រដ្ឋមន្ត្រីបរិស្ថាន ៖ អំពាវនាវឱ្យប្រទេសបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ខ្ពស់បង្កើន​វិធា​នការបន្ស៊ាំ​នឹ​ង​កា​រ​ប្រែ​ប្រួលអាកាសធាតុ
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​អំពាវនាវឱ្យប្រទេសដែលមានបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ខ្ពស់ ត្រូវបង្ហាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ និ​ង​ទទួល​ខុ​ស​ត្រូវខ្ពស់ ដោយបង្កើនមហិច្ឆតាកាត់បន្ថយការបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ និងបង្កើន​វិធា​នកា​រ​ប​ន្ស៊ាំ​នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជាពិសេសការប្តេជ្ញាចិត្តផ្តល់ថវិកា១០០​ពា​ន់​លា​ន​ដុ​ល្លា​រ​ស​ហ​រដ្ឋអាមេរិក ដូចដែលបានសន្យាឱ្យបានលឿន និងពន្លឿនកា​រ​ផ្ទេ​រ​ប​ច្ចេ​ក​វិទ្យា​ដ​ល់​ប្រទេសកំពុង​អភិវឌ្ឍន៍ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បានធ្វើការអំពាវនាវបែបនេះ កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០​២២ នាទីក្រុង Sharm el-Sheikh សាធារណរដ្ឋអារ៉ាប់អេហ្ស៊ីប ក្នុងសន្និសីទកំពូលលើកទី២៧ នៃបណ្តាភាគីអនុសញ្ញាក្របខ័ណ្ឌសហប្រជាជាតិស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានគូសបញ្ជាក់ថា ដោយសារសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយ និងកំណើ​ន​សេ​ដ្ឋ​កិ​​ច្ច ​២​ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ​កម្ពុ​ជាបានប្រែក្លាយពីប្រទេសចំណូលទាបទៅជាប្រទេ​សចំ​ណូ​ល​ម​ធ្យ​ម​កម្រិតទាប និង​កំពុ​ង​​វិវឌ្ឍទៅជាប្រទេសចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ ដែលប្រ​ការ​នេះ​បា​ន​ផ្ត​ល់​ឱ​កាសឱ្យកម្ពុជា​បើ​ក​ទំ​ព័រថ្មីក្នុងនាមជារដ្ឋអធិបតេយ្យ ជាសមាជិកពេញមុ​ខពេ​ញមា​ត់​នៃ​ស​ហគម​ន៍ប្រ​ជា​ជា​តិ​ក្នុ​ង​កា​រចូលរួមទប់ស្កាត់វិបត្តិសកលនានា។ ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកំពុងញាំញីដល់ដំណើរការអភិវឌ្ឍន៍ដោយបានបំផ្លាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្ត ទ្រព្យសម្បត្តិ និងជីវិតមនុស្ស សត្វ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានឱ្យដឹងថា ជាការឆ្លើយតបកម្ពុជាបានធ្វើបដិភាគថវិកាប្រមាណ ២,៣% នៃផលិត​ផ​ល​ក្នុ​ង​ស្រុ​កសុរប(G​D​P) សម្រា​ប់​ស​ក​ម្មភាពប្រែប្រួលអាកាសធាតុ បង្កើនការប្រើប្រាស់ថាមព​លក​កើ​តឡើងវិញ ការ​ពា​រព្រៃឈើ និ​ងរៀប​ចំលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត គោលនយោបាយ ផែន​កា​រ​នានា ជាអាទិ៍ យុ​ទ្ធ​សា​ស្រ្ត​អ​ភិ​វ​ឌ្ឍន៍រយៈពេលវែងប្រកប​ដោយអព្យាក្រឹតកាបូន និងរបា​យ​កា​រ​ណ៍​​បច្ចុ​ប្បន្ន​ភាព​ កា​រ​ចូ​ល​រួ​ម​ចំ​ណែ​ករបស់ជាតិ ដើម្បីអនុ​វត្តអនុសញ្ញាក្រប​ខ័ណ្ឌសហប្រ​ជាជា​តិ​ស្តី​​​ពីកា​រប្រែ​ប្រួល​អា​កាសធាតុ ដែល​នឹងរួមចំណែកគាំទ្រការអភិវឌ្ឍប្រ​កបដោយចីរភាព បើ​ទោះ​​​​ជា​មាន​កា​រ​ប្រែ​ប្រួ​លអា​កា​ស​ធា​តុក្តី។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានប្តូរវន្ត កម្ពុជាបានផ្តួចផ្តើមកិច្ចព្រមព្រៀងបៃតង (ASEAN Green Deal) ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដើម្បីតម្រង់ទិសអាស៊ានឱ្យស្ថិតនៅលើមាគ៌ាអភិវឌ្ឍន៍បៃតង និងដោយចីរភាព៕