ក្រសួងបរិស្ថានជំរុញប្រជាសហគមន៍ ចិញ្ចឹមជ្រូកពូជគូលែន សម្រាប់ទីផ្សារ និងបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងបរិស្ថាន បានជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់បណ្តាកសិករ ក៏ដូចជាប្រជាសហគមន៍ បង្កើនការចិញ្ចឹមសត្វជ្រូកពូជគូលេន ឬជ្រូកឦសាន ដែលជាប្រភេទកូនកាត់ជ្រូកស្រុក និងជ្រូកព្រៃ មាឌតូច តែមានឱជារស និងមានទីផ្សារល្អ ដើម្បីបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចនៅមូលដ្ឋាន ក៏ដូចជាបង្កើនចំណូលដល់គ្រួសារ កាត់បន្ថយសម្ពាធលើធនធានធម្មជាតិ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្តា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានលើកឡើងថា ពូជជ្រូកឦសាន ឬជ្រូកគូលេន ជាពូជកូនកាត់(កាត់ពូជជ្រូកព្រៃប្រមាណ៦០-៧០ភាគរយ)ដែលមានរសជាតិឆ្ងាញ់ ដែលពលរដ្ឋសហគមន៍នៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិនានាបានចិញ្ចឹម និងព្រលែងឱ្យរកស៊ីតាមធម្មជាតិក្នុងព្រៃ។
“ជ្រូកដែលខ្ញុំអង្អែលឱ្យវាដេកនេះមានសារធាតុជាជ្រូកព្រៃ ៧០% តែវាមិនខ្លាចមនុស្ស។ បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងបរិស្ថានបាន និងកំពុងអនុវត្តន៍គម្រោងកិច្ចសហការ សិក្សាពីលទ្ធភាពក្នុងការផ្តល់ពូជសត្វចិញ្ចឹមដល់ពលរដ្ឋតាមសហគមន៍ ដែលគិតត្រឹមត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ នេះ មានចំនួន ១ ៤១៩ក្បាលហើយ”
តាមការបញ្ជាក់ពីមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន ចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ ២០២១ ដល់ត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងបរិស្ថានធ្លាប់បានផ្តល់ពូជសត្វទៅតាមគោលដៅស្នើសុំមានចំនួន ១,៤១៩ លើប្រភេទមួយចំនួន។ ក្នុងនោះរួមមាន ក្របី ២៥៨ក្បាល គោ ៤០២ក្បាល គោបា ៦ក្បាល គោមេពូជ ៣០ក្បាល ចៀម ៥៤២ក្បាល ជ្រូក៨០ក្បាល ជ្រូកព្រៃ ១០០ក្បាល និងបាចៀម ១ក្បាល។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្ដា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖
“ការផ្តល់ជូននេះ គឺសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមានឆន្ទៈខ្ពស់ មានចិត្តចង់ចិញ្ចឹមជាលក្ខណៈគ្រួសារ និងកសិដ្ឋាន ដោយឈរលើគោលការណ៍នៃលក្ខខន្តិក ជាមួយក្រសួងបរិស្ថាន ដោយទុករយៈពេលសមស្របណាមួយដើម្បីប្រគល់សងត្រលប់មកក្រសួងបរិស្ថានវិញ ផ្អែកលើគោលការណ៍និរន្តរភាពនៃគម្រោង និងជាទីផ្សារដើម្បីបង្កើតសេដ្ឋកិច្ចនៅមូលដ្ឋាន បង្កើនចំណូលជូនពលរដ្ឋ បង្កើតការងារដើម្បីកាត់បន្ថយសម្ពាធលើធនធានធម្មជាតិ”
