ការនាំចេញអង្ករប្រចាំឆ្នាំកម្ពុជាមានការថយចុះបន្តិចធៀបនឹងឆ្នាំមុន
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមរបាយការណ៍រ​បស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ បាន​ឱ្យដឹងថា គិត​ចាប់ពី​ខែមករា រហូតដល់​ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១​កន្លងទៅនេះ បរិមាណ​នាំ​អង្ករ​ចេញ​របស់​កម្ពុ​ជាមាន​ចំនួន ៦១៧ ០៦៩​តោន ​ថយចុះ​ចំនួន ៧៣ ៧៦០​តោន ស្មើនឹង -១០,៦៨​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​បរិមាណ​នាំចេញ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២០ ដែលមាន​ចំនួន ៦៩០ ៨២៩​តោន​។​​​
ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ ក៏បានបង្ហាញថា បរិមាណ​អង្ករ​ដែល​នាំចេញ​ទៅកាន់​ទិសដៅ​សហភាព​អឺរ៉ុប​ចំនួន​២២​ប្រទេស មាន​បរិមាណ​សរុប​ចំនួន ១៥៥ ៧៧៣​តោន ថយចុះ​ចំនួន ៤៨ ០១៨​តោន ស្មើនឹង ២៣,៥៦​ភាគរយ​។ ក្នុងនោះ​ទិសដៅ ប្រទេស​ចិន​មាន​បរិមាណ​សរុប​ចំនួន ៣០៩ ៧០៩​តោន កើនឡើង​ចំនួន ២​ម៉ឺន​តោន ស្មើនឹង​៧​ភាគរយ ទិសដៅ​អាស៊ាន​ចំនួន ៧​ប្រទេស​មាន​បរិមាណ សរុប​ចំនួន ៦៣ ១៦៥​តោន ថយចុះ​ចំនួន​ជាង​ម៉ឺន​តោន ២​ម៉ឺន​តោន ឬ​ស្មើនឹង​២៧,៣១​ភាគរយ និង​ទិសដៅ​ដទៃទៀត​ចំនួន​២៤​ប្រទេស មាន​បរិមាណ​សរុប ៨៨ ៤២២​តោន ថយចុះ​ចំនួន ២​ម៉ឺន​តោន ស្មើនឹង ២០,១២​ភាគរយ​។
ដោយឡែក ការនាំចេញ​អង្ករ​ក្រអូប​គ្រប់​ប្រភេទ​មាន​ចំនួន ៤៥៧ ៤១៥​តោន ស្មើនឹង ៧៤,១៣​ភាគរយ អង្ក​រស​គ្រប់​ប្រភេទ​មាន​ចំនួន ១៤៩ ០៨០​តោន ស្មើនឹង ២៤,១៦​ភាគរយ និង​អង្ករ​ចំហុយ​មាន​ចំនួន ១០ ៥៧៤​តោន ស្មើនឹង ១,៧១​ភាគរយ​។​ ​ជាមួយគ្នានេះដែរក្រុមហ៊ុន​ដែល​បាន​នាំចេញ​អង្ករ​មាន​ចំនួន ៦២​ក្រុមហ៊ុន ហើយ​បរិមាណ​អង្ករ​ដែល​បាន​នាំចេញ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ធំៗ​ចំនួន​១០ មាន​រហូតដល់ ៤៥៦ ២២៣​តោន (៧៣,៩៤%) និង​ក្រុមហ៊ុន​៥២​ដទៃទៀត​បាន​នាំចេញ ត្រឹមតែ ១៦០ ៨៤៦​តោន (២៦០៦%)។
យោងតាមសារព័ត៌មានស៊ីនហួបានសរសេរថារបាយការណ៍ពីសាខានៅកម្ពុជារបស់ China Certification & Inspection Group (CCIC) បានបញ្ជាក់ថា ការនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនបានលើសពី ៣០​ម៉ឺនតោនជាលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រមួយផ្សេងទៀតនៅក្នុងវិស័យអង្កររវាងប្រទេសទាំងពីរ។
លោក Chen Qisheng អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃសាខារបស់ CCIC ប្រចាំកម្ពុជាបាននិយាយថា កម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករចំនួន ៣០៦ ២២២ តោនទៅកាន់ប្រទេសចិនកាលពីឆ្នាំមុន កើនឡើង ២២.​៨% ពី ២៤៩ ៣២២ តោនកាលពីឆ្នាំមុន។ កំណើននេះបានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ពីប្រហែល ៥ ០០០ តោនក្នុងឆ្នាំ២០១២ ដល់ជាង ៣០០ ០០០ តោនកាលពីឆ្នាំមុន ដែលជាលើកទីមួយខ្ពស់បំផុតមិនធ្លាប់មាន។
លោក Chen បានប្រាប់សារព័ត៌មាន Xinhua ថា ៖«ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីប្រទេសចិន ឧស្សា​ហកម្មផលិត និងកែច្នៃអង្កររបស់កម្ពុជាមានការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំង ហើយក្រៅពីអង្ករ កម្ពុជាបាននាំចេញ​ផ្លែចេកស្រស់ និងស្វាយស្រស់ជាលើកដំបូងទៅកាន់ប្រទេសចិនក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និង ២០២១ជាបន្តបន្ទាប់។ ខ្ញុំជឿជាក់ថា នៅពេលដែលកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កម្ពុជា (CCFTA) និងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) បានចូលជាធរមានកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងពីរនឹងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់កម្ពុជាបន្ថែមទៀត ព្រោះវា​នឹង​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​យ៉ាងច្រើន​ដល់​សហគ្រាស​នាំ​ចូល និង​នាំ​ចេញ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ជាពិសេសការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម។
សូមបញ្ជាក់ថាជាមួយនឹងកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងពីរនេះ បន្ថែមពីលើការនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិន ផលិតផលកសិកម្មគុណភាពខ្ពស់របស់កម្ពុជាដូចជា អង្ករ ចេក ស្វាយ ដូងក្រអូប និងគ្រាប់ស្វាយចន្ទីក៏អាចនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង សិង្ហបុរី ជាដើម ដែលនឹងជំរុញសហគ្រាសបង្កើនប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់របស់ខ្លួន និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព ហើយប្រទេសទាំងពីរបាននឹងកំពុងធ្វើការជាមួយគ្នា ដើម្បីនាំចេញមៀនប៉ៃលិន និងត្រីប្រារបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិននាពេលខាងមុខ៕​