កំណើននៃចំនួនប្រជាជនបានជំរុញឱ្យតម្រូវការ​ដីកសិកម្មកើនឡើង
ភ្នំពេញ ៖ កំណើននៃចំនួន​ប្រជាជនកម្ពុជា​បានកើនឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ ចាប់តាំងពី​ជាង៧លាន​នាក់​ក្រោយ​សម័យ​ប៉ុលពត ​រហូតដល់ជិត១៧​លាននាក់​​ក្នុង​ពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ។ កំណើនប្រជាពលរដ្ឋជា​បន្ត​បន្ទាប់​ទាំងនេះ​បានធ្វើឱ្យ​តម្រូវការ​ដីកសិកម្មកើនឡើង ​ហើយកា​រកើនឡើង​នៃតម្រូវការ​ដីកសិកម្មនេះដែរ​ក៏បាន​ធ្វើឱ្យ​បាត់បង់​គម្របដីព្រៃឈើ​មួយចំនួនផងដែរ ។
សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បានមានប្រសាសន៍ថា ​ក្នុងមួយឆ្នាំៗ រាប់ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០០២​មក​ រដ្ឋាភិបាល​បានកាត់ដី​គម្រប​ព្រៃ​ឈើ​​ចែកជូនពលរដ្ឋ​មិនតិច​ទេ​។ ក្នុងឆ្នាំ១៩៧៩​ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា​បង្កបង្កើន​ផលលើ​ផ្ទៃដីតែ ១,៦លាន​ហិច​តា​ ទៅ ​១,៨​លាន​ហិចតាតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែឥឡូវ​នេះ ទាំង​ស្រែ ​និងចំកា​រ​មានផ្ទៃដីបង្កបង្កើន​ផល​រហូតដល់​ជាង​៤លាន​ហិចតា​។ ដូច្នេះហើយ​ចំណុច​នេះគឺជា​ចំណុ​ចដែលគួ​រត្រូវយល់​ទាក់ទង​នឹងបញ្ហា​ព្រៃឈើ។ ថ្វី​ត្បិត​តែ​បាត់​ព្រៃឈើ តែវាដុះមកវិញនូវភោគផល​ដំណាំសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់យើង​ដដែល​ ហើយ​ដី​នោះ​គឺ​មិនបាត់ទៅណាដែរ ។
សម្ដេច​បន្ថែមថា ៖
“យើងមានប្រវត្តិខេត្ត​មួយដែលមានព្រៃវែង គឺខេត្ត​ព្រៃវែង តែមកដល់ពេលនេះ​បាត់ព្រៃ​តែ​ក្លាយ​ជា​វាល​វែង និងជាដីស្រែ​សម្រាប់បង្កបង្កើន​ផល​ ហើយខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ក៏ដូចគ្នា​​​​គឺមានសុទ្ធតែព្រៃ តែ​ដោយសារតែកាប់រុករាន​របស់ពលរដ្ឋ​សម្រាប់យកដីបង្កបង្កើន​ផល​ ទើបធ្វើឱ្យបាត់ព្រៃមក​ក្លាយជា​ដី​កសិ​​កម្ម​វិញ។ ​តំបន់ខ្លះ​ជា​តំបន់ព្រៃរេចរិល​ ហើយបានជំនួសមកវិញ​ដោយ​កៅស៊ូ ស្វាយចន្ទី ចំការស្វាយ”
ទន្ទឹមនឹង​កំណើន​នៃតម្រូវការ​ដីកសិកម្មកើនឡើ​ងផងដែរនោះ ក៏មាន​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួន​បានយក​ដី​​​កសិ​ក​​​ម្ម​ទៅ​ពុះជា​ដីឡូត៍ និងអភិវឌ្ឍន៍ជាលំនៅឋាន ស្របពេលដែលវិស័យកសិកម្មក៏កំពុងមានសក្ដានុពល​ក្នុ​ង​​កា​រ​វិនិយោគដើម្បីនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្ពុជា​ គឺជា​ប្រទេសមួយដែលអា​ច​វិនិយោគ​លើវិស័យកសិកម្ម​ ទាំង​ដំណាំកសិ-ឧស្សាហកម្ម ​និង​ដំណំាហូបផ្លែ រួមទាំង​បន្លែជាច្រើនជាដើម និងអាចវិនិយោគដំណាំកសិកម្មសម្រាប់នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ​តាម​រយៈ​កិច្ច​ព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្ម​សេរីជាមួយប្រទេសជាច្រើនផងដែរ​៕