ស្ត្រីម្នាក់យកសរសៃចេកច្នៃធ្វើជាកាបូប បង្កើនចំណូល​ចូលគ្រួ​សារ និងសហគមន៍
បច្ចុប្បន្ននេះ ដើមចេកចាស់ៗ ឬដើមចេកដែលកាប់យកផ្លែរួចរាល់ត្រូវបានគេយកទៅកែច្នៃ ហូតយកសរសៃផលិតជាសម្ភារប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ មិនប៉ះពាល់បរិស្ថាន ក៏ដូចជាគ្រឿងតាំងលម្អរផ្សេងៗ ដែលមានភាពស្វិតជាប់បានយូរ មិនខុសពីកំប្លោក ស្លឹកជ្រែ ឬស្លឹកទ្រាំងនោះឡើយ។
នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបងឯណោះ ស្រ្តីជាគ្រូបង្រៀនម្នាក់បានផ្ដើមធ្វើអាជីវកម្មច្នៃស្រទបចេកទៅជាកាបូប ដោយមានជំនួនពីប្អូនប្រុស។ នៅពេល​ចាប់​ផ្ដើមដំបូង ពោលគឺក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០២១ គ្រូបង្រៀន​រូបនេះមិនមានបំណងធំដុំអ្វីនៅឡើយទេ ដោយគ្រាន់តែចង់ធ្វើលក់តូចតាច តាមរយៈ​ការបង្ហោះតាមបណ្ដាញសង្គមប៉ុណ្ណោះ។ ប៉ុន្តែដោយសារតែជំងឺកូវីដចាប់រីករាលដាល ដែលធ្វើឲ្យប្រជាជនស្ទើរតែគ្រប់គ្នាប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេត ដើម្បី​ប្រាស្រ័យទាក់ទង និងដើម្បីការកម្សាន្ដនោះ កាបូបធ្វើពីដើមចេករបស់កញ្ញាក៏ចាប់ផ្ដើមទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ជាខ្លាំង និងមានអ្នក​សួររកជាច្រើននាក់។ ដោយមូលហេតុនេះ កញ្ញាបានចាប់ផ្ដើមពង្រីកអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនបន្តិចម្ដងៗរហូតបង្កើតជាសិប្បកម្ម មួយតែម្ដងដែលគ្រូ​បង្រៀននៃវិទ្យាល័យភ្នំសំពៅរូបនេះដាក់ឈ្មោះថា សិប្បកម្មអនុសារ។
កញ្ញាបានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងជាលំអិតថា ៖
“តាម​ពិត​ទៅ​ខ្ញុំ​ជា​គ្រូ​ពិត​មែន ​តែ​ខ្ញុំ​ចិញ្ចឹម​ចិត្ត​ចង់​មាន​អាជីវកម្ម​ផ្ទាល់​ខ្លួន​១គឺ​ចង់​មាន​អាជីវកម្ម​ដែល​ជួយ​ដល់​សង្គម លុះ​ពេល​មួយ​ប្អូន​ខ្ញុំ​គាត់​ចូល​ចិត្ត​ច្នៃ​របស់​របរ​ជុំ​វិញ​ផ្ទះគាត់​ចេះ​ច្នៃ​ដើម​ចេក​ធ្វើ​កន្ត្រក​ទៅ​ចម្ការ​ ថ្ងៃ​មួយ​ខ្ញុំ​ទៅ​ភ្នំពេញ​មក​វិញ​ឃើញ​គាត់​ច្នៃ​កន្ត្រក​ដ៏​ស្អាត​១ចំ​ពេល​ដែល​គេ​ល្បី​រឿង​ច្នៃ​កំប្លោក​ទៅ​ជា​កាបូប​ ហើយ​ខ្ញុំ​ក៏​នឹក​ឃើញ​ចង់​ឲ្យ​គាត់​ច្នៃ​កាបូប​ចេក​ទៅ​ចូល​រួម​មង្គលការ​គេ ដល់​ពេល​យក​ទៅ​ដល់​ខ្ញុំ​ថត​បង្ហោះ​លេង​ក៏​មាន​គេ​ចាប់​អារម្មណ៍​ច្រើន​ ហើយ​ខ្ញុំ​ឲ្យ​ប្អូន​ច្នៃ​មក​ខ្ញុំ​តុបតែង​បន្ថែម​ឲ្យ​គេ។”
