ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ៖ តើច្បាប់ថវិកា ៥០/២០/៣០ គឺជាអ្វី?
ច្បាប់ថវិកា ៥០-២០-៣០ មានគោលបំណងជួយបុគ្គលម្នាក់ៗគ្រប់គ្រងចំណូលដើម្បីមានប្រាក់សម្រាប់គ្រាអាសន្ន និងសន្សំសម្រាប់ចូលនិវត្តន៍។ គ្រួសារនីមួយៗគួរតែផ្តល់អាទិភាពក្នុងការបង្កើnប្រាក់សន្សំសម្រាប់គ្រាអាសន្នក្នុងករណីបាត់បង់ការងារ ការចំណាយពេលឈឺស្កាត់ ឬការចំណាយមិនបានរំពឹងទុកផ្សេងៗទៀត។ ប្រសិនបើប្រាក់សន្សំសម្រាប់គ្រាអាសន្នត្រូវបានប្រើរួច នោះគ្រួសារមួយគួរតែសន្សំប្រាក់មកបំពេញវិញ។
ការសន្សំប្រាក់សម្រាប់ចូលនិវត្តន៍ក៏ជាជំហានសំខាន់ផងដែរ។ គណនាថាតើអ្នកនឹងត្រូវការប្រាក់ប៉ុន្មានសម្រាប់ការចូលនិវត្តន៍ ហើយធ្វើការរកប្រាក់ទៅរកគោលដៅនោះ។ ការចាប់ផ្តើមនៅវ័យក្មេងជាជម្រើសល្អដែលនឹងធានាបាននូវការចូលនិវត្តន៍ប្រកបដោយផាសុកភាព។
អ្នកជំនាញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបានសរសេរពីច្បាប់បែងចែងចំណូលដ៏ពេញនិយមមួយដែលជា “ ច្បាប់ថវិកា ៥០/២០/៣០” (ឬ “ ៥០-៣០-២០”) ។ វិធីជាមូលដ្ឋាននៃច្បាប់នេះគឺត្រូវបែងចែកប្រាក់ចំណូលក្រោយបង់ពន្ធ ហើយបែងចែកវាដោយ ៖ ៥០% សម្រាប់តម្រូវការ ៣០%សម្រាប់ចំណង់(ការចង់បាន) និង ២០% ទៀតសម្រាប់សន្សំ។