀត ។
តាមរយៈ​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ស្នាដៃរចនាសហគមន៍​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានវាយ​តម្លៃខ្ពស់ចំពោះ​កិច្ច​ខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែងរបស់ក្រុមការងារ សមាគមអ្នកវិនិយោគ អ្នកសាងសង់ និងស្ថាបត្យករ​កម្ពុជា និងសមាគម​សណ្ឋាគារ​កម្ពុជា ដែល​បានលើក​ប្រធានបទភូមិ១ សហគមន៍១ មានការគាំទ្រពីអគ្គលេខាធិការនៃគណស្ថាបត្យករ​កម្ពុជា បានខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​សហការ​គ្នាបាន​យ៉ាង​ល្អនាពេល​កន្លងមក ក្នុងការជំរុញ​ការលើក​កម្ពស់​ស្នាដៃស្ថាបត្យកម្ម​ និងនគរូបនីយកម្ម​ តាមទស្សនាៈទានភូមិ១ សហគមន៍១​ ​។​
ឯកឧត្ត ហង្ស​ សុត​សំភារ អនុរដ្ឋ​លេខាធិការ​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ចក្ខុវិស័យ​របស់ក្រសួង​ គឺចង់កែ​ប្រែ កែលម្អ​សហគមន៍កម្ពុជា​ឱ្យក្លាយជា​សហគមន៍សុខសាន្ត​ មានសួនច្បារ​ មានមនុស្ស​មក​កម្សាន្ត​ មកហាត់ប្រាណ មានបណ្ណា​ល័យ​ មានមនុស្ស​អានសៀវភៅ​ ជាកន្លែង​ក្រេបជញ្ជក់ចំណេះដឹង និងជា​កន្លែង​ស្រាវជ្រាវ​ជាដើម ៕