ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមស្ថិតិរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែ ឆ្នាំ២០២២ នេះ កម្ពុជាសម្រេចបានទំហំពាណិជ្ជកម្មនាំចេញ-នាំចូលសរុបចំនួនប្រមាណ ៣២,៨២ពាន់លានដុល្លារ បានកើនឡើង ២១,៣ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ចាប់ពីខែមករា ដល់ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ប្រទេសកម្ពុជានាំចេញមុខទំនិញនានាទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅប្រទេស មានតម្លៃទឹកប្រាក់ចំនួន ១៣ ៧៦៩ លានដុល្លារ កើនឡើង៣០.៧ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា នៅឆ្នាំ២០២១ នៃចំនួន១០ ៥៣៧ លានដុល្លារ។ ចំណែកការនាំចូលសរុបវិញ មានទំហំទឹកប្រាក់ ចំនួន១៩,០៥ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១៥,៤ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន ១៦ ៥១១លានដុល្លារ។
សហរដ្ឋអាមេរិកនៅតែជាទីផ្សារដែលកម្ពុជានាំចេញធំបំផុតសម្រាប់ផលិតផលកម្ពុជា ដោយមានចំណែកទីផ្សារដល់ទៅ ៤៣ភាគរយនៃទំហំនាំចេញសរុបរបស់កម្ពុជា ដោយរយៈពេល៧ខែមកនេះ កម្ពុជានាំចេញទៅអាមេរិក ជាមួយទឹកប្រាក់ ៥ ៦៩៥ លានដុល្លារ បានកើនឡើង ៤៧,៣ភាគរយ បើធៀបរយពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១ មានទឹកប្រាក់ ៣ ៨៦៧លានដុល្លារ។ វៀតណាម និងចិន គឺស្ថិតនៅចំណាត់ថ្នាក់ទី ២ និងទី ៣ រៀងគ្នា ដែលបានទិញទំនិញពីកម្ពុជា មានតម្លៃទឹកប្រាក់ ១,៣២ពាន់លានដុល្លារ និង៧០១លានដុល្លាររៀងគ្នា។
ដោយឡែក ប្រទេសចិន នៅតែជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ធំបំផុតរបស់កម្ពុជា ដែលសម្រេចបានទំហំពាណិជ្ជកម្ម ៦ ៩៧១ លានដុល្លារ កើនឡើង១៥.៦% បើធៀបនឹងរយៈពេល៧ខែដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ២០២១ ហើយរត់តាមពីក្រោយចិន គឺសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលសម្រេចទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងគ្នា មានតម្លៃចំនួន ៥ ៨៩២ លានដុល្លារ កើនឡើង៤៥.២%។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ថា ការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ មានកំណើនដ៏ល្អប្រសើរ ពោលក្នុងរយៈពេល៧ខែ ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញសម្លៀកបំពាក់ក្នុងតម្លៃ ៥ ៦១៨លានដុល្លារ ខណៈរយៈពេល៧ខែ ឆ្នាំ២០២១ នាំចេញតែ ៤ ១៧៧ លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែកការនាំចេញស្បែកជើងវិញ មានតម្លៃ ១ ០៤៥លានដុល្លារ កើនឡើង៣៣.៨%, ម៉ាស៊ីន និងឧបករណ៍អគ្គិសនី នាំចេញបាន៩២៧លានដុល្លារ កើនឡើង៦០.១% ។ បន្ថែមពីនោះ ការនាំចេញគ្រឿងសង្ហារឹមផ្សេងៗ មានតម្លៃ៧០៩លានដុល្លារ កើនឡើង ៥៧.១%។ តាមរបាយការណ៍ផលិតផលសម្លៀកបំពាក់កាត់ដេរ ស្បែកជើង និងកាបូបសម្រាប់ធ្វើដំណើរ គឺមានចំណែកទីផ្សារនាំចេញដល់ទៅជិត ៥០ភាគរយនៃការនាំចេញសរុប បន្ទាប់មកផលិតផលវិនិយោគមិនមែនកាត់ដេរ និងផលិតផលកសិកម្ម៕