ដោយឡែក ដើម្បីឲ្យអាជីវកម្មដើរទៅមុខទន្ទឹមនឹងគុណភាពដែរនោះ កញ្ញាបានទៅរៀនបន្ថែមជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន C-Investment ព្រមទាំង​ទទួល​​បាន​កញ្ចប់​ជំនួយ​ដើម្បីអាចដំណើរការអាជីវកម្មបានមក​ដល់ពេ​លនេះ។ ម្យ៉ាងទៀត ដោយសារតែតំបន់របស់កញ្ញា សម្បូរកសិករ​ដាំដុះ​ដើម​ចេកស្រាប់ ហើយត្រូវនឹង​ដំណាំប្រភេទនេះ ទាមទារឲ្យកសិករកាប់ចោល ក្រោយពីប្រមូលផលបានម្ដង​ ការកែច្នៃដើម​ចេកគឺជាវិធីដ៏ល្អមួយ​ក្នុងការប្រើប្រាស់ធនធានឲ្យអស់ពីលទ្ធភាព។ យ៉ាងណាមិញ ដំណើរការក្នុងការផលិតរហូតបានចេញជាកាបូបមួយគឺមានភាពស្មុគស្មាញ និងត្រូវការពេលយូរ។
កញ្ញា ឆាប សុឃឿប បានឲ្យដឹងថា ៖
“ផល​វិបាក​វិញ គឺ​មាន​ផល​វិបាក​ច្រើន​ ដោយដំបូង​គឺ​យើង​ត្រូវ​កាប់​ដើម​ចេក ហើយ​ត្រូវ​ការ​ពេល​វេលា​ក្នុង​ការ​ហាល​វា​ និង​អាស្រ័យ​លើ​អាកាស​ធាតុ​ទៅ​ទៀត បើ​សិន​ជា​មេឃ​ស្រទំ​ៗ​នោះ​ពណ៌​ដើម​ចេក​គឺ​មិន​សូវ​ស្អាត​ទេ លុះ​ពេល​ហាល​ស្ងួត​ហើយ យើង​ច្រៀក​វា​ទៅ​តាម​ទំហំ​ដែល​យើង​ចង់​ច្នៃ ឬ​ត្បាញ​ និយាយ​រួម​សម្រាប់​កាបូប​សម្រាប់​ញុំា​ការ​មួយ​អាច​ត្រូវ​ការ​ពេល​ពី ៣ទៅ​៥ថ្ងៃ​ឯណោះ។”
សម្រាប់ទីផ្សារវិញ មកដល់សព្វថ្ងៃនេះ កញ្ញាមានទាំងអតិថិជនទិញរាយ មានទាំងអតិថិជនទិញយកទៅបោះដុំបន្ត មានទាំងសិស្សនិស្សិត និងស្ត្រីៗដែលនិយមប្រើកាបូបចេកទៅញុំាការ។ ក្រៅពីនោះ កញ្ញាក៏តែង​​នាំ​យក​អាជីវកម្ម​របស់​ខ្លួន​ទៅ​ចូល​រួម​ជា​មួយ​​កម្មវិធី​ជំរុញ​ផលិតផល​ខ្មែរ ឬ​កម្មវិធី​ជាតិ​ផ្សេង​ទៀត​ ហើយ​ក៏​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​ពី​សំណាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​យើង​ច្រើន​គួរសម​ផង​ដែរ។ ជាចុងក្រោយ កញ្ញាបានសំណូមពរឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាជួយគាំទ្រផលិតផលក្នុងស្រុក ថ្វីត្បិតតែតម្លៃខ្ពស់បន្តិចមែន ប៉ុន្តែវាជាការធ្វើដោយដៃ ដែល​ទាមទារឱ្យមានការផ្ចិតផ្ចង់មែនទែន។ ម្យ៉ាងទៀត ក៏ដើម្បី​បង្ហាញពីការគាំទ្រ ដើម្បីបើកផ្លូវឲ្យផលិតផលក្នុងស្រុក​បានកកើត​ឡើងកាន់តែ​ទូលាយ​ផងដែរ៕