ទោះក្នុងកាលៈទេសៈណាក៏ដោយ កម្ពុជា​ នៅតែស្វាគមន៍យ៉ាង​កក់​ក្ដៅចំពោះបណ្តា​វិនិយោគិនអន្តរជាតិមកកាន់កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ កម្ពុជា​បន្ត​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់​ក្ដៅ​ចំពោះវិនិយោគិន​ចិន និងអន្តរជាតិមកពីបណ្ដាប្រទេស​ផ្សេងទៀត​​ ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាលើវិស័យ​ជាច្រើន​ ដូចជា​វិស័យឧស្សាហកម្ម​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ភស្តុភារកម្ម​ ថាមពល​បៃតង ឌីជីថល និងទេសចរណ៍ជាដើម ។​
នៅក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ថ្លែងសុន្ទរកថា​គន្លឹះ ​ក្នុងវេទិកាវិនិយោគពេលអនាគត ដែលរៀបចំឡើងដោយ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ស្ដីពីពាណិជ្ជកម្ម និងការអភិវឌ្ឍ​ ក្នុងភាពជា​ដៃគូជា ជាមួយព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍​អន្តរជាតិចិន សម្រាប់ការ​វិនិយោគ ​និងពាណិជកម្ម នៅខេត្តហ្វូជៀន ប្រទេស​ចិន កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែកញ្ញា ២០២៥ ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១​ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ បានប្រកាស​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់​ក្ដៅ​ចំពោះវិនិយោគិនចិន និង​វិនិយោគិនមកពីបណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេងទៀត ដែលមានបំណង​ស្វែងរកឱកាស​វិនិយោគនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ។
នៅក្នុងឱកាសជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាលចិន និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់​ ដែលបានរៀបចំវេទិកា​នេះឡើង ។
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បាន និងកំពុង​ខិតខំប្រឹង​ប្រែង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិនមក​កម្ពុជា ដោយហេតុថា​ កម្ពុជា​បានផ្ដល់​ឱកាស​វិនិយោគ​ជាច្រើន​​ដោយផ្អែក​លើ​សក្ដានុពល​ដែល​អាចផ្ដល់ជូន ។ សក្ដានុពលទាំង​នោះ មាន​ដូចជា​ ទីតាំង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចំបេះដូងនៃតំបន់អាស៊ាន តភ្ជាប់ខ្វាត់ខ្វែង​នូវ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ផ្លូវថ្នល់ កំពង់ផែ និងផ្លូវអាកាស​ ,​ បរិយាកាស​វិនិយោគបើក​ចំហ និង​ប្រកួត​ប្រជែង​ កម្លាំងពលកម្ម​វ័យក្មេង និង​ប្រកបដោយ​ថាមវ័ន្ត​ ទីផ្សារទូលំទូលាយ តាមរយៈសមាជិកភាពនៃអាស៊ាន អង្គការ​ពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក និង​ក្របខណ្ឌនានាផ្សេងទៀត ជាពិសេស​មានរដ្ឋាភិបាលគាំទ្រ​ដល់ភាពរីកលូតលាស់​របស់វិនិយោគិន ។​
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបន្តថា តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា​ -ចិន និងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ក្នុងតំបន់ (អាសិប) កំពុងធ្វើឱ្យស៊ីជម្រៅលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម ការ​វិនិយោគ និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​បច្ចេកវិទ្យាផងដែរ ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល៨ខែ ដើមឆ្នាំ ២០២៥នេះ កម្ពុជា​ទទួល​បាន​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​៤៩១គម្រោង​ ដោយមានទុនវិនិយោគសរុប​ចំនួន៧,២ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ក្នុងនោះប្រភពទុនវិនិយោគវិនិយោគមកពីប្រទេស​ចិន​មានទឹកប្រាក់​រហូតដល់​ជិត៤ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ឬស្មើនឹងប្រមាណ៥២,៨២ភាគរយ​នៃប្រភពទុនវិនិយោគ​សរុប ។​ តាមរយៈការ​ដាក់ទុនវិនិយោគជា​បន្ត​បន្ទាប់របស់​វិនិយោគិន​ចិន បានធ្វើឱ្យចិនឈរលំដាប់ទី១​នៅកម្ពុជា ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​វិនិយោគិន​ដាក់ទុនវិនិយោគ​ច្រើនជា​ងគេ និងមានគម្រោង​វិនិយោគ​ធំៗលេចធ្លោរជាងគេ​ផងដែរ ។
សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថា កម្ពុជា​បើក​ចំហចំពោះការវិនិយោគពីបរទេស​ដោយមិនប្រកាន់​ឡើយ ហើយកម្ពុជាក៏បានបន្តទាក់ទាញការ​វិនិយោគពីបណ្ដាប្រទេស​នានា មិនថាចិន អាម៉េរិក​ ឬអឺរ៉ុប​ឡើយ ៕