គម្រោងវិនិយោគបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃអាលុយមីញ៉ូម​ តម្លៃ៦០លានដុល្លារ នឹងដំណើរការ​នៅខេត្តព្រះសីហនុក្នុង​ពេលឆាប់ៗ​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោង​វិនិយោគលើ​ការ​បង្កើត​រោងចក្រ​កែច្នៃអាលុយមីញ៉ូមរបស់ក្រុមហ៊ុន​ ខេមបូឌាន​ គូណា​ញូអេនើជី​ តម្លៃ៦០​លានដុល្លារ​នឹង​ត្រូវ​លេច​វត្តមាន និង​ដំណើរការ​​​ក្នុងពេល​ឆាប់ៗក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ខណៈក្រសួង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់​បានគាំទ្រ​ចំពោះ​ដំណើរការ​វិនិយោគ​នៃគម្រោង​នេះ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យគម្រោងនេះមាន​ផល​ប៉ះពាល់តិច​តួច​បំផុត ។
រដ្ឋបាល​ខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥​ បានឱ្យដឹងថា គម្រោងបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃអាលុយមីញ៉ូមរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន គូណា ញូអេនើជី ឯ.ក នេះ មានទុនវិនិយោគប្រមាណ ៦០ លានដុល្លាអាម៉េរិក និងមានទីតាំងស្ថិតក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ។ រោងចក្រ​នេះ នឹងធ្វើការកែច្នៃដុំអាលុយមីញ៉ូមពាក់កណ្តាលសម្រេច (Aluminum Ingot) ដើម្បីកែច្នៃជាបន្ទះអាលុយមីញ៉ូម និងគ្រឿងបង្គុំអាលុយមីញ៉ូមសម្រាប់នាំចេញទៅទីផ្សារអាស៊ាន និងសហរដ្ឋអាម៉េរិក ។
លោក​ ឡុង ឌីម៉ង់​ អភិបាលរង​ខេត្តព្រះសីហនុ បាន​បញ្ជាក់​ក្នុងកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងស្តីពីការពិនិត្យ និងផ្តល់យោបល់លើរបាយការណ៍សិក្សាវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថានពេញលេញលើគម្រោងបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃអាលុយមីញ៉ូមនេះ​បានឱ្យដឹងថា ការអនុវត្តគម្រោងនេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងផ្ដល់ជាប្រយោជន៍សំខាន់ៗនៅដំណាក់កាលសាងសង់ និងដំណាក់កាលអនុវត្តដូចជា៖ ការបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ, ការពង្រឹងជំនាញបច្ចេកទេសរបស់បុគ្គលិក-កម្មករ, ការបង្កបរិយាកាសវិជ្ជមានសម្រាប់វិនិយោគិន ស្របពេលជាមួយនឹងការពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋានក្នុងខេត្ត ។
ក្នុងឱកាសនេះ លោក ​ឡុង ឌីម៉ង់ ​បានណែនាំឱ្យម្ចាស់គម្រោងត្រូវធ្វើយ៉ាងណាគ្រប់គ្រង និងកាត់បន្ថយការ​ប៉ះពាល់បរិស្ថានមកនៅត្រឹមកម្រិតអប្បបរមា ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើការគ្រប់គ្រងហានិភ័យដែលអាចកើតមាន រឹតបន្តឹងលើបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចការពារសុវត្ថិភាព និងសុខភាពបុគ្គលិក ក៏ដូចជាកម្មករ និងជុំវិញរោងចក្រឱ្យប្រើប្រាស់ធនធានទាំងអស់ដែលមាននៅក្នុងខេត្ត ក៏ដូចជាយកអ្នកបច្ចេកទេស និងកម្លាំងពលកម្មក្នុងស្រុកមកប្រើប្រាស់ឱ្យអស់លទ្ធភាព ពិនិត្យលទ្ធភាពពង្រីកគម្រោងឱ្យកាន់តែ​ធំជាងនេះ។ ដោយឡែក ក្រុមហ៊ុនប្រឹក្សាយោបល់ត្រូវប្រមូលយកធាតុចូលដែលបានលើកឡើងដោយអង្គប្រជុំដាក់ចូលក្នុង​របាយការណ៍ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងមានសង្គតិភាព។
ជាលទ្ធផល ស្របជាមួយនឹងការគាំទ្រចំពោះគម្រោងនេះ តំណាងក្រសួង ស្ថាប័ន និងនាយកដ្ឋានទាំងអស់បានចូលរួមមតិយោបល់ និងវិធានការការពារទៅតាមជំនាញរៀងៗខ្លួន ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យគម្រោងអាចដំណើរការទៅមុខ និងមានផលប៉ះពាល់តិចតួចបំផុត។​
គួរ​រម្លឹកថា យោងតាម​ផែនការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បាន​កំណត់យក​ខេត្តព្រះសីហនុ​ជា​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចគំរូពហុបំណង ដោយ​ក្នុងការផែន​មេ​របស់​លេខាធិការ​ដ្ឋាន​​នៃក្រុមការងារ​ជំរុញការ​វិនិ​យោ​គខេត្តព្រះសីហនុ​ នឹង​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​ក្នុងទឹក​ប្រាក់ឱ្យបាន២០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងរយៈពេល​១៥ឆ្នាំខាងមុខ ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលក៏បាន​ដាក់​ចេញនូវ​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ និងបានអនុគ្រោះ ដល់ការ​វិនិយោគ​នានា​ក្នុង​ខេត្តមួយនេះ ៕