" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-31905 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
លោក Trump ដាក់ពាក្យប្តឹងក្រុមហ៊ុន Facebook, Twitter និង Google
បរទេស៖ អតីតប្រធានាធិបតីអាមេរិកលោក Donald Trump កាលពីថ្ងៃពុធម្សិលមិញបានដាក់ពាក្យប្តឹងប្រឆាំងទៅនឹងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗដូចជា Twitter, Facebook និង Google ព្រមទាំងប្រធានប្រតិបត្តិរបស់ពួកគេផងដែរដោយចោទប្រកាន់ថាពួកគេបានព្យាយាមបំបិទសិទ្ធិសម្លេងអ្នកអភិរក្សនិយម។
បណ្តឹងដែលត្រូវបានរៀបចំសំណុំរឿងនៅក្នុងតុលាការនៃរដ្ឋ Miami ក៏បានចោទប្រកាន់ទៅលើក្រុមហ៊ុនបណ្តាញសង្គមយក្ស Facebook ដែរថា បានព្យាយាមរំលោភបំពានទៅលើសិទ្ធិបុគ្គលក្នុងការបញ្ចេញមតិដែលមានចែងនៅក្នុងការធ្វើវិសោធនកម្មរដ្ឋធម្មនុញ្ញសហរដ្ឋអាមេរិកជាលើកដំបូងនោះផងដែរ។
លោក Trump បានប្រកាសក្នុងការស្វែងរកអ្នកប្រើប្រាស់ទាំងឡាយណាដែលមានបំណងចង់ប្តឹងទៅលើក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យានោះដូចគ្នាផងដែរ ដើម្បីឲ្យលោកអាចក្លាយទៅជាតំណាងសម្លេងមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់កិច្ចការងារប្តឹងផ្តល់គ្នាលើកនេះ។
ក្នុងនោះផងដែរ លោក Trump ក៏បានរៀបចំពាក្យបណ្តឹងចំនួន៣ ផ្សេងទៀត ដែលមានទម្រង់ដូចគ្នាប្តឹងប្រឆាំងទៅនឹងលោក Mark Zuckerberg ស្ថាបនិក Facebook , លោក Jack Dorsey ប្រធានប្រតិបត្តិរបស់ Twitter និងលោក Sundar Pichai ប្រធានប្រតិបត្តិរបស់ Google ។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានមួយនៅឯទីលានវាយកូនហ្គោល Bedminster លោក Trump បាននិយាយបែបនេះថា
“យើងនឹងទទួលបានជោគជ័យជាប្រវត្តិសាស្ត្រមួយសម្រាប់សេរីភាពជូនពលរដ្ឋអាមេរិកទាំងនោះ ហើយក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះក៏ទទួលបានសិទ្ធក្នុងការបញ្ចេញមតិផងដែរ”
លោក Trump
គួររំលឹកដែរថា កាលពីឆ្នាំកន្លងទៅនេះ លោក Trump ត្រូវបានបណ្តាញសង្គមយក្សដូចជា Facebook និង Twitter ជាដើម លុបគណនេយ្យដ៏មានប្រជាប្រិយភាពរបស់លោកចោលដោយអះអាងថាលោកបានប្រព្រឹត្តខុសទៅនឹងគោលការណ៍របស់ខ្លួននៅក្រោយពេលដែលអ្នកគាំទ្ររបស់លោក Trump ជាច្រើនរយនាក់បានសម្រុកចូលទៅដល់អគាររដ្ឋាភិបាលអាមេរិក និងបានប៉ះទង្គិចគ្នាជាមួយនឹងក្រុមប៉ូលីសព្រមទាំងធ្វើឲ្យមានមនុស្សស្លាប់ និងរបួសជាច្រើន៕