ធនាគារពិភពលោកបន្តអនុវត្តគម្រោងនានាក្នុងទឹកប្រាក់ប្រមាណ ១,១ពាន់លានដុល្លារសម្រាប់កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារ​ពិភពលោកWORL BANK បាននឹងកំពុងបន្តអនុវត្តគម្រោងនានាដោយគិតជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ១.១ប៊ីលានដុល្លារ​សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលគម្រោង​អនុវត្តនេះ​ គឺផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ វិស័យ​សាធារណៈ ​ការអប់រំ​ សុខាភិបាល​ ធនធានមនុស្ស ​ពិពិធកម្ម​ កសិកម្ម​ និងពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច​ល្អ។ ​ការ​​រៀបចំ​អនុវត្ត​គម្រោង​ជំនួយ​ហិរញ្ញវត្ថុ ​របស់ធនាគារ​ពិភពលោក ​ធ្វើឡើងស្របពេល​ធនាគារ​ពិភពលោក​តែងតាំង​ប្រធានគ្រប់គ្រង​​ថ្មីរបស់ខ្លួនប្រចាំនៅកម្ពុជាផងដែរ​ ​។
យោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃចន្ទ ធនាគារពិភពលោកបានតែងតាំងលោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីមជាប្រធានគ្រប់គ្រងថ្មីប្រចាំនៅប្រទេសកម្ពុជា ដោយបន្តភារកិច្ចពីលោកស្រី អ៉ីងហ្គូណា ដូប្រាថា ដែលផ្លាស់ទៅចាត់តាំងថ្មីនៅប្រទេសម៉ុលដូវ៉ា បន្ទាប់ពីបានបំពេញបេសកម្ម អស់រយៈពេល៥ឆ្នាំជាប្រធានគ្រប់គ្រងការិយាល័យនៃធនាគារពិភពលោកនៅកម្ពុជា។
ការបន្តអនុវត្តកញ្ចប់ឥណទានរបស់ធនាគារពិភពលោកក្រោមវត្តមានរបស់ប្រធានគ្រប់គ្រងថ្មីនេះ គឺស្របតាមក្របខ័ណ្ឌ ភាព​ជាដៃគូ​របស់​ធនាគារពិភពលោក ការ​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ និង​បង្កើន​ផលិតភាពក្នុងវិស័យកសិកម្មសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុង​​ដំណាក់កាល​ឆ្នាំ ២០១៩–២០២៣ ដោយផ្តោត​សំខាន់​​ទៅលើ​ការបង្កើន​ភាពប្រសិទ្ធភាព​របស់​​វិស័យ​សាធារណៈ និង​លើក​កម្ពស់​​ការ​​អភិវឌ្ឍ​វិស័យឯកជន ការវិនិ​យោគ​លើធនធានមនុស្ស​ តាមរយៈកា​រពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបាន​សេវា​អប់​រំ និង​សេវា​សុខាភិបាល​មាន​គុណ​ភាពសម្រាប់ក្មេងតូច ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើ​ប្រាស់​​ធន​ធាន​ធម្ម​ជាតិ​ប្រក​ប​ដោយ​ចីរភាព និង​លើ​ការ​ពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច ​ស្ថាប័ន និង​ការ​ចូលរួម​របស់​ពលរដ្ឋ។
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីម ប្រធានគ្រប់គ្រងថ្មីរបស់ធនាគារពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជាបានថ្លែងក្នុងសេចក្តីប្រកាសថា លោកស្រី នឹងទទួលខុសត្រូវលើកិច្ចការរបស់ធនាគារពិភពលោកជាមួយរដ្ឋាភិបាល បូករួមនឹងកញ្ចប់គម្រោងនានាគិតជាទឹកប្រាក់សរុប១.១ប៊ីលានដុល្លារ ដែលភ្នាក់ងាររបស់រដ្ឋាភិបាលកំពុងអនុវត្ត​តាមរយៈជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកទេសពីធនាគារពិភពលោក។
លោកស្រី សាលីមបានមានប្រសាសន៍ថា៖
«ការកាន់តំណែងថ្មីរបស់ខ្ញុំនៅពេលនេះ គឺដើម្បីជួយប្រទេសកម្ពុជាគ្រប់គ្រង ពីផលប៉ះពាល់ដោយសារវិបត្តិការរាតត្បាតជំងឺ កូវីដ-១៩ និងរៀបចំស្តារសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឱ្យងើបឈរឡើងវិញ ប្រកបដោយភាពរឹងមាំ​ ក៏ដូចជាកសាងភាពធន់ទប់ទល់នូវហេតុការណ៍កន្ត្រាក់សរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅពេលអនាគត»
បើតាមសេចក្តីប្រកាស គម្រោងទាំងនេះជាយន្តការអាទិភាព សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍របស់កម្ពុជា ក្រោមគោលបំណងកាត់បន្ថយអត្រាក្រីក្រ និងបង្កើនភាពរីកច្រើនដល់ផ្នែកការរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ សូមបញ្ជាក់ថា កាលពីពាក់កណ្តាលខែមិថុនាកន្លងទៅ ធនាគារពិភពលោកក៏បានអនុម័តកញ្ចប់ឥណទានក្រោមទឹកប្រាក់ ២០០លានដុល្លារ របស់​សមាគម​អភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (IDA) ដែលជាគម្រោងគោលនយោបាយហិរញ្ញប្បទាន ដើម្បីជួយសង្គ្រោះ និងការកសាងភាពធន់ទប់ទល់របស់កម្ពុជាក្នុងស្ថានភាពរីករាលត្បាតកូវីដ-១៩៕