ក្នុងចំណោមប្រទេសចំនួន 8 រួមទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរនោះ នឹងទទួលបានការជំរុញលើកទឹកចិត្តកិច្ចខិតខំរបស់ខ្លួនក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងទប់ស្កាត់ការនេសាទខុសច្បាប់បន្ទាប់ពីអង្គការស្បៀង និងកសិកម្មនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (FAO) ទទួលបានការយល់ព្រមពីមូលនិធិបរិស្ថានសាកល (GEF) ដើម្បីអនុវត្តគម្រោងរបស់ខ្លួន។
អង្គការស្បៀង និងកសិកម្មនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (FAO) បានស្វាគមន៍ចំពោះការអនុម័តរបស់មូលនិធិបរិស្ថានសកល (GEF) លើគម្រោងប្រយុទ្ធប្រឆាំងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុដែលមានថវិកាសរុបជាង 46.6លានដុល្លារ ដែលបានធ្វើឡើងក្នុងអំឡុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃមូលនិធិបរិស្ថានសកល (GEF) លើកទី60 និងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាភិបាលមូលនិធិសម្រាប់ប្រទេសដែលមានការអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចលើកទី30 របស់ GEF។
គម្រោងទាំងនេះនឹងផ្តោតលើការគាំទ្រ និងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមលើវិស័យបរិស្ថានសំខាន់ៗដូចជា ការសឹករិចរិលដី ការបាត់បង់ជីវចម្រុះ ការនេសាទគ្មាន និរន្តរភាព និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុដែលបាននឹងកំពុងគំរាមកំហែងដល់សន្តិសុខស្បៀង និងជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជននៅក្នុងតំបន់អាស៊ី និងអាហ្វ្រិក នឹងត្រូវបានអនុវត្តក្នុងភាពជាដៃគូ និងសហហិរញ្ញប្បទានដោយរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសជាសមាជិកដូចជា កម្ពុជា កាមេរូន អេរីទ្រា ឡេសូថូ (Lesotho) ម៉ាឡេស៊ី សេណេហ្កាល់ ថៃឡង់ដ៍ និងវៀតណាម។
លោក Qu Dongyu អគ្គនាយករបស់អង្គការ FAO បានមានប្រសាសន៍ថា ៖ «គម្រោងទាំងនេះត្រូវបានស្វាគមន៍ជាពិសេសបន្ទាប់ពីសម្ពោធនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមស្តីពីទសវត្សរ៍នៃ អ.ស.ប ស្តីពីការស្តារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី។ យើងចាំបាច់ត្រូវចាត់វិធានការឥឡូវនេះ ដើម្បីស្តារប្រព័ន្ធធម្មជាតិលើដី និងទឹក ដែលយើងពឹងផ្អែកដើម្បីសម្រេចបាននូវផលិតកម្មល្អប្រសើរ អាហារូបត្ថម្ភ បរិស្ថាន និងជីវិតដ៏ល្អប្រសើរមួយ»។
យោងតាមអង្គការ FAO បានឲ្យដឹងថា គម្រោងទាំងនេះនឹងជួយដល់ប្រទេសដែលជាសមាជិកក្នុងការកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ បង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ការពារជីវចម្រុះ និងការពារការនេសាទខុសច្បាប់ ដែលមិនបានរាយការណ៍ និងគ្មានច្បាប់ទម្លាប់។
ពួកគេនឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនប្រមាណ 441,500 នាក់ដោយផ្ទាល់ និងស្តារឡើងវិញនូវទេសភាពដែលត្រូវបានបំផ្លាញប្រមាណជាង 27,000 ហិកតា។ គម្រោងនេះក៏នឹងបង្កើតតំបន់ការពារធម្មជាតិថ្មីទាំងលើដីគោក និងសមុទ្រចំនួន 30,000 ហិកតា និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការគ្រប់គ្រងលើផ្ទៃដីជាង 765,000 ហិកតា រួមជាមួយនឹងដែនជម្រកត្រី និងសត្វសមុទ្រប្រមាណ 4 លានហិកតា។
សកម្មភាពដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅក្នុងគម្រោងនឹងរួមចំណែកកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ប្រមាណ 6.8 លានតោន និងប្រែក្លាយស្តុកត្រីដែលបានកំពុងនេសាទហួសកម្រិតចំនួន 547, 393 តោន ឲ្យវិលទៅកាន់កម្រិតមួយដែលមាននិរន្តរភាពឡើងវិញ។
តាមរយៈ FAO ដដែលបានឲ្យដឹងផងដែរថា សកម្មភាពនេសាទចម្រុះដែលមិនមានការគ្រប់គ្រង និងការបាត់បង់ទីជម្រកគឺជាក្តីបារម្ភមួយដ៏ធំសម្រាប់វិស័យនេសាទនៅកម្ពុជា ដែលកំពុងប្រឈម ហើយគម្រោងមួយក្នុងចំណោមគម្រោងទាំង 5 នឹងផ្តោតលើការបង្កើតជលផលប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅឈូងសមុទ្រថៃហើយនឹងអាចផ្តល់នូវផលប្រយោជន៍ដោយផ្ទាល់ដល់ប្រទេសកម្ពុជា ម៉ាឡេស៊ី ថៃ និងវៀតណាមផងដែរ។
ដោយឡែក គម្រោងដែលត្រូវបានអនុម័តដោយ GEF នឹងជួយគាំទ្រដល់ប្រទេសទាំង 8 ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណ 46.6លានដុល្លារ ក៏នឹងជួយដល់សហគមន៍របស់ពួកគេក្នុងការជ្រើសយកការអនុវត្តប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងភាពធន់ទៅនឹងអាកាសធាតុ ក៏ដូចជាការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ ព្រមទាំងបង្កើតគោលនយោបាយដែលកាន់តែរឹងមាំ ដើម្បីអភិរក្សជីវចម្រុះ និងទប់ស្កាត់ការនេសាទខុសច្បាប់ផងដែរ៕