ភ្នំពេញ ៖ សមាគមវាយនភណ្ឌ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរកម្ពុជា ហៅកាត់ថា ( TAFTAC ) បានរៀបចំសន្និបាតលើកទី១៧ និងបោះឆ្នោតជ្រើសរើសប្រធានថ្មី កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ។ សន្និបាតនេះ ក៏មានការចូលរួមពីឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈផងដែរ ព្រមទាំងសមាជិករបស់សមាគជាច្រើននាក់ទៀត។
នៅក្នុងឱកាសនោះឯកឧត្តម ហេង សួរ បានអបអរសាទរចំពោះលោក HE ENJIA ដែលត្រូវបានអង្គសន្និបាតបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងជាប្រធានសមាគម TAFTAC សម្រាប់អាណត្តិទី១៧ (២០២៦-២០២៨)ដោយ ឯកឧត្តមបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះសមាគម TAFTAC ដែលបានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ជាដៃគូដែលអាចជឿទុកចិត្តបានរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និយោជក និងជាដៃគូដ៏ល្អរបស់កម្មករនិយោជិត ក្នុងការចរចា និងពិភាក្សាការងារផ្សេងៗ សំដៅរក្សា និងពង្រីកវិស័យនេះ ព្រមទាំងរួមចំណែកជំរុញលើកកម្ពស់លក្ខខណ្ឌការងារ សុខុមាលភាព និងសិទ្ធិការងារនៅកម្ពុជា ។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា ការដឹកនាំថ្មីនេះនឹងធ្វើឱ្យសមាគមបន្តស្មារតីសាមគ្គីភាពដ៏រឹងមាំ ដើម្បីក្លាយជាកម្លាំងចលករក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគិនថ្មីៗ និងបង្កើនទំនុកចិត្តជូនអ្នកវិនិយោគដែលមានស្រាប់។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ បានមានប្រសាសន៍ថា ភាពជោគជ័យនៃអាណត្តិថ្មីនេះ នឹងនាំមកនូវផលប្រយោជន៍ដោយផ្ទាល់ដល់និយោជក និងកម្មករនិយោជិត តាមរយៈការបង្កើតការងារ និងប្រាក់ចំណូល ព្រមទាំងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរក្សាស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងពិពិធកម្មរចនាសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកម្ពុជា ឱ្យស្របតាមចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
គួររម្លឹកថា ក្នុងរយៈពេល ២៩ឆ្នាំមកនេះ សមាគម TAFTAC បានដើរតួនាទីជាតំណាងសំឡេងរួមតែមួយរបស់វិនិយោគិន ការពារ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិ និងប្រយោជន៍ស្របច្បាប់របស់វិនិយោគិនទាំងអស់ និងបានបង្កើតនូវវេទិកាសម្រាប់ការប្រឹក្សាយោបល់ និងកិច្ចសន្ទនាសង្គមនានាជាមួយគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីបង្កើតនូវបរិយាកាសវិនិយោគដែលអំណោយផលដល់កំណើននៃការនាំចេញ និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ ការនាំចេញផលិតផលទាំងនេះក្នុងឆ្នាំ២០២៥ មានតម្លៃប្រមាណ ១៥,៧ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងពីតម្លៃប្រមាណ ១៣,៥ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ (កើនឡើង ១៥,៨%)។
ចាប់ពីដើមអាណត្តិទី៧ រហូតមកដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៥ ចំនួនរោងចក្រ សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន ដែលបានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងបានកើនឡើងដល់ ៤៦ ៦៤៩សហគ្រាស និងចំនួនកម្មករនិយោជិតកើនដល់ ២ ១៤១ ២៤១នាក់។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានផ្ដល់អនុសាសន៍ដល់ TAFTAC ឱ្យបន្តបង្កើនជំនឿទុកចិត្តរបស់សមាជិកភាព ប្រកបដោយតម្លាភាព គណនេយ្យភាព ប្រសិទ្ធភាព និងវិជ្ជាជីវៈ ព្រមទាំងបន្តជំរុញកិច្ចការអាទិភាពក្នុងស្មារតីបុរេសកម្មជាមួយគម្រោង ILO-BFC និងចូលរួមយុទ្ធនាការ «សហគ្រាសមួយ ជាសហគមន៍សុខសាន្តមួយ» ដើម្បីពង្រឹងវប្បធម៌អនុលោមភាព និងសុខដុមនីយកម្មនៃទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ។
លោក HE ENJIA ប្រធានសមាគមវាយនភណ្ឌ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរការនៅកម្ពុជាដែលទើបជាប់ឆ្នោតអាណត្តិថ្មី បានប្ដេជ្ញាដឹកនាំសមាគមឱ្យក្លាយជាសមាគមដែលមានការរួបរួមគ្នារវាងសមាជិកទាំងអស់ ត្រូវបន្តធ្វើជាតំណាងឱ្យសម្លេងរួមរបស់ក្រុមហ៊ុនផលិតធំៗ មធ្យម និងតូចទាំងអស់ ដោយលើកទឹកចិត្តឱ្យសមាជិកទាំងអស់អាចចូលរួមជាយោបល់ មតិ ការចែករំលែកពីកង្វល់ដោយតម្លាភាព និងបើកចំហ ។ ក្រៅពីនេះដែរ សមាគមនឹងបន្តធ្វើជាដៃគូដែលគួរឱ្យទុកចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដោយក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ សមាគមនឹងបន្តធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ លើគោលនយោបាយការងារ ទំនាក់ទំនងឧស្សាហកម្ម ពន្ធដារ ការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម ថាមពល និងកំណែទម្រង់បទប្បញ្ញត្តិ ។
គួររម្លឹកថា ក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំកន្លងទៅ( ២០២៤-២០២៥) សមាគមវាយនភណ្ឌ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរកម្ពុជា បានពង្រឹងតួនាទីរបស់ខ្លួនជាតំណាងឈានមុខគេនៃវិស័យនាំចេញធំជាងគេរបស់ប្រទេស ។ តាមរយៈការពង្រីកសមាជិកភាព ការតស៊ូមតិ គោលនយោបាយកាន់តែរឹងមាំ ការកសាងសមត្ថភាព និងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល និងដៃគូអន្តរជាតិ សមាគមបានជួយការពារសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៃវិស័យវាយនភណ្ឌ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរនៅកម្ពុជា លើកកម្ពស់និរន្តរភាព និងរក្សាការចូលទីផ្សារប្រកបដោយស្ថិរភាព ៕