ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលរបស់ប្រទេសវៀតណាមកាលពីប៉ុន្មានថ្ងៃមុននេះទើបតែបានធ្វើការចុះហត្ថលេខាទៅលើគម្រោងការអភិវឌ្ឍថ្មីមួយ ដើម្បីពង្រីកប្រតិបត្តិការទូទាត់ដោយមិនចាំបាច់ប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់ ឬ Cashless Payment ដែលមានរយៈពេល៥ឆ្នាំគិតចាប់ពីឆ្នាំ២០២១នេះទៅដល់ឆ្នាំ២០២៥។
មហិច្ឆិតាដ៏ធំនៅពីក្រោយគម្រោងនេះគឺវៀតណាមចង់ឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរដោយវិជ្ជមានមួយទៅលើវិធីសាស្ត្រនៃការទូទាត់កាន់តែងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាព បង្កើតទម្លាប់នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទូទាត់លុយអនឡាញឲ្យបានជាមួយនឹងពលរដ្ឋដែលរស់នៅគ្រប់ទីតាំងភូមិសាស្ត្រ ទោះបីជានៅទីក្រុងជនបទតាមតំបន់ភ្នំ ឬដាច់ស្រយាលក៏ដោយ។
នៅក្នុងនោះវៀតណាមបានដាក់ក្តីរំពឹងទុកថា ទំហំនៃការទូទាត់លុយដោយមិនប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់សុទ្ធ ឬ Cashless Payment នេះអាចមានទំហំប្រតិបត្តិការច្រើនជាងផលិតផលក្នុងស្រុក ឬ GDP ដល់ទៅ២៥ដង ហើយពាក់កណ្តាលគឺធ្វើឡើងនៅក្នុងសកម្មភាពទិញទំនិញអនឡាញឬ ecommerce។
លើសពីនេះ វៀតណាមបានដាក់គោលដៅថា ពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនប្រមាណជា ៨០ភាគយនៃក្រុមពលរដ្ឋដែលមានអាយុ១៥ឆ្នាំ ឡើងទៅអាចនឹងមានគណនេយ្យយ៉ាងហោចណាស់មួយសម្រាប់ប្រតិបត្តិការទូទាត់លុយនៅតាមធនាគារ ឬមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែលទទួលស្គាល់ដោយរដ្ឋាភិបាល។
គិតមកដល់ពេលនេះ អត្រាកើនឡើងជាមធ្យមទៅលើចំនួន និងគុណភាពនៃការទូទាត់លុយតាមអនឡាញទាំងឡាយនៅក្នុងប្រទេសមានទំហំជាប្រចាំឆ្នាំប្រមាណពី ២០ទៅ២៥ភាគរយ ខណៈដែលប្រតិបត្តិការទូទាត់តាមស្មាតហ្វូនមានចំនួនដល់ទៅ ៥០ទៅ៨០ភាគរយនៃការទូទាត់ទាំងអស់ប្រចាំឆ្នាំ។
សម្រាប់សេវាសាធារណៈរបស់រដ្ឋាភិបាលវិញនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ សេវាកម្មបង់ប្រាក់ក្នុងវិស័យអប់រំគឺធ្វើឡើងស្ទើរតែ ១០០ភាគរយរួចទៅហើយ ប៉ុន្តែវៀតណាមនឹងបន្តពង្រីកវាឲ្យបានទំហំ៦០ភាគរយនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាល និង៦០ភាគរយដូចគ្នាសម្រាប់សេវារបបសន្តិសុខសង្គម ឬសូម្បីតែប្រាក់ឧបត្ថម្ភសម្រាប់ពលរដ្ឋអត់ការងារធ្វើផងដែរ៕