ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឱ្យដឹងថា គិតចាប់ពីខែមករា រហូតដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ បរិមាណនាំអង្ករចេញរបស់កម្ពុជាមានចំនួន ៦១៧ ០៦៩តោន ថយចុះចំនួន ៧៣ ៧៦០តោន ស្មើនឹង -១០,៦៨ភាគរយ បើធៀបនឹងបរិមាណនាំចេញក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដែលមានចំនួន ៦៩០ ៨២៩តោន។
ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ក៏បានបង្ហាញថា បរិមាណអង្ករដែលនាំចេញទៅកាន់ទិសដៅសហភាពអឺរ៉ុបចំនួន២២ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន ១៥៥ ៧៧៣តោន ថយចុះចំនួន ៤៨ ០១៨តោន ស្មើនឹង ២៣,៥៦ភាគរយ។ ក្នុងនោះទិសដៅ ប្រទេសចិនមានបរិមាណសរុបចំនួន ៣០៩ ៧០៩តោន កើនឡើងចំនួន ២ម៉ឺនតោន ស្មើនឹង៧ភាគរយ ទិសដៅអាស៊ានចំនួន ៧ប្រទេសមានបរិមាណ សរុបចំនួន ៦៣ ១៦៥តោន ថយចុះចំនួនជាងម៉ឺនតោន ២ម៉ឺនតោន ឬស្មើនឹង២៧,៣១ភាគរយ និងទិសដៅដទៃទៀតចំនួន២៤ប្រទេស មានបរិមាណសរុប ៨៨ ៤២២តោន ថយចុះចំនួន ២ម៉ឺនតោន ស្មើនឹង ២០,១២ភាគរយ។
ដោយឡែក ការនាំចេញអង្ករក្រអូបគ្រប់ប្រភេទមានចំនួន ៤៥៧ ៤១៥តោន ស្មើនឹង ៧៤,១៣ភាគរយ អង្ករសគ្រប់ប្រភេទមានចំនួន ១៤៩ ០៨០តោន ស្មើនឹង ២៤,១៦ភាគរយ និងអង្ករចំហុយមានចំនួន ១០ ៥៧៤តោន ស្មើនឹង ១,៧១ភាគរយ។ ជាមួយគ្នានេះដែរក្រុមហ៊ុនដែលបាននាំចេញអង្ករមានចំនួន ៦២ក្រុមហ៊ុន ហើយបរិមាណអង្ករដែលបាននាំចេញដោយក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន១០ មានរហូតដល់ ៤៥៦ ២២៣តោន (៧៣,៩៤%) និងក្រុមហ៊ុន៥២ដទៃទៀតបាននាំចេញ ត្រឹមតែ ១៦០ ៨៤៦តោន (២៦០៦%)។
យោងតាមសារព័ត៌មានស៊ីនហួបានសរសេរថារបាយការណ៍ពីសាខានៅកម្ពុជារបស់ China Certification & Inspection Group (CCIC) បានបញ្ជាក់ថា ការនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនបានលើសពី ៣០ម៉ឺនតោនជាលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រមួយផ្សេងទៀតនៅក្នុងវិស័យអង្កររវាងប្រទេសទាំងពីរ។
លោក Chen Qisheng អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃសាខារបស់ CCIC ប្រចាំកម្ពុជាបាននិយាយថា កម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករចំនួន ៣០៦ ២២២ តោនទៅកាន់ប្រទេសចិនកាលពីឆ្នាំមុន កើនឡើង ២២.៨% ពី ២៤៩ ៣២២ តោនកាលពីឆ្នាំមុន។ កំណើននេះបានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ពីប្រហែល ៥ ០០០ តោនក្នុងឆ្នាំ២០១២ ដល់ជាង ៣០០ ០០០ តោនកាលពីឆ្នាំមុន ដែលជាលើកទីមួយខ្ពស់បំផុតមិនធ្លាប់មាន។
លោក Chen បានប្រាប់សារព័ត៌មាន Xinhua ថា ៖«ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីប្រទេសចិន ឧស្សាហកម្មផលិត និងកែច្នៃអង្កររបស់កម្ពុជាមានការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំង ហើយក្រៅពីអង្ករ កម្ពុជាបាននាំចេញផ្លែចេកស្រស់ និងស្វាយស្រស់ជាលើកដំបូងទៅកាន់ប្រទេសចិនក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និង ២០២១ជាបន្តបន្ទាប់។ ខ្ញុំជឿជាក់ថា នៅពេលដែលកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កម្ពុជា (CCFTA) និងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) បានចូលជាធរមានកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងពីរនឹងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់កម្ពុជាបន្ថែមទៀត ព្រោះវានឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់សហគ្រាសនាំចូល និងនាំចេញក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម។
សូមបញ្ជាក់ថាជាមួយនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងពីរនេះ បន្ថែមពីលើការនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិន ផលិតផលកសិកម្មគុណភាពខ្ពស់របស់កម្ពុជាដូចជា អង្ករ ចេក ស្វាយ ដូងក្រអូប និងគ្រាប់ស្វាយចន្ទីក៏អាចនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង សិង្ហបុរី ជាដើម ដែលនឹងជំរុញសហគ្រាសបង្កើនប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់របស់ខ្លួន និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព ហើយប្រទេសទាំងពីរបាននឹងកំពុងធ្វើការជាមួយគ្នា ដើម្បីនាំចេញមៀនប៉ៃលិន និងត្រីប្រារបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិននាពេលខាងមុខ៕