សារព័ត៌មាន CNN ផ្សព្វផ្យាយពីសក្តានុពលអាកាសយានដ្ឋានថ្មីនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប
បរទេស​៖ យោងតាមប្រភពពី CNN បានផ្សព្វផ្សាយអំពីកម្ពុជាបើកដំណើរអាកាសយានដ្ឋានថ្មីនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ដែលត្រូវបានបើកដំណើរការទទួលការហោះហើរលើកដំបូងនាថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ។
លេខកូដជាផ្លូវការ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប-អង្គរ (SAI) ដែលកំណត់ដោយសមាគមដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាសអន្តរជាតិ និងជំនួសលេខកូដអាកាសយានដ្ឋានចាស់ REP ដែលត្រូវបានបើកដំណើរការដំបូងក្នុងឆ្នាំ១៩៣២ និងមានចម្ងាយតែប៉ុន្មានគីឡូម៉ែត្រពីបរិវេណអង្គរប៉ុណ្ណោះ។ គួរឲ្យបញ្ជាក់ដែរថា អាកាសយានដ្ឋានថ្មីនេះត្រូវបានផ្តល់មូលនិធិដោយចិន ដែលជាផ្នែកមួយនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវ និងក្រោម​ទុនវិនិយោគ ​១ ១០០ ​លាន​ដុល្លារ។ លើសពីនេះ វាត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីទទួលអ្នកដំណើរ ២ លាននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលច្រើនជាងអាកាសយានដ្ឋានចាស់ REP ។
ការ​សាងសង់​អាកាសយានដ្ឋាន​ SAI ​បាន​ចាប់​ផ្តើម​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២០ ដោយ​ការ​រចនាត្រូវ​​បាន​បំផុស​គំនិត​​ស្ថាបត្យកម្មបែប​ប្រពៃណី​ខ្មែរ។ បើទោះបីជា គេហទំព័រផ្លូវការរបស់អាកាសយានដ្ឋានផ្តល់ព័ត៌មានតិចតួចបំផុតអំពីសេវាកម្ម ហាង និងភោជនីយដ្ឋាននៅក្នុងកន្លែងថ្មីនេះក៏ដោយ ប៉ុន្តែគេផ្តល់នូវកាលវិភាគពេញលេញនៃជើងហោះហើរចេញដំណើរ និងការមកដល់។
យោងតាមទិន្នន័យថ្មីៗពីក្រសួងទេសចរណ៍របស់កម្ពុជាបង្ហាញថា កម្ពុជាទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិចំនួន ៣,៥ លាននាក់ក្នុងរយៈពេល ៨ ខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៣។ តួរលេខនេះកើនឡើង ២៥០,៨ ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែធ្លាក់ចុះ ១៩,៧ ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៩ មុនពេលមានការរាតត្បាតកូវីដ-១៩។ នៅខែមីនា ឆ្នាំ ២០២២ កម្ពុជា​បាន​បន្ធូរបន្ថយ​ការ​រឹតបន្តឹង​ការ​ចូល​ក្នុងប្រទេស និង ​បើក​ទទួល​ភ្ញៀវទេសចចរណ៍​​ឡើងវិញ​។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ កម្ពុជាកំពុងត្រៀមទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិប្រមាណពី ៤,៥ ទៅ ៥ លាននាក់នៅចុងឆ្នាំនេះ។
យោងតាមអង្គការយូណេស្កូ បានបង្ហាញថា ភ្ញៀវទេសចរទាំងនោះធ្វើដំណើរទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីទទួលយកបទពិសោធន៍ពីការទស្សនាប្រាសាទអង្គរ ដែលជាទីតាំងប្រវត្តិសាស្ត្របុរាណដ៏សំខាន់បំផុតមួយនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ តំបន់អង្គរលាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដីជាង ៤០០ គីឡូម៉ែត្រក្រឡា ដែលសម្បូរទៅដោយប្រាសាទ និង ស្ថាបត្យកម្មដែលបន្សល់ពីសម័យអាណាចក្រខ្មែរចាប់ពីសតវត្សរ៍ទី ៩ ដល់ សតវត្សរ៍ទី១៥ ។ ក្នុងចំណោមកន្លែងបុរាណទាំងនោះ ​ ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត អង្គរធំ និង​បាយ័ន ទទួល​បាន​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ច្រើនជាងគេបំផុត៕