សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បញ្ជាក់ជាថ្មី និងបញ្ជាឱ្យក្រសួងកសិកម្មរៀបចំតំបន់ភ្នំតាម៉ៅទៅជាតំបន់អភិរក្សព្រៃឈើជារៀងរហូត
ភ្នំពេញ ៖ ជាថ្មីម្ដងទៀត សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានចេញសារសម្លេងពិសេសដែលបញ្ជាក់ពីការដាក់បទបញ្ជាយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ក្នុងការថែរក្សាការពារធនធានធម្មជាតិតំបន់ភ្នំតាម៉ៅ​ ដោយបញ្ជាឱ្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ធ្វើតាមរបៀបព្រះរាជក្រឹត ដើម្បីកំណត់ដែនរក្សាតំបន់នេះឱ្យទៅជាតំបន់អភិរក្សដី និងព្រៃឈើជារៀងរហូត។
តាមរយៈសារជាសម្លេងពិសេសជាង៦នាទី កាលពីយប់ថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ថា កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ សម្ដេចបានសម្រេចលុបចោលនូវលិខិតបទដ្ឋានទាំងអស់ដែលអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុនឯកជនអភិវឌ្ឍនូវដីជុំវិញសួនសត្វភ្នំតាម៉ៅបើទោះជាសួនសត្វនេះមិនពុំមានផលប៉ះពាល់ក៏ដោយ។ ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេចក៏បានបញ្ជាឱ្យបញ្ឈប់នូវការឈូសឆាយ ហើយត្រូវដាំដុះដើមឈើឡើងវិញនូវដីដែលបានរុករាន ដោយក្នុងនោះផ្ទៃដីដែលត្រូវដាំឡើងវិញមានទំហំ៥៣០ហិកតា ដែលត្រូវប្រើកម្លាំងយ៉ាងច្រើន។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
“បញ្ហាមិនមានចំណោទទេទៅលើដើមឈើ ប៉ុន្តែអ្វីដែលជាបញ្ហាចំណោទគឺស្ថិតនៅត្រង់ថា ត្រូវធ្វើដីនេះឱ្យបានល្អដើម្បីដាំកូនឈើឡើងវិញ។ ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះឱ្យបានលឿន និងទាន់រដូវភ្លៀង ខ្ញុំ ព្រះករុណាខ្ញុំ បានចេញបទបញ្ជាឱ្យកម្លាំងអង្គរក្សជាង១០០០នាក់ទៅធ្វោះសកម្មភាពជួយឈូសឆាយដី និងដាំកូនឈើឡើងវិញនៅក្នុងតំបន់នោះ ដោយប្រើគ្រឿងចក្រចំនួន១១៣គ្រឿង ដើម្បីធ្វើដីឱ្យបានល្អ និងដាំកូនឈើនៅទីនោះ ដោយរហូតមកដល់ល្ងាចថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ចំនួនដី ៥៣០ហិកតា បានធ្វើរួចរាល់ ប៉ុន្តែត្រូវការសម្អាតបន្ថែមទៀត ដែលត្រូវការពេលវេលាមួយចំនួនថែមទៀត”
តាមរយៈសារសម្លេងពិសេសដដែលនេះ សម្ដេចបានលើកឡើងថា ជាមួយនឹងសកម្មភាពនៃការចុះអនុវត្តតាមបទបញ្ជាពីសំណាក់កងកម្លាំងអង្គរក្សជាង ១ ០០០នាក់ ដែលកំពុងយកចិត្តទុកដាក់លើការធ្វើដីឱ្យល្អសម្រាប់ការដាំដុះ និងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការថែរក្សានូវក្នុងពេលរដូវប្រាំងដែលជាបន្ទុករបស់ក្រុមហ៊ុនតាមថែទាំ និងជួសជុលដើមឈើណាដែលត្រូវខូចខាតនោះ ក៏មានការសង្ស័យពីមជ្ឈដ្ឋានមួយចំនួនដែលយល់មិនដល់បញ្ហា ហើយធ្វើការវិនិច្ឆ័យយ៉ាងឆាប់រហ័សថា ទីតាំងដីនេះនឹងត្រូវក្លាយទៅជាដីរបស់ឯកជន។
ជាមួយនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ សម្ដេចតេជោបានបញ្ជាក់ថា ៖
“តំបន់ភ្នំតាម៉ៅ ត្រូវតែរក្សាទុកជាព្រៃ និងដីអភិរក្ស ហើយខ្ញុំ ព្រះករុណាខ្ញុំ សូមឱ្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ធ្វើតាមរបៀបព្រះរាជក្រឹត្យ ដើម្បីរក្សាតំបន់នេះឱ្យទៅជាតំបន់ព្រៃអភិរក្សសម្រាប់ការពារជារៀងរហូតទៅ។ សម្រាប់ដីព្រៃដែលដាំកូនឈើ យើងដាំសុទ្ធតែជាកូនឈើប្រណីតតែម្ដង ហើយឥឡូវនេះ ខ្ញុំបានចេញបទបញ្ជាទៅមេបញ្ជាការកងអង្គរក្ស ក៏ដូចជាអ្នកដែលទទួលការងារដាំដុះនៅទីនោះ ប្រែក្លាយដីតំបន់ដែលបានឈូសឆាយនេះទៅជាសួនដាំដើមឈើ ឬជាចម្ការដាំដើមឈើ ដែលសុទ្ធតែជាឈើប្រណីត ហើយមិនយូរប៉ុន្មាន បងប្អូននឹងឃើញលទ្ធផលដ៏ល្អប្រសើរ។ ប៉ុន្តែដើម្បីជៀសវាងនូវបញ្ហាភ័ន្តច្រឡំ និងការមួលបង្កាច់ដោយពួកអគតិមួយចំនួន ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់សារជាថ្មី ឱ្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ត្រៀមព្រះរាជក្រឹត្យកំណត់នូវនិយាមការតំបន់ភ្នំតាម៉ៅដែលត្រូវជាតំបន់ការពារនេះ ចេញជាព្រះរាជក្រឹត្យ ដើម្បីដាក់ជាតំបន់អភិរក្ស និងត្រូវការពារតែម្ដង”
ជាចុងក្រោយ សម្ដេចតេជោសង្ឃឹមថា តាមរយៈសារសម្លេងពិសេសនេះនឹងពន្យល់ទៅដល់បងប្អូនជនរួមជាតិទាំងអស់ ដើម្បីជៀសវាងការជឿទៅលើក្រុមអគតិ ដែលតែងតែយកសភាពការណ៍នេះមួលបង្កាច់ ខណៈវត្តមានកម្លាំងអង្គរក្សដែលចុះទៅទីនោះជាង១០០០នាក់ រួមជាមួយនឹងគ្រឿងចក្រទាំង១១៣គ្រឿង គឺដើម្បីធ្វើការឈូសឆាយ និងសម្អាតដីសម្រាប់ដាំកូនឈើប្រណីតតាមបទបញ្ជា។ មិនយូរប៉ុន្មាន បងប្អូនជនរួមជាតិនឹងបានឃើញតំបន់ភ្នំតាម៉ៅប្រែក្លាយជាតំបន់ព្រៃឈើប្រណីតដែលស្ថិតក្នុងតំបន់ការពារ និងអភិរក្សជារៀងរហូតដោយគ្មានអ្នកណាអាចកាប់បំផ្លាញ់បាននោះឡើយ៕