អូស្រ្តាលី បន្តជួយកម្ពុជា ក្នុងការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាព នៃការប្រើប្រាស់ដ្រូនសម្រាប់ការបាញ់ថ្នាំកសិកម្ម
ភ្នំពេញ ៖ នាយកវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា (CARDI) បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា សាកលវិទ្យាល័យ Queensland ប្រទេសអូស្រ្តាលី និងវិទ្យាស្ថាន CARDI កំពុងជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលដល់អ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូនសម្រាប់ការបាញ់ថ្នាំកសិ​កម្មដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ថ្នាំពុលកសិកម្ម។
លោក ឡោ ប៊ុណ្ណា នាយក​វិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា (CARDI) បានប្រាប់ឱ្យដឹង សាកលវិទ្យាល័យ Queensland ប្រទេសអូស្រ្តាលី បានបញ្ជូនអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសរបស់ខ្លួនមកជួយបណ្តុះ​បណ្តាល​ស្តីពី​ការប្រើប្រាស់ដ្រូនសម្រាប់ការបាញ់ថ្នាំកសិកម្មត្រូវបានរៀបចំនៅប្រទេសកម្ពុជា កាលពីដើមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០​២៣នេះ។
លោកបានប្រាប់ឱ្យដឹងទៀតថា ការប្រើប្រាស់ដ្រូនសម្រាប់ការបាញ់ថ្នាំកសិកម្មនៅមិនទាន់មានការសុំច្បាប់បានត្រឹមត្រូវ ដូចនេះវិទ្យាស្ថានបានផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះក្នុងគោលបំណង​ក្នុង​ការប្រើប្រាស់ថ្នាំប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព, សុវត្ថិភាព និងផលចំណេញសេដ្ឋកិច្ច និងពេលវេលា ដោយវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះបានផ្តល់ចំណេះដឹងដល់អ្នកផ្តល់សេវាកម្មបាញ់ថ្នាំដ្រូន និងមន្រ្តីកសិកម្មខេត្ត ស្រុក និងកសិករ។
លោក ឡោ ប៊ុណ្ណា បានបន្ថែមថា តាមរយៈវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ អ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូន មន្រ្តីកសិកម្ម និងកសិករបានរៀនសូត្រពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដ្រូន និងបង្កើនចំណេះដឹងក្នុងការគ្រប់គ្រងស្មៅចង្រៃដើម្បីធ្វើការកំចាត់ស្មៅប្រក​បដោ​យប្រសិទ្ធភាពនៅក្នុងផលិតកម្មស្រូវនៅកម្ពុជា។
លោកនាយកវិទ្យាស្ថានបានបញ្ជាក់ថា ៖ «ការប្រើប្រាស់ដ្រូនសម្រាប់ការបាញ់ថ្នាំកសិកម្មមានការកើនឡើងចាប់ពីឆ្នាំ២០​២​១រហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះគឺជាផ្នែកមួយរបស់គម្រោងបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រងស្មៅចង្រៃសម្រា​ប់ប្រព័ន្ធផលិតកម្មស្រូវពង្រោះដោយប្រើប្រាស់គ្រឿងយន្តកសិកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសឡាវ ដែលជាគម្រោ​ងសហការណ៍រវាងវិទ្យាស្ថានកាឌី និងសាកលវិទ្យាល័យ Queensland ប្រទេសអូស្រ្តាលី ដែលមានរយៈពេល៥ឆ្នាំ ចា​ប់ពីឆ្នាំ២០២១ ដល់ឆ្នាំ ២០២៥»។
​លោក ជា សារ៉េត ប្រធានការិយាល័យស្រាវជ្រាវអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចសង្គម នៃវិទ្យាស្ថាន CARDI ដែលបានដឹកនាំ ការងារបណ្តុះ​បណ្តាលដោយផ្ទាល់បានប្រាប់ឱ្យដឹងបន្ថែមថា នៅក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី៤ និង​ទី៥ ខែធ្នូ កន្លងទៅនេះ មានអ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូន មន្រ្តីកសិកម្ម និង​កសិករ ចូលរួមប្រមាណជាង៦០នាក់ សម្រាប់ខេត្ត​ព្រៃវែង និងតាកែវ។
លោកបានឱ្យដឹងទៀតថា បច្ចុប្បន្ននេះ អ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូនមានកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ដោយក្នុងមួយស្រុក មានអ្នកផ្តល់សេវា មាន៥ ទៅ៦ សេវាកម្ម ខណៈដែលអ្នកបម្រើសេវាកម្មមួយ​ មានដ្រូនចន្លោះ២ ទៅ៣ ដ្រូន និងមានខ្លះមិនបានសុំច្បាប់ប្រើប្រាស់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ «នៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់អ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូន មន្រ្តីកសិ​កម្ម និងកសិករ ក្នុងការជំរុញឱ្យគាត់គិតគូរពីសុវត្ថិភាពនៃការប្រើប្រាស់ដ្រូនសម្រាប់បាញ់ថ្នាំកសិកម្ម ជាពិសេសធ្វើយ៉ាងណាប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដ្រូនឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ដោយត្រូវបង្ហោះដ្រូនបាញ់ថ្នាំនៅពេលណា ហោះខ្ពស់កម្រិតណា ដើម្បីឱ្យចំណេញខាងសេដ្ឋកិច្ច»។
លោកបានបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន ខាងវិទ្យាស្ថាន CARDI មិនទាន់មានអ្នកជំនាញបច្ចេកទេស ដែលអាចចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា​ដ្រូននេះនៅឡើយទេ ទើបវិទ្យាស្ថាន តាមរយៈគម្រោងបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រងស្មៅចង្រៃសម្រាប់ប្រព័ន្ធផលិតកម្មស្រូវពង្រោះដោយប្រើប្រាស់គ្រឿងយន្តកសិកម្មនេះ បានបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះឡើង ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់អ្នកផ្តល់សេវាកម្មដ្រូនសម្រាប់បាញ់ថ្នាំ និងណ្តុះបណ្តាល​ប្រជាកសិករ៕ អត្ថបទ (CPA) ៖ វណ្ណ សុជាតា​