ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅក្នុងកិច្ចថ្លែងសារពិសេសទៅកាន់ជនរួមជាតិនាព្រឹកថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ បានណែនាំឲ្យក្រុមហ៊ុនឯកជន រោងចក្រសហគ្រាសនានាអាចធ្វើតេស្តរកមេរោគវីរុសកូវីដ-១៩ លើបុគ្គលិករបស់ខ្លួនបានដោយឧបករណ៍ធ្វើតេស្តរហ័ស។
“ក្រុមហ៊ុន និងបណ្តាស្ថាប័នឯកជនអាចបញ្ជាទិញឧបករណ៍ធ្វើតេស្តរហ័សតាមរយៈឯកឧត្តម ជា វណ្ណដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដែលទិញពីកូរ៉េខាងត្បូង។ ពីមុនថ្លៃជាង ៩ដុល្លារ ក្នុង ១ដើម តែពេលនេះ ១ដើមតែ ៣.៧ ដុល្លារទេ រាប់ទាំងថ្លៃដឹកជញ្ជូន”
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា
“ក្រុមហ៊ុននីមួយៗ គួរទិញ….មានការអី មិនចាំបាច់ហៅគ្រូពេទ្យទៅទេ តេស្តខ្លួនឯង ដើម្បីគ្រប់គ្រងរហ័ស”
សម្តេចតេជោបានបន្តថា
“ខាងអង្គរក្សសម្តេច បានធ្វើតេស្តខ្លួនឯង ហើយខាងទូរទស្សន៍បាយ័ន ក៏ធ្វើតេស្តខ្លួនឯង។ មិនខាតអ្វីទេ ខាងរាជរដ្ឋាភិបាលទេ គឺមានតែចំណេញ។ ដូច្នេះយើងត្រូវឲ្យគេធ្វើតេស្ត ហើយបង្រៀនការធ្វើតេស្ត ដោយតេស្តរហ័សដល់អង្គភាព ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រសហគ្រាសនានា ដែលមានកម្មករចាប់ពី ១០០នាក់ ឬ ៣០-៤០នាក់ ក៏អាចធ្វើតេស្តបានដែរ”
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងថា ការធ្វើតេស្តរហ័ស គឺជាយុទ្ធសាស្ត្រ១ ក្នុងការទប់ស្កាត់កូវីដ-១៩ ដែលអាចរកឃើញបានលឿន អាចគ្រប់គ្រងស្ថានការបានលឿន៕