រតនគិរី ៖ ផ្តើមចេញពីទំនៀមទម្លាប់ និងឥរិយារស់នៅក្នុងភូមិឋានស្អាត សហគមន៍ស្អាត មានសណ្តាប់ធ្នាប់ជាយូរឆ្នាំមកហើយនោះ មូលដ្ឋានរស់នៅរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច ក្នុងភូមិខ្មែង ឃុំប៉ូយ ស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី បានក្លាយជាភូមិឋានក្សេមក្សាន្ត ក្រោមសកម្មភាពរបស់បងប្អូនប្រជាសហគមន៍ ចេះសាមគ្គីគ្នាជួយបោសសម្អាតនៅក្នុងមូលដ្ឋានជាប្រចាំថ្ងៃ និងប្រកបដោយទឹកចិត្តរីករាយ។
ថ្លែងប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មាន AMS ដែលបានចុះទៅដល់មូលដ្ឋានផ្ទាល់ លោក សំ សុខសាវឿន អនុប្រធានភូមិខ្មែង ឃុំប៉ូយ ស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី បានឱ្យដឹងថា ការរៀបចំផ្ទះសម្បែងរបស់ពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍ភូមិខ្មែងនេះ មិនមែនទើបតែកើតមានឡើងថ្មីៗនេះទេ ប៉ុន្តែអ្នកភូមិបានធ្វើបែបនេះជាយូរឆ្នាំមកហើយ ដោយរៀងរាល់ព្រឹក ពួកគាត់បានសាមគ្កីគ្នាចេញបោសសម្អាតសំរាម ស្លឹកឈើ ជម្រះស្មៅ នៅក្នុងភូមិ មិនថានៅតាមមុខផ្ទះ និងតាមដងផ្លូវនោះទេ គឺដាក់វេនគ្នាជាប្រចាំថ្ងៃ។
«សកម្មភាពបែបនេះ គឺមិនមានផ្ទះណាមួយមិនធ្វើឡើយ ហើយបើសិនជាផ្ទះណាមិនចេញមកសម្អាត នោះសមាជិកក្នុងភូមិនឹងទៅគោះទ្វារផ្ទះ ឬហៅពួកគាត់ចេញមកសម្អាតជាមួយគ្នា ដូច្នេះទាំងក្មេងទាំងចាស់ គឺគាត់បានដឹងទម្លាប់អស់ទៅហើយ ឱ្យតែព្រឹកឡើង ពួកគាត់ត្រូវចេញមកសម្អាតភូមិទាំងអស់គ្នា ដោយមិនមានសមាជិកផ្ទះណាមួយអវត្តមាននោះឡើយ»។
នៅក្នុងឱកាសផ្តល់ព័ត៌មានអំពីសកម្មភាពរួមគ្នារបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិចប្រចាំថ្ងៃដែរ លោកអនុប្រធានភូមិបានប្រាប់ឱ្យដឹងដែរថា ការរៀបចំរបស់អ្នកភូមិ គឺធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីថែរក្សាបរិស្ថាន និងសុខភាពរបស់ប្រជាជនទូទៅ ពីព្រោះថា ប្រសិនបើភូមិឋានស្អាត ជំងឺតម្កាត់នានាក៏មិនមាន ហើយក្មេងៗក៏អាចរស់នៅមិនភ័យខ្លាចឆ្លងជំងឺផ្សេងៗនោះដែរ ។
លោក សុខសាវឿន បានបញ្ជាក់ថា ៖
«ការរៀបចំបែបនេះ ក៏បានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិមកទស្សនាក្នុងភូមិដែរ ដោយទេសចរចុះមកមើលផ្ទះអ្នកភូមិ ស្វែងយល់ពីការរស់នៅរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច ហើយកាលពីប៉ុន្មានឆ្នាំមុន មានភ្ញៀវទេសចរបរទេសមកមើលច្រើនដែរ ប៉ុន្តែក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ ក៏ស្ងាត់បន្តិចវិញ»។
លោក បៀន សុគន្ធ មេឃុំប៉ូយ ស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី ក៏បានឱ្យដឹងថា សកម្មភាពសម្អាតបរិស្ថាន រៀបចំផ្ទះសម្បែងរបស់ពលរដ្ឋក្នុងភូមិខ្មែង គឺមិនមានអាជ្ញាធរបង្ខិតបង្ខំពួកគាត់ឡើយ ពោលគឺពួកគាត់ធ្វើឡើងចេញពីចិត្ត ហើយអាជ្ញាធរក៏សប្បាយចិត្ត និងបានចាត់ទុកភូមិខ្មែងជាភូមិគំរូសម្រាប់ឱ្យភូមិផ្សេងៗទៀតរៀបចំ និងអនុវត្តតាម ។
«ក្នុងភូមិឋាននេះ ពលរដ្ឋរស់នៅបានសុខសាន្តណាស់ មិនដែលមានអំពើចោរកម្ម បាត់បង់ទ្រព្យសម្បត្តិអ្វីឡើយ ដែលក្រៅពីរួមគ្នាសម្អាតបរិស្ថាន និងភូមិឋានរស់នៅក្នុងសហគមន៍តែមួយ ប្រជាពលរដ្ឋក៏មានក្ដីស្រឡាញ់ រាប់អានគ្នា ជួយគ្នាខ្លាំងណាស់ ដែលទាំងអស់នេះហើយធ្វើឱ្យសហគមន៍ទាំងមូលមានសោភ័ណភាព និងសុខសុវត្ថិភាព»។
នៅក្នុងពិធីចុះប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុសមូហភាពជូនពលរដ្ឋជនជាតិដើមភាគតិចក្នុងខេត្តរតនគិរី កាលពីសប្ដាហ៍មុននេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានកោតសរសើរពីការរៀបចំភូមិឋានរបស់ជនជាតិដើមភាគតិច ក្នុងភូមិខ្មែង ដោយលើកឡើងពីការចេះរៀបចំសំណង់បានរៀបរយ ចេះរស់នៅប្រមូលម្ដុំកន្លែងតែមួយ ជាសពិសេសចេះសម្អាតបរិស្ថាន រួមសាមគ្គីគ្នា ហើយក៏លើកទឹកចិត្តឱ្យបងប្អូនរស់នៅក្នុងតំបន់ដទៃទៀតធ្វើដូចគ្នា ដើម្បីការរស់នៅមានសុខសុវត្ថិភាព និងភាពកក់ក្ដៅ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរថ្នាក់ស្រុក និងខេត្ត ពិនិត្យមើលលទ្ធភាពអភិវឌ្ឍន ៦សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង ឱ្យក្លាយជាតំបន់ទេសចរណ៍ ហើយអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ដើម្បីសម្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរចូលមកកាន់តំបន់នេះ ព្រោះតំបន់នេះ មានសក្ដានុពលល្អ ដែលអាចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរបាន ៕