" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-146289 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រយៈពេល​៧ខែ វិនិយោគិនកម្ពុជា​-ចិន ដាក់ទុនវិនិយោគរួមគ្នានៅកម្ពុជា​សរុបជាទឹកប្រាក់​ប្រមាណ ៥,៦ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល៧ខែ​ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជា​ទទួលបានប្រភពទុនវិនិយោគមកពីប្រទេស​ចំនួន​២ គឺប្រទេស​ចិន និងកម្ពុជាខ្លួនឯង ដោយគ្រាន់ប្រភពទុនវិនិយោគ​ពីប្រទេសទាំងពីរ​នេះមានសរុបប្រមាណ ៥,៦​ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឬប្រមាណ ៨៣,៦៣ភាគរយ​នៃទុនវិនិយោគសរុប​ក្នុង​រយៈពេល៧ខែ ។​
​បើតាម​របាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា គិតចាប់ពីខែមករា ដល់ដំណាច់ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ គម្រោង​វិនិយោគចំនួន ៤៤០គម្រោង ជាមួយ​ដើមទុនប្រមាណ ៦,៧ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក​ត្រូ​វបានក្រុម​ប្រឹក្សា​​អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​អនុម័ត​ជាផ្លូវការ ។ នៅក្នុង​ចំណោម​ប្រភពទុនវិនិយោគ​ក្នុង​