" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-120867 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សកម្មភាពវិនិយោគពី​បរទេស​ចូលមកកម្ពុជា​ចាប់ផ្ដើម​មានសញ្ញា​វិជ្ជមានវិញហើយ
ភ្នំពេញ ៖ ទោះបីជាស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ហាក់​នៅមិនទាន់ប្រសើរ​ដូច​មុន​វិបត្តិ​កូ​វីដ​១៩​ក្ដី​ ប៉ុន្តែ​ការ​វិនិយោគ​ពីបរទេស​ចូល​មក​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅតែមាន​ជា​ហូរហែ ជាក់ស្ដែង​ ​ក្នុងឆមាសទី២​ ឆ្នាំ២០២៤​នេះ សកម្មភាពវិនិយោគពីបរទេ​ស​ចូលមកកម្ពុជា​ចាប់ផ្ដើម​មានសញ្ញា​វិជ្ជមាន​រហូតដល់រាប់រយគម្រោង។​
យោងតាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ក្រោយជំនួបរវាង​សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​​នៃកម្ពុជា និង​​វិនិយោគិន​ចិនមួយ​ក្រុម​ កាលពីថ្ងៃទី២០​ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ បានឱ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុន​ធំៗ​របស់ចិន​រហូតដល់១២​ក្រុម​ហ៊ុន​ផ្សេងទៀតបាន​បង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​មួយ​ចំនួន​ដូចជា​ វិស័យ​ថាមពល​ស្អាត និង​បរិស្ថាន​ សុខាភិបាល កសិកម្ម​ ឧស្សាហកម្ម ហិរញ្ញវត្ថុ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងសំណង់ រួមជាមួយនឹងអនុវិស័យមួយចំនួនទៀត ។​
នៅក្នុងជំនួប​នោះដែរ សម្ដេច​ធិបតី ហ៊ុន ​ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បាន​បង្ហាញ​ពី​គោ​ល​​​នយោបាយ​យុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ក្នុងការ​បង្កើតនូវ​ក្របខណ្ឌ​សម្រាប់​វិនិយោគិន​បរ​ទេស ដែលរួមមានដូចជា ការ​ដាក់ចេញនូវ​ច្បាប់​ស្ដីពីការ​វិនិយោគ​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិ​យុត្តិ និងវិធានការ​ចាំបាច់​នានា ជាមួយ​នឹង​កញ្ចប់​វិធានការ​លើកទឹកចិត្ត​ដែល​បង្កើត​នូវ​បរិយា​កាស​វិនិ​យោគ​មានលក្ខណៈអំណោយផល អាចប៉ាន់​ប្រមាណ​បាន​ និងសម្បូរបែប​។
​គួររំលឹកថា កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែ​សីហា ឆ្នាំ២០២៤ ​ថ្មីៗនេះដែរ​ ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ​ដ៏ធំមួយនៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា WorldBridge Group បានចុះហត្ថលេខា​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ អភិវឌ្ឍន៍​អចលន​ទ្រព្យ​ល្បី​ឈ្មោះរបស់​ប្រទេស​ឥណ្ឌូនេស៊ី ដោយ​កិច្ច​សហការ​នេះ ក្រុមហ៊ុនទាំង ២ ​នឹង​បង្កើត​គម្រោង​វិនិយោគនានា​ជាច្រើននៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដោយជាជំហានដំបូង ក្រុម​ហ៊ុន​​ទាំ​ង​ ២ បាន​សម្រេច​​​បង្កើត​គម្រោង​នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​ ហើយបន្ទាប់ពីនេះ ​នឹង​​សិក្សា​លទ្ធ​ភាព​​ក្នុងការ​បង្កើត​គម្រោង​វិនិយោគថ្មីនៅតាមបណ្តាខេត្តសក្ដានុពលផ្សេង​ទៀត​​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ។
ឯកឧត្តម​ កែវ រតនៈ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រ៉ែ​ និងថាមពល ក្នុងពិធី​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់​រោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្ត​អគ្គិសនី​នៅក្នុង​តំបន់សេដ្ឋកិ​ច្ចពិសេស​ខេត្តពោធិ៍សាត់​ កាលពីពេល​ថ្មីៗ​នេះ​បាន​លើក​ឡើងថា កត្តា​សុខ​សន្តិ​ភាព​ គឺជា​កត្តា​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ក្នុង​ និង​ក្រៅ​ប្រទេស​ឱ្យបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា ហើយបើគ្មានសន្តិភាពទេ គ្មានឡើយ​ការ​វិនិយោគ​ដូចសព្វ​ថ្ងៃនេះ ។​
ឯកឧត្តមក៏បាន​បន្ថែមថា កាលពីមុន​ ការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ភាគច្រើនផ្ដោតលើកម្លាំង​ពលកម្ម​ ហើយកម្មករ និយោជិត​ក៏ទទួលបានកម្រៃតិចតួច ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន​វិនិយោគិន​ដែល​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅ​កម្ពុ​ជា​​ ជាពិសេស​នៅតាមតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​នានាក្នុង​ប្រទេស​ បានផ្លាស់ប្តូរឧស្សាហកម្ម​ដែលប្រើ​កម្លាំង មកជា​ឧស្សាហកម្មដោយប្រើ​ចំណេះ និងជំនាញ ដូចជា​រោងចក្រ​ដំឡើង​រថយន្ត រោងចក្រ​ផលិត​បន្ទះសូឡា រោង​ចក្រ​ផលិត​សម្ភារៈអគ្គិសនីជាដើម ដែ​ល​ការ​វិនិយោគ​លើ​រោងចក្រ​ទាំង​នេះ តម្រូវឱ្យ​កម្មករ និយោជិត​មានចំណេះ មានជំនាញ និងឆ្លងកាត់​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល  ជាមួយនឹងការទទួលបាន​ប្រាក់ខែ​ខ្ពស់ជាងមុន​។
ទន្ទឹមនឹង​នេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏បានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្ស​ ជំនាញ ​បច្ចេកទេស​ បន្ថែម​រហូតដល់ ​១,៥លាននាក់ ដើម្បីត្រៀមស្វាគមន៍​ការ​វិនិយោគ​ថ្មីៗ​ និង​ដើម្បីជំរុញឱ្យកម្ពុជា​ក្លាយជា​ប្រទេស​មានប្រា​ក់​ចំ​ណូ​ល​​​មធ្យមម​កម្រិត​ខ្ពស់ឆ្នាំ២០៣០ និង​ប្រទេស​មានប្រាក់ចំណូល​ខ្ពស់​នៅឆ្នាំ២០៥០​ខាងមុខ ដោយ​តម្រូវ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​មានជំនាញ មានចំណូល​ខ្ពស់​តាមរយៈការងារ​ដែលមានប្រាក់បៀវត្សរ៍​ខ្ពស់ជាងមុន ៕