ក្រចេះ ៖ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស យូ ប៊ី អ៊ី ស្នួល ស្ថិតនៅឃុំ ២ធ្នូ ស្រុកស្នួល ខេត្តក្រចេះ បានទាក់ទាញក្រុមហ៊ុនវិនិយោគធំៗ ដើម្បីដំណើរការផលិត និងនាំចេញទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ ខណៈដែលបច្ចុប្បន្ន មានក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន ៥ បាន និងកំពុងមមាញឹកនៅក្នុងសង្វាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន និងអាចបង្កើតឱកាសការងារប្រមាណ ២០០០កន្លែង។
នៅដើមសប្ដាហ៍ទី២ នៃខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន (ក.វ.ឦសាន) បានចុះពិនិត្យពីស្ថានភាពវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស យូ ប៊ី អ៊ី ស្នួល ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅ ឃុំ២ធ្នូ ស្រុកស្នួល ខេត្តក្រចេះ ។
បើតាមលេខាធិការដ្ឋាននៃក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន បានឱ្យដឹងថា តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស យូ ប៊ី អ៊ី ស្នួល មានក្រុមហ៊ុនកំពុងដំណើរការចំនួន ៥ ក្នុងនោះរួមមាន ១.ក្រុមហ៊ុន Newbustar (Cambodia) Tire Co.,Ltd. ជាក្រុមហ៊ុនផលិតសំបកកង់យានយន្ត, ទី២ ក្រុមហ៊ុន HKZQ Energy and Technology Co.,Ltd. ជាក្រុមហ៊ុនផលិតចំហាយទឹក និងខ្យល់ក្តៅ, ទី៣ ក្រុមហ៊ុន Firemax (Cambodia)Tires Co.,Ltd. ជាក្រុមហ៊ុនផលិតសំបកកង់យានយន្ត, ទី៤ ក្រុមហ៊ុន Yaokun (Cambodia) Mold Co.,Ltd. ជាក្រុមហ៊ុនផលិតពុម្ពសំបកកង់យានយន្ត និង ទី៥. ក្រុមហ៊ុន Zhongqi Photovoltaic Technology (Cambodia)Co., Ltd. ជាក្រុមហ៊ុន ផ្គុំ និងតម្លើងបន្ទះសូឡា ។
គួរបញ្ជាក់ថា ទីតាំងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ មានចំងាយប្រមាណ ៥គីឡូម៉ែត្រ ពីច្រកអន្តរជាតិត្រពាំងស្រែ ដែលជាច្រកអន្តរជាតិដ៏សំខាន់ក្នុងប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងពាណិជ្ជកម្ម នៅក្នុងតំបន់ភូមិភាគឦសាន ។ ទុនវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះមានទំហំប្រមាណ ២០០ លានដុល្លារអាម៉េរិក ហើយគិតមកទល់បច្ចុប្បន្ន ទំហំទុនវិនិយោគដែលបានចូលមកបណ្តាក់ទុននៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ មានទំហំ ៥៩៥,៣ លានដុល្លារអាម៉េរិក និងបានផ្តល់ការងារដល់កម្មករសរុបចំនួន ២០១៤ នាក់ ។
ដោយឡែក ការនាំចេញពីតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ មានទំហំ ៧៩,៦ លានដុល្លារអាម៉េរិក ហើយបច្ចុប្បន្ន គិតត្រឹមរយៈពេល ១០ខែ ឆ្នាំ២០២៥ ការនាំចេញបានហក់ឡើងដល់ចំនួនជាង ១០០ លានដុល្លារអាម៉េរិក ដោយមានទីផ្សារនាំចេញសំខាន់ៗដូចជា សហរដ្ឋអាម៉េរិក ប្រេស៊ីល ចិន សហភាពអឺរ៉ុប តួកគី ម៉ិកស៊ិក រុស្ស៊ី អាហ្វ្រិកខាងត្បូង ឥណ្ឌា និងឥណ្ឌូនេស៊ី ជាដើម ។
ក្រុមការងារ ជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិឦសានបានជួបពិភាក្សាដោយផ្ទាល់ជាមួយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក៏ដូចជាបណ្តាក្រុមហ៊ុនដែលកំពុងវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ ដើម្បីស្វែងយល់ពីស្ថានភាពទូទៅនៃការវិនិយោគ និងបញ្ហាប្រឈម ដែលក្រុមហ៊ុនកំពុងជួបប្រទះ ព្រមទាំងសំណើនានាដែលក្រុមហ៊ុនចង់ឱ្យ ក.វ.ឦសាន ជួយស្វែងរកដំណោះស្រាយ ។ ក្រុមហ៊ុនទាំងនេះ បានយល់ដឹងពីវត្តមាន និងអត្ថប្រយោជន៍ពិសេសដែលវិនិយោគិនអាចទទួលបានទាក់ទងនឹងការលើកទឹកចិត្ត និងការសម្រួលនីតិវិធីនានា ក្រោមវិសាលភាពនៃកម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគក្នុងខេត្តទាំង៤ នៅភូមិភាគឦសាន (២០២៥-២០២៨) ជាពិសេស គឺលទ្ធភាពនៃការផ្តល់នូវដំណោះស្រាយជាកញ្ចប់ តាមរយៈយន្តការ «ច្រកចេញចូលតែមួយ» ។
តំណាងក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស បានបង្ហាញឆន្ទៈក្នុងការខិតខំជំរុញកិច្ចអភិវឌ្ឍ ដើម្បីឱ្យតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ ក្លាយទៅជាបណ្តុំឧស្សាហកម្ម (industrial cluster) ជាពិសេសរោងចក្រកែច្នៃជ័រកៅស៊ូ ដែលនឹងប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុក ផ្គត់ផ្គង់ដល់ខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្ម ។ ក្រុមហ៊ុនក៏នឹងព្យាយាមបន្តផ្សព្វផ្សាយពីសក្តានុពលវិនិយោគរបស់កម្ពុជា និងខិតខំទាក់ទាញឧស្សាហកម្មយានយន្តឱ្យមកវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះផងដែរ ។
ឯកឧត្តម ស៊ឹម វីរៈ អនុរដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានលេខាធិការដ្ឋានក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន បានលើកឡើងថាថា ការចុះពិនិត្យស្ថានភាពវិនិយោគនៅទីតាំងវិនិយោគផ្ទាល់ គឺជាសកម្មភាពដ៏សំខាន់មួយរបស់ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន លើទិដ្ឋភាពថែទាំវិនិយោគ ដើម្បីផ្តល់ភាពកក់ក្តៅដល់វិនិយោគិន ដែលមានស្រាប់ ប្រយោជន៍ដើម្បីលើកទឹកចិត្តវិនិយោគិនឱ្យបន្ត ឬពង្រីកបន្ថែមគម្រោងវិនិយោគរបស់ខ្លួន, ជំរុញវិនិយោគិនបង្កើនតម្លៃបន្ថែមនៃខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន ឆ្ពោះទៅរកឧស្សាហកម្មកែច្នៃ ដោយប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុក, លើកទឹកចិត្តឱ្យមានការបណ្តុះបណ្តាល និងផ្ទេរជំនាញដល់កម្មករខ្មែរ ក៏ដូចជាផ្សព្វផ្សាយបន្តនូវសក្តានុពល និងកាលានុវត្តភាពវិនិយោគនៃតំបន់ភូមិភាគឦសាន ៕