" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-29865 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ធនាគារពិភពលោក ៖ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានកំណើនឡើងវិញក្នុងរង្វង់ប្រមាណ 4ភាគរយ
ធនាគារពិភពលោក​បាន​បង្ហាញពី​របាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាពសេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា ក្រោមចំណងជើងថា ដំណើរឆ្ពោះ​ទៅការ​រើបឡើងវិញ ដែលចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី17 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2021នេះបានបង្ហាញពីការព្យាករណ៍ទៅលើកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឆ្នាំ2021 អាចនឹងស្ថិតនៅជិតរង្វង់4ភាគរយ ជាមួយនឹងការលើកឡើងពីភាពល្អប្រសើរនៃវិស័យមួយចំនួន។
រូបភាព ៖ វិស័យកាត់ដេរដែលកំពុងមានដំណើរការនៅកម្ពុជា
នៅក្នុងរបាយការណ៍ដដែលបានលើកឡើងថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាកំពុងរើបឡើងវិញបន្តិចម្តងៗ ជាមួយ​ការ​ព្យាករណ៍ទុកថាវា​​នឹង​ទទួល​បាន​កំណើន​ជិត​4ភាគរយ ក្នុង​ឆ្នាំ​2021 បន្ទាប់​ពី​រួញទំហំអស់​3.1ភាគរយ ក្នុង​ឆ្នាំ2020។ យ៉ាងណាក្តី ការ​រើបឡើងវិញនេះ​មានលក្ខណៈមិនដូចគ្នាទេនៅតាមផ្នែកនានានៃ​សេដ្ឋកិច្ច ហើយ​វាក៏ស្ថិតនៅក្នុងសភាពផុយស្រួយនៅឡើយដែរ មួយផ្នែកដោយសារតែវិធានការបិទខ្ទប់ត្រូវ​បាន​ដាក់​អនុវត្ត​ម្តងទៀត ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរាលដាលនៃការឆ្លងវីរុសកូវីដ-19។
រូបភាព ៖ អង្ករកម្ពុជាសម្រាប់នាំចេញ
ខណៈដែលវិស័យមួយចំនួន​មាន​ការរីកចម្រើន ផ្នែកដទៃទៀតនៅគាំងទ្រឹងដោយសារតែការរាតត្បាតនៃជំងឺ។ វិស័យ​កសិកម្ម​នៅរក្សា​ភាពធន់​បាន​គួរសមដោយសារតែមានតម្រូវការខ្លាំងអមដោយ​ការ​នាំចេញក្រោមកិច្ចព្រម​ព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្មសេរីដែលកម្ពុជា និងចិន។ ផ្នែកឧស្សាហកម្មផលិត​ក៏​បាន​រើបឡើងវិញជាបណ្តើរៗដែរ ដោយត្រូវ​សម្របខ្លួន​ទៅតាម​លក្ខខណ្ឌប្រែប្រួលនៅខាងក្រៅ។ អាជីវកម្ម​បោះដុំ​ និង​លក់រាយ​បាន​ប្រឹងរើបឡើងវិញ​យឺតៗដែរ នៅពេលដែលសកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ស្រុកងើបឡើងវិញបន្តិចម្តងៗ។ ផ្ទុយទៅវិញ ផ្នែកនានានៃវិស័យសេវា ដូចជា​ផ្នែក​ស្នាក់នៅ, ភោជនីយដ្ឋាន និង​ផ្នែកដឹកជញ្ជូន នៅតែបន្តរងការ​ប៉ះទង្គិចខ្លាំងពីការធ្លាក់ចុះនៃទេសចរណ៍ក្នុងស្រុក​និង​អន្តរជាតិ។ ការវិនិយោគផ្ទាល់​ពីបរទេសនៅតែហូរចូល​ឥតដាច់ ព្រម​ទាំង​ជួយ​ទ្រ​ទ្រង់​ដល់​វិស័យ​ក្រៅប្រទេស​ផង​ដែរ។
ចក្ខុវិស័យ​សម្រាប់​កំណើនរបស់កម្ពុជានៅតែប្រឈមនឹង​ភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្លាំង ក្នុងនោះទ្រង់ទ្រាយ និង​ល្បឿន​នៃ​ដំណើររើបឡើងវិញនេះអាស្រ័យស្ទើតែទាំងស្រុងទៅលើសភាព​​របស់​វីរុស និងទៅលើ​ល្បឿន​នៃ​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ការ​ពារ។ របាយការណ៍ក៏បានពិនិត្យមើលសេណារីយោអវិជ្ជមានដែរ ដែលក្នុងនោះអាចថា​កម្មវិធីចាក់វ៉ាក់សាំងមានភាពយឺតយ៉ាវ ហើយវិធានការបិទខ្ទប់ទូទាំងប្រទេសនៅតែមានញឹកញាប់ និងអូសបន្លាយយូរ។ ក្រោមលក្ខខណ្ឌបែបនេះ សេដ្ឋកិច្ច​តាមការព្យាករណ៍នឹងមានកំណើន​តែ​ 1ភាគរយប៉ុណ្ណោះក្នុង​ឆ្នាំ​2021។
របាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាពនេះផ្តល់​អនុសាសន៍ថា កម្ពុជា​គួរ​តែ​ចាត់វិធានការភ្លាមៗដើម្បីលើកកម្ពស់ភាពជឿជាក់​របស់​ទី​ផ្សារតាម​រយៈការ​ពន្លឿនកម្ម​វិធីចាក់វ៉ាក់សាំង ទន្ទឹម​គ្នា​នឹង​ការ​ប្រឹងប្រែង​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លងវីរុស និងការស្លាប់ឱ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​បន្ត​ទៀត។ ដោយសារតែកម្ពុជា​នៅមានសមត្ថភាពហិរញ្ញវត្ថុល្មមដែរ រដ្ឋា​ភិបាល​អាច​បន្ត​​ការ​គាំទ្រ​ដល់​កម្មវិធី​សង្គ្រោះ, ស្តារឡើងវិញ និង​កំណើន ដោយធ្វើការកែលម្អ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​ និង​វិនិយោគ, ផ្តល់​កម្មវិធីគាំពារសង្គម និង​ជំរុញការវិនិយោគ​សាធារណៈ និង​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ដែលគិតគូរដល់អ្នកក្រីក្រ។ ដើម្បី​រក្សា​បាន​ស្ថិរភាពនៃវិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុជារឿងសំខាន់មួយដែរដែលអាជ្ញាធររដ្ឋា​ភិបាល​ត្រូវ​បន្ត​តាម​ដាន​ឱ្យ​បាន​ដិតដល់​លើ​ភាព​ងាយ​រង​គ្រោះ ​ដែល​អាច​បណ្តាល​មកពី​ការពុះកញ្ជ្រោល​យូរពេករបស់​វិស័យអចលនទ្រព្យ និងការ​ផ្តល់​ឥណទាន​កាន់​តែ​ច្រើនឡើង​ចំពោះ​វិស័យសំណង់។
«ដូចប្រទេសជាច្រើនទៀតនៅក្នុងតំបន់ដែរ កម្ពុជា​ បាន​រងការប៉ះទង្គិច​ខ្លាំង​ពីការធ្លាក់ចុះនៃតម្រូវការ​លើសកលលោកដោយ​សារ​តែ​កូវីដ-19។ ប៉ុន្តែដំណឹងល្អនៅត្រង់ថា កម្ពុជា​បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំងឱ្យមនុស្ស​ក្នុង​ប្រទេស​បាន​ជាង 3លាននាក់រួច​ហើយ ដែល​ជា​អត្រា​ខ្ពស់មួយនៅក្នុងតំបន់»
លោកស្រី អ៊ិនហ្គូណា ដូប្រាចា ប្រធានគ្រប់គ្រងការិយាល័យធនាគាពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍ថា ៖
«​ធនាគារពិភពលោកនៅតែបន្តធ្វើ​ការជាមួយកម្ពុជា​ដើម្បីជួយ​ប្រទេស​នេះបន្ថែមទៀត​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ការ​ឆ្លងរាតត្បាតនៃវីរុសកូវីដ-19 និងជួយ​ស្តារសេដ្ឋកិច្ច​​ ព្រមទាំងសង្គមឱ្យមានភាពធន់រឹងមាំឡើងវិញ»
លោកស្រីបានបន្ថែមទៀតថា ៖
របាយការណ៍នេះមាន​ជំពូកពិសេសមួយពិនិត្យមើលទៅលើ​មេរៀនដែលគួររៀនសូត្រ​​បាន​ពីកម្មវិធីអន្តរាគមន៍ផ្នែកសង្គម ដែល​កម្ពុជាមិន​ត្រឹម​តែ​​ដាក់​ចេញ​យ៉ាង​រហ័សប៉ុណ្ណោះទេ តែថែម​ទាំង​ពង្រីក និងធ្វើ​ឱ្យ​កាន់​តែស៊ីជម្រៅ​ទៀត​ផង ជា​ពិសេស​កម្មវិធី​ផ្ទេរសាច់ប្រាក់ទៅឱ្យគ្រួសារក្រីក្រ។ កម្មវិធីផ្ទេរសាច់ប្រាក់នេះត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើងនៅខែមិថុនា ឆ្នាំ​2020 ហើយ​គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​2021 មាន​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ជាង 688,000 គ្រួសារ ឬស្មើនឹង 19.5ភាគរយនៃ​ចំនួនផ្ទះគ្រួសារសរុបទូទាំងប្រទេស​ទទួល​បាន​សាច់​ប្រាក់ផ្ទេរពីរដ្ឋាភិបាល៕