ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកំពុងបន្តជំរុញការងារពាណិជ្ជកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេស
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បាន និងកំពុងបន្តជំរុញការងារពាណិជ្ជកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេស ដើម្បីលើក​កម្ពស់ និង​ជំរុញ​ការនាំចេញ ក៏ដូចជាទាក់ទាញការវិនិយោគមកកាន់កម្ពុជាបន្ថែមទៀត។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម ប៉ាន សូរស័ក្ដិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ឱ្យដឹងថា៖
“ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បាន និងកំពុងបន្តផ្សព្វផ្សាយ និងរៀប​ចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​ជួយគាំទ្រដល់វិស័យឯកជន ជាពិសេសសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមឱ្យខិតខំបង្កើតទំនិញចាំបាច់ និងផលិតផលថ្មីៗ សម្រាប់បំពេញតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាឈានទៅនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសនាពេលខាងមុខ។ ក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រសមាហរណកម្ម និងពិពិធកម្មទីផ្សារ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានរៀបចំនិ ងសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការនូវ​មជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្មឯកជននៅប្រទេសចិនបានចំនួន06ទីតាំង គឺនៅទីក្រុងក្វាងចូវ ស៊ីអានហាយ ហុងកុង យានថាយ ហើយចុងក្រោយគឺនៅទីក្រុងគុនមិញ។ ជាងនេះ​ទៅទៀត ក្រសួងក៏បាន និងកំពុងសិក្សាបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្ម05ទីតាំងបន្ថែមទៀត គឺនៅទីក្រុងស៊ាមិន ហាយយូ ហ៊្វូចូវ ឆឹងទូ និង ហាំងចូវ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការផ្សព្វផ្សាយ និងជំរុញការលក់ផលិតផលកម្ពុជា នៅលើទីផ្សារប្រទេសចិនបន្ថែមទៀត”
ឯកឧត្តម ប៉ាន សូរស័ក្តិ
ស្របទៅនឹងប្រសាសន៍របស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មខាងលើនេះ ចាប់ពីថ្ងៃទី5-10 ខែវិច្ចិកា ឆ្នាំ2021ខាងមុខនេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនឹងចូលរួម​នៅក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ផលិតផលនាំចូលអន្តរជាតិលើកទី4នៅក្រុងសៀងហៃ ប្រទេសចិន។ នៅក្នុងឱកាសនេះ ប្រទេសកម្ពុជានឹងបង្ហាញផលិតផលរបស់ខ្លួនតាមរយៈបណ្តាញអ៊ីនធឺណេត ហើយក្រុមហ៊ុនកម្ពុជាដែលមានសាខា ឬតំណាងចែកចាយ​នៅក្នុងប្រទេសចិននឹងចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍អន្ដរជាតិដោយផ្ទាល់ដើម្បីស្វែងរកទីផ្សារសម្រាប់ផលិតផលកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ឱកាសវិនិយោគ និងទាក់ទាញវិនិយោគិនចិនឱ្យមករកស៊ីនៅកម្ពុជា។ ដោយឡែក សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនឯកជននៅកម្ពុជាដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះអាចដាក់ពាក្យសុំទៅក្រសួងពាណិជ្ជកម្មឱ្យបានមុន​ថ្ងៃទី07 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021ជាកំហិត៕