គួរបញ្ជាក់ថា កសិដ្ឋានដែលមានឈ្មោះថា «ចិញ្ចឹមសត្វ និងកសិកម្មអភិរក្សពូជជ្រូក» នេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើងជិត៤ខែមកហើយ ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅ ឃុំឃុនរាម ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប។ ជ្រូកពូជដ៏ពិសេសទាំង២ប្រភេទនេះ មានឈ្មោះបោះសម្លេងដែលកំពុងពេញនិយមបំផុតលើទីផ្សារ។
ទីប្រឹក្សាអមក្រសួងបរិស្ថាន លោក លាង សេង បានឱ្យដឹងថា ការបង្កើតកសិដ្ឋានក្នុងការបង្កាត់ពូជជ្រូកនេះឡើងទើបតែបានជិត៤ខែមកនេះដោយបានធ្វើការជ្រើសរើសពូជជ្រូកមកពីតំបន់ ពូជជ្រូកភ្នំគូលែនឬហៅថាជ្រូកកណ្តុរនិង ពូជជ្រូកឦសាន ដែលជាពូជជ្រូកជនជាតិដើមភាគតិចរស់នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី ដើម្បីធ្វើការបន្តពូជ មុនធ្វើការចែកចាយដល់សហគមន៍ដទៃទៀតទុកចិញ្ចឹមសម្រាប់លើកស្ទួយជីវភាពគ្រួសារ។
លោកបានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នពូជជ្រូកក្នុងកសិដ្ឋាននេះមានដូចជាពូជជ្រូកព្រៃសុទ្ធ ដោយយកមកបង្កាត់ នៅពេលបានកូនមកយើងនឹងបញ្ចេញចែកចាយទៅតាមសហគមន៍។ សម្រាប់ការដាក់បង្កាត់ដំបូងនេះមានចំនួន ១០០ក្បាល ដោយក្នុងនេះមានញីចំនួន ៩០ក្បាល និងឈ្មោលចំនួន ១០ក្បាល។
លោកបានលើកឡើងដោយពន្យល់ផងថា សម្រាប់ទីធ្លាចិញ្ចឹមនេះមានទំហំជាង១ហិកតា ហើយមានបុគ្គលិកប្រចាំការមានពេទ្យសត្វម្នាក់ អ្នកថែទាំ ៤នាក់។គេបានព័ទ្ធរបងវាជុំវិញងាយស្រួលក្នុងការគ្រប់គ្រង។
ទាក់ទិនទៅនឹងប្រភេទពូជជ្រូកនីមួយនេះៗលោកបានធ្វើការពន្យល់ប្រាប់ថា”យើងឥតពិបាកចំណាំទេគឺពូជជ្រូកឦសានគេបានយកមកពី ខេត្តមណ្ឌលគិរី ។ ពូជជ្រូកនេះមានរូបរាងលក្ខណៈពិសេសរបស់វាគឺ ពោះធំ ខ្នងកោង ជាប្រភេទជ្រូកមានកូនច្រើន និងសាច់ឆ្ងាញ់ពិសារណាស់។ជ្រូកប្រភេទនេះវាបន្សាំជាមួយបរិយាកាស និងឈ្នះជំងឺ ។ ចំណែកពូជជ្រូកភ្នំគូលែនវិញ គឺជាពូជលើខ្នងភ្នំគូលែន ដែលចិញ្ចឹមតាំងតែពីដូនតាមករាប់សិបតំណមកហើយ ។ពូជជ្រូកនេះមានលក្ខណៈព៌ណខ្មៅ ដោយមានដងខ្លួនវែង មាត់ស្រួច តែពោះវាមិនធំទេ ។ ពូជជ្រូកនេះសាយកូនច្រើន រស់បន្សាំជាមួយអាកាសធាតុ ហើយវាស៊ាំជាមួយការចិញ្ចឹមលក្ខណៈពាក់កណ្តាលព្រៃនិងពាក់កណ្តាលចិញ្ចឹមដាក់ទ្រុង។
ដោយឡែកសម្រាប់ការចិញ្ចឹម លោក លាង សេង បានពន្យល់ប្រាប់ថា គឺចិញ្ចឹមបែបលក្ខណៈពាក់កណ្តាលធម្មជាតិពោលគឺ ផ្តល់ជាចំណីបែបធម្មជាតិ ក្នុងនេះមានការផ្សំចេញពីត្រកួន ស្មៅ ដើមចេក កន្ទក់ កាកសណ្តែកសៀង និងម្សៅទ្រីម៉ិចដែលជាម្សៅបែបធម្មជាតិសម្រាប់ដាក់លាយជាមួយដើមចេកឱ្យវាស៊ីពីព្រោះថា ម្សៅនេះជ្រូកវាចូលចិត្តស៊ីណាស់ ។ ប្រភេទជ្រូកនេះត្រូវបានគេពន្លែងឱ្យវាស៊ី បែបលក្ខណៈធម្មជាតិ។ក្រៅពីនេះខាងកសិដ្ឋានក៏មានការបង្ការជំងឺ និងធ្វើការព្យាបាលជំងឺនៅពេលដែល​សត្វជ្រូកទាំងអស់មានជំងឺ។ក្រៅពីនេះខាងកសិដ្ខានក៏ការពារនូវរោគជំងឺរោគសាហាវៗដូចជាជំងឺ ត្រចៀកខៀវ ជំងឺប៉េស្តជ្រូកអាហ្រ្វិក និងជំងឺអុតក្តាមជាដើម៕