ភ្នំពេញ ៖ កំណើននៃចំនួនប្រជាជនកម្ពុជាបានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ចាប់តាំងពីជាង៧លាននាក់ក្រោយសម័យប៉ុលពត រហូតដល់ជិត១៧លាននាក់ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ កំណើនប្រជាពលរដ្ឋជាបន្តបន្ទាប់ទាំងនេះបានធ្វើឱ្យតម្រូវការដីកសិកម្មកើនឡើង ហើយការកើនឡើងនៃតម្រូវការដីកសិកម្មនេះដែរក៏បានធ្វើឱ្យបាត់បង់គម្របដីព្រៃឈើមួយចំនួនផងដែរ ។
សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងមួយឆ្នាំៗ រាប់ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០២មក រដ្ឋាភិបាលបានកាត់ដីគម្របព្រៃឈើចែកជូនពលរដ្ឋមិនតិចទេ។ ក្នុងឆ្នាំ១៩៧៩ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាបង្កបង្កើនផលលើផ្ទៃដីតែ ១,៦លានហិចតា ទៅ ១,៨លានហិចតាតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ ទាំងស្រែ និងចំការមានផ្ទៃដីបង្កបង្កើនផលរហូតដល់ជាង៤លានហិចតា។ ដូច្នេះហើយចំណុចនេះគឺជាចំណុចដែលគួរត្រូវយល់ទាក់ទងនឹងបញ្ហាព្រៃឈើ។ ថ្វីត្បិតតែបាត់ព្រៃឈើ តែវាដុះមកវិញនូវភោគផលដំណាំសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើងដដែល ហើយដីនោះគឺមិនបាត់ទៅណាដែរ ។
សម្ដេចបន្ថែមថា ៖
“យើងមានប្រវត្តិខេត្តមួយដែលមានព្រៃវែង គឺខេត្តព្រៃវែង តែមកដល់ពេលនេះបាត់ព្រៃតែក្លាយជាវាលវែង និងជាដីស្រែសម្រាប់បង្កបង្កើនផល ហើយខេត្តបន្ទាយមានជ័យក៏ដូចគ្នាគឺមានសុទ្ធតែព្រៃ តែដោយសារតែកាប់រុករានរបស់ពលរដ្ឋសម្រាប់យកដីបង្កបង្កើនផល ទើបធ្វើឱ្យបាត់ព្រៃមកក្លាយជាដីកសិកម្មវិញ។ តំបន់ខ្លះជាតំបន់ព្រៃរេចរិល ហើយបានជំនួសមកវិញដោយកៅស៊ូ ស្វាយចន្ទី ចំការស្វាយ”
ទន្ទឹមនឹងកំណើននៃតម្រូវការដីកសិកម្មកើនឡើងផងដែរនោះ ក៏មានអ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនបានយកដីកសិកម្មទៅពុះជាដីឡូត៍ និងអភិវឌ្ឍន៍ជាលំនៅឋាន ស្របពេលដែលវិស័យកសិកម្មក៏កំពុងមានសក្ដានុពលក្នុងការវិនិយោគដើម្បីនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្ពុជា គឺជាប្រទេសមួយដែលអាចវិនិយោគលើវិស័យកសិកម្ម ទាំងដំណាំកសិ-ឧស្សាហកម្ម និងដំណំាហូបផ្លែ រួមទាំងបន្លែជាច្រើនជាដើម និងអាចវិនិយោគដំណាំកសិកម្មសម្រាប់នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិតាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីជាមួយប្រទេសជាច្រើនផងដែរ៕