វិស័យធនាគារ ដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ និងមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុនៃចរន្តសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិទាំងមូល។ ដោយឡែកសម្រាប់តែនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានធនាគារពាណិជ្ជចំនួន53 ដោយក្នុងនោះមានធនាគារក្នុងស្រុកចំនួន22 ធនាគារបុត្រសម្ព័ន្ធចំនួន19 និងធនាគារសាខាបរទេសចំនួន12 នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ប្រចាំត្រីមាសទី1ឆ្នាំ2021នៃធនាគារអេស៊ីលីដា ដោយផ្អែកលើទិន្នន័យធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ជាមួយនឹងវត្តមាននៃចំនួនធនាគារពាណិជ្ជកម្មដែលកំពុងមានប្រតិបត្តិការយ៉ាងសកម្មនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ យើងសូមលើកយកពីតួនាទីសំខាន់ៗចំនួន4ចំពោះវិស័យសេដ្ឋកិច្ចជាតិមកបង្ហាញជូនដូចខាងក្រោម ៖
ទី1. ធនាគារពាណិជ្ជ ផ្តល់នូវសេវាអន្តរការីកម្មហិរញ្ញវត្ថុរវាងអ្នកសញ្ជ័យ និងវិនិយោគិន ដែលជាដំណើរការមួយប្រែក្លាយទ្រព្យសកម្មហិរញ្ញវត្ថុឲ្យមានកាលបរិច្ចេទច្បាស់លាស់។ គុណសម្បត្តិរបស់ធនាគារពាណិជ្ជគឺប្រែក្លាយប្រាក់បញ្ញើដែលមានរយៈពេលខ្លីឲ្យក្លាយទៅជាឥណទានរយៈពេលវែង។
ទី2. ធនាគារពាណិជ្ជ ដើរតួនាទីជាអ្នកបង្កើតរូបិយវត្ថុបញ្ញើនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដោយផ្តល់ឥណទានដល់វិនិយោគិនដែលត្រូវការធនធានហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីយកទៅដាក់ទុនវិនិយោគ។ ដូច្នេះធនាគារពាណិជ្ជមានតួនាទីបង្កើតរូបិយវត្ថុនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ទី3. សកម្មភាពរបស់ធនាគារពាណិជ្ជ ជាពិសេសគោលនយោបាយរបស់ធនាគារពាណិជ្ជក្នុងការទទួលប្រាក់បញ្ញើ និងផ្តល់ឥណទាន ជះឥទ្ធិពលទៅលើការផ្គត់ផ្គង់រូបីយវត្ថុ និងសាច់ប្រាក់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ទី4. ធនាគារពាណិជ្ជ ជួយធនាគារកណ្តាលក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ។
សូមរំលឹកជូនថា នៅក្នុងបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ2020 របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបង្ហាញថា ទ្រព្យសកម្មរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារបានកើនឡើង 16.2ភាគរយ (ដល់ 205.3ទ្រីលានរៀន ឬស្មើនឹងប្រមាណ 50.7ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក) ដែលឥណទានអតិជនកើន 15.3ភាគរយ (ដល់122.5ទ្រីលានរៀល ឬស្មើនឹងប្រមាណ 30.2ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក) ដោយមានចំនួន 1.2លានគណនី៕