អាស៊ាន ក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចធំបំផុតទី៤របស់ពិភពលោក
ស្ថិតនៅក្នុងលក្ខខណ្ឌសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់គ្រាន់នាពេលនេះតំបន់អាស៊ានត្រូវបានអ្នកជំនាញវិភាគថា នឹងអាចធ្វើដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់តំណែងជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចធំបំផុតទី៤របស់ពិភពលោកនាឆ្នាំ២០៣០ខាងមុខនេះ។
កិច្ចខិតខំឆ្លើយតបទៅនឹងជំងឺរាតត្បាតយ៉ាងប្រសិទ្ធភាពរួមជាមួយនឹងការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក RCEP ព្រមទាំងការកែប្រែក្លាយខ្លួនទៅជាសង្គមឌីជីថលផងនឹងអាចជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចព្រមទាំងកិច្ចអភិវឌ្ឍយ៉ាងខ្លាំងក្លានៅក្នុង តំបន់។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យឯកជនយ៉ាងសកម្មដែលអាចនាំឲ្យសេដ្ឋកិច្ចរបស់អាស៊ាននឹងក្លាយទៅជាសេដ្ឋកិច្ចដែលប្រកបដោយនិរន្តភាពមានប្រកបដោយភាពរឹងម៉ាំ ជាពិសេសគឺជាអនាគតនៃតំបន់ដែលប្រើប្រាស់ថាមពលបៃតងទាំងស្រុងផង។
សក្ខីភាពជាក់ស្តែងសម្រាប់ការលើកឡើងខាងលើគឺផ្អែកទៅលើលទ្ធផលបច្ចុប្បន្នដែលអាស៊ានបានទទួលពីអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំង​ ការរាំងខ្ទប់បានទាន់ពេលវេលាការឆ្លើយតបរបស់រដ្ឋាភិបាលជាសមាជិក និង កិច្ចសហការគ្នាព្រមទាំងការបញ្ចេញមូលនិធិដើម្បីទប់ស្តាត់វិបត្តិទាំងសម្រាប់ពលរដ្ឋនិងវិស័យឯកជនផង។
ដោយឡែកកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP ដែលត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោកក្រោយពេលត្រូវបានចុះហត្ថលេខាកាលពីថ្ងៃទី១ខែមករាឆ្នាំ២០២២មកនឹងអាចនាំយកមកនូវពាណិជ្ជកម្មយ៉ាងច្រើនជូនតំបន់អាស៊ានទាំងមូលពីព្រោះថាក្រៅតែពីសមាជិកទាំង១០ប្រទេសជាម្ចាស់ហត្ថលេខីផ្សេងទៀតសុទ្ធតែជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចផងដែរដែលមានដូចជាចិនកូរ៉េខាងត្បូងជប៉ុនញូវស៊ីឡេនព្រមទាំងអូស្ត្រាលីជាដើម។
RCEP ត្រូវបានគេព្យាករណ៍ថានឹងមានទំហំពាណិជ្ជកម្មស្មើទៅនឹងផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបឬ GDP របស់ពិភពលោកដល់ទៅ៣០ភាគរយហើយការវិនិយោគសរុបដែលអាស៊ាននឹងទទួលបានពីសមាជិករបស់ RCEP នឹងមានចំនួនដល់ទៅ៤០ភាគរយខណៈដែលឱកាសវិនិយោគបានពីសមាជិកក្រៅ RCEP នឹងមានទៅដល់២៤ភាគរយដែលឆ្ពោះមកអាស៊ាន។
ក្រៅតែពីកត្តាភូមិសាស្ត្រនយោបាយនិងពាណិជ្ជកម្មដ៏អំណោយផលហើយនោះកត្តាប្រជាសាស្ត្រក៏ជាផ្នែកមួយដ៏មានសក្តានុពលក្នុងការជម្រុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ផងដែរដោយគិតត្រឹមថ្ងៃ១ខែវិច្ឆកាឆ្នាំ២០២២នេះប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់អាស៊ានសរុបមានរហូតទៅដល់ជា៦៨៤លាននាក់នេះបើយោងតាមតួលេខដែលបានបង្ហាញដោយ The Worldometer ។
ចំនួននេះស្មើទៅនឹង៨,៥៨ភាគរយនៃចំនួនពលរដ្ឋពិភពលោកសរុបខណៈដែលអាស៊ានគឺស្ថិតនៅក្នុងចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ក្នុងតំបន់អាស៊ីទាំងមូលបើគិតជាចំនួនពលរដ្ឋខណៈដែលដង់ស៊ីតេរស់នៅមានត្រឹមតែ១៥៤នាក់ក្នុងមួយគីឡូម៉ែត្រការ៉េប៉ុណ្ណោះហើយផ្ទៃដីសរុបបូកបញ្ចូលគ្នាមានរហូតទៅដល់៤ ៣៤០ ៧០០គីឡូម៉ែត្រការ៉េ។ ចំនួនពលរដ្ឋវ័យក្មេងដែលជាធនធានសំខាន់ក្នុងការប្រកួតប្រជែងទីផ្សារសកលក៏មានច្រើនលើសលប់ដែលគេជឿជាក់ថាអាយុជាមធ្យមនៅក្នុងតំបន់គឺមានត្រឹមតែ៣០,២ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះឬប្រមាណជា៦១ភាគរយនៃពលរដ្ឋទាំងអស់មានអាយុក្រោម៣៥ឆ្នាំ៕