វិស័យអាហាររបស់អាម៉េរិក បានឈានជើងចូល និងពង្រីកទីផ្សារនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​បានរៀបចំពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈចម្រុះជាច្រើនក្នុងគោលបំណងបង្ហាញពីជម្រើស ចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈ​របស់​អាមេរិកដ៏សម្បូរបែប។ ក្នុងនោះ សមាគមអាហាររបស់សហរដ្ឋអាមេរិកទូទាំងតំបន់ក៏បាននាំមកនូវអាហារ និងភេសជ្ជៈ​មកចូល​រួមតាំងបង្ហាញនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះផងដែរ ដូចជា៖​ ផលិតផលសាច់ ដំឡូង ទឹកដោះគោ ស្រា និងប្រេងឆា​សុខភាព​ជាដើម។
អ្នកស្រី Aleks Zittle ជាអនុប្រធានស្តីទីនៃស្ថានទូតអាមេរិកបានសាទរចំពោះការបង្កើតឱ្យមាន​នូវព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍នេះឡើង ព្រមទាំងបានលើកឡើង​ថា ផលិតផល​គ្រឿងផ្សំរបស់អាមេរិក នឹងនៅតែចូលរួមចំណែកក្នុងការលើកកម្ពស់វិស័យម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈនៅកម្ពុជា ជាពិសេស​គឺប្រភេទអាហារដែលគិតគូរលើសុខភាពតែម្ដង។ ជាក់ស្ដែង ប្រេងឆា ជេនប៊ី (JANBEE) ជា​ផលិតផលដែលល្បីឈ្មោះមួយរបស់អាមេរិក ហើយថ្មីៗនេះ ត្រូវបានក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក​សម្រេច​នាំ​ចូល​មកដាក់ចរាចរណ៍លើ​ទីផ្សារ​កម្ពុជា។
លោក ហេង បាន អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន ២៣ ប្រាឌើរ ប៊ីហ្សនេស ឯ.ក បានឱ្យដឹងថា ប្រេងឆា គឺជាគ្រឿងផ្សំ​ដ៏សំខាន់​មួយដែល​អ្នកចម្អិនម្ហូប​មានតម្រូវ​ការ​ប្រើប្រាស់ស្ទើរគ្រប់ប្រភេទមុខម្ហូប ខណៈដែលប្រេងឆាសុខភាពដែលកំពុងចរាចរណ៍នៅលើទីផ្សារកម្ពុជានៅមានកម្រិតនៅឡើយ។
លោកបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រជាជនកម្ពុជាភាគច្រើនមានការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ពីការថែទាំ និងគិតគូរពីសុខភាព តាមរយៈ​​ការហូប​ចុកប្រចាំថ្ងៃ ដូច្នេះ ការដែលក្រុមហ៊ុនសម្រេចនាំចូលផលិតផល Janbee មកកាន់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា គឺដើម្បីបំពេញតម្រូវការជាក់ស្ដែងរបស់ប្រជាជន ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនក៏មានជំនឿថា វត្តមានរបស់ប្រេងឆា ជេនប៊ី នៅលើទីផ្សារកម្ពុជា​នឹងទទួល​បានការគាំទ្រច្រើន ព្រោះផលិតផលមួយនេះត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយស្ថាប័នជាតិ តាមការចុះបព្ចីា ច.ប.ផ. និង​ស្ថាប័នអន្តរជាតិ ដូចជា Halal សំរាប់បងប្អូនអ៊ីស្លាម, Kosher សំរាប់បង​ប្អូនជនជាតិ ជ្វីហ្វ និង FDA ដែលជារដ្ឋបាលចំណីអាហារ និងឱសថរបស់សហរដ្ធអាមេរិក។
គួររំលឹកផងដែរថា ពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារ​ និងភេសជ្ជៈដែលរៀបចំដោយស្ថានទូតអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា ធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី ៨ ខែសីហា ក្រោមការចូលរួមគាំទ្រថវិកាពីក្រសួង​កសិកម្មសហរដ្ឋ​ សហការជាមួយក្រុមប្រឹក្សាទឹកដោះគោ​កាលីហ្វ័រញ៉ា​ក្រុម​ប្រឹក្សានាំចេញសណ្តែកសៀង​សហរដ្ឋអាមេរិក ​ក្រុមប្រឹក្សានាំចេញ​ផលិតផល​ទឹកដោះគោសហរដ្ឋអាមេរិក សហព័ន្ធ​នាំ​ចេញ​សាច់​សហរដ្ឋអាមេរិក ក្រុមហ៊ុន Potatoes USA និងក្រុមប្រឹក្សានាំចេញផលិតផលបក្សី និងស៊ុតរបស់​សហរដ្ឋអាមេរិកផងដែរ៕