សួនផ្កាផ្ទះបៃតង ៖ ទីផ្សារទទួលទិញកសិផលរបស់កសិករខ្មែរលក់ចែកចាយបន្ត
សួនផ្កាផ្ទះបៃតង គឺជាឈ្មោះរបស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចមួយកន្លែង ដែលទទួលទិញផលិតផលខ្មែរជាច្រើនមុខយកមកលក់ចែកវចាយបន្តយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងស្រុក។ ផលិតផលខ្មែរដែលមានលក់នៅក្នុងហាងនេះ សុទ្ធតែជាផលិតផលដែលផលិតចេញពីសហគមន៍ មានគុណភាពខ្ពស់ និងមានការទទួលស្គាល់ត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដារ។
សព្វថ្ងៃ​នេះ ​ផលិតផល​ដែលកំពុងតាំងលក់នៅក្នុងហាង សួនផ្កាផ្ទះបៃតង រួម​មាន​ដូចជា​ ប្រេង​ខ្យល់ ប្រេង​ក្រឡា បន្លែសុវត្ថិភាព ផ្លែឈើ ប្រហុក ផ្អក ត្រីងៀត សាច់គោងៀត និងអាហារកែច្នៃជាច្រើនប្រភេទទៀត ដែលយកចេញពីប្រភព​ផ្សេងៗគ្នា។
អ្នកស្រី យ៉ែម ណារឿន ជាម្ចាស់ហាងសួនផ្កាផ្ទះបៃតងបានប្រាប់ AMS ថា ៖
“យើងមានលក់ផលិតផល​សឹង​​តែគ្រប់មុខដែលយកមកពីកសិករ និងសហគមន៍កសិកម្ម ២៥ខេត្តក្រុង។ និយាយទៅឲ្យតែជា​ផលិតផលខ្មែរមានស្តង់ដារ មានការវេចខ្ចប់ត្រឹមត្រូវ គឺយើងយកមកលក់ទាំងអស់ ហើយ ដើម្បីអាចធានានូវសុវត្ថិភាពនៃផលិតផលទាំងនោះបានត្រូវ​​ឆ្លង​កាត់​​​ការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​គុណភាព​ សុវត្ថិភាព​ ពោលគឺមុន​យក​ចូល​ហាង គឺ​ខាង​សហគមន៍​ដែលជាអ្នក​ផ្គត់ផ្គង់ត្រូវមានការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​។”
“សម្រាប់​ផលិតផល​បន្លែ​ស្រស់​ ភាគ​ច្រើន​យើង​នាំ​យក​មក​ពី​សហគមន៍​១​នៅ​ខេត្ត​កណ្ដាល រីឯ​អាហារ​​​ក្រៀម​ ដូច​ជា​ ត្រី​ងៀត សាច់​គោ​ងៀត ប្រហុក ផ្អក​ និង​មាំ យើង​នាំ​យក​ពី​សៀមរាប ពោធិ៍សាត់ និង​បាត់ដំបង​ជា​ដើម។”
យ៉ាងណាមិញ ដើម្បីប្រមូលទិញផលិតផលពីគ្រប់ខេត្ត អ្នកស្រីមានបណ្ដាញដែលចាំទទួលទិញតែម្ដង ជាក់ស្ដែងដូចជានៅខេត្តពោធិ៍សាត់ អ្នកស្រីមានទីស្នាក់ការ​​ជា​អ្នក​រៀប​ចំ​ប្រមូល​យក​កសិផល​​​មក​។
អ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
“ចំណែកតែ​នៅ​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី យើងមាន​អ្នក​រៀប​ចំ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ឱ្យ​ហើយ​មុន​យក​មក​ចែក​ចាយ​នៅ​ទី​ស្នាក់​ការ​កណ្ដាល​ ដូច​ជា ​ផលិតផល​អង្ករ និង​បន្លែ​មើម​ដូចជា​ការ៉ុត​ ឆៃថាវ ​ហូរហែ​អញ្ចឹង​ទៅ និយាយ​រួម​តាម​តំបន់​ ផលិតផល​ណា​ដែល​ល្អ​យើង​យក​មក​លក់​ ដែល​យើង​មាន​បណ្ដាញ​ផ្គត់ផ្គង់​មក។”
តាមរយៈបទពិសោធន៍អាជីវកម្មមួយនេះ អ្នកស្រីក៏សំណូមពរដល់រាជរដ្ឋាភិបាល​ អង្គការ និង​ដៃគូ​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ សូម​ជួយពិនិត្យមើល​ទៅ​លើ​ផ្នែក​កង្វះខាត​មួយចំនួនដែល​ជា​ឧបសគ្គ​ដូចជា​ ការ​វេច​ខ្ចប់​ ការដឹក​ជញ្ជូន​ បច្ចេកទេស​កសិកម្ម​ ដើម្បី​អាច​មាន​លទ្ធភាព​ផ្គត់​ផ្គង់​នៅ​ក្នុង​ស្រុក​ពេញ​លេញ​ ហើយ​អាច​នាំ​យក​ចេញ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​បាន​ទៀត​ផង​ ព្រោះ​សព្វ​ថ្ងៃ​នេះអាជីវកម្មមួយនេះផ្គង់​ផ្គង់​តម្រូវការក្នុង​ស្រុក​មិន​ទាន់​គ្រប់​គ្រាន់​នៅ​ឡើយនោះទេ៕