ត្រឹម៤ខែ កម្ពុជាប្រមូលពន្ធបានជាង ២០០០លានដុល្លារ ខណៈការព្យាករណ៍សេដ្ឋកិច្ចអាចមានកំណើន ៥,២ភាគរយ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២
វ៉ាស៊ីនតោន ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានថ្លែងទៅកាន់ពលរដ្ឋខ្មែររស់នៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងកាណាដា នាទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន  ដោយបញ្ជាក់ថា ត្រឹម៤ខែ កម្ពុជាសម្រេចការប្រមូលពន្ធរហូតដល់៥៣ភាគរយ ដោយអត្រាគឺស្មើនឹងទំហំថវិកាជាង ២ ០០០លានដុល្លារ​ ត្រឹមរយៈពេល៤ខែដើមឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ។
បើតាមប្រមុខរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំណើននៃចំណូលពន្ធដារ ដែលកម្ពុជាសម្រេចបាននេះ គឺដោយសារ​តែចរន្តសេដ្ឋកិច្ចជាតិដើរឡើងវិញ គួបផ្សំនឹងអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារអនុវត្តនូវវិធាន​ និងពង្រឹងអនុលោ​ម​​​​​​ភាពមួយចំនួននៃការប្រមូលពន្ធសម្រាប់ថវិកាជាតិ ខណៈដែលចាប់ពីខែមករា ដល់ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ​អគ្គនាយកដ្ឋាពន្ធដារ ប្រមូលពន្ធ និងអាករគ្រប់ប្រភេទបានដល់៥៣ភាគរយនៃផែនការប្រចាំឆ្នាំដែលគ្រោងប្រមូល​ចំណូលឱ្យបាន ២ ៨២០លានដុល្លារ។
“ជាប្រទេសតូចមួយ ផ្នែកពន្ធដារ យើងរកបានជាង២ ០០០លានដុល្លារ គឺមិនមែនជារឿងតូចទេ។ ឆ្នាំនេះ យើងរំពឹងថា នឹងមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ច៥,៦ភាគរយ ប៉ុន្ដែដោយសារតែឥទ្ធិពលនៃសង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន រួមទាំងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចសាកលផងនោះ ដូច្នេះសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក៏ត្រូវបានធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីវាយតម្លៃថា មានកំណើនត្រឹមតែ៥,២ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែទោះបីជាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ បានត្រឹម៥,២ភាគរយក៏ដោយ ក៏វាមិនអាក្រក់នោះដែរ”
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានថ្លែងទៀតថា កាលពីចាប់ផ្ដើមមានកូវីដ១៩បានមកដល់នៅឆ្នាំ២០២០ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បានធ្លាក់ពី៧ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់ដក២,១ភាគរយ ដែលនេះជាការធ្លាក់ចុះដ៏អាក្រក់ ប៉ុន្ដែកម្ពុជាបានខិតខំឡើងវិញនៅឆ្នាំ២០២១។
ជាក់ស្ដែង ធនាគារពិភពលោក (World Bank) បានព្យាករណ៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងកើនឡើងវិញ ៤,៥% នៅឆ្នាំ២០២២នេះ កើន ៥,៨% នៅឆ្នាំ២០២៣ និងកើនឡើង ៦,៦% នៅឆ្នាំ២០២៤ ខណៈដែលធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ព្យាករណ៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា នឹងកើនឡើង ៥,៣% នៅឆ្នាំ២០២២ និង៦,៥% នៅឆ្នាំ២០២៣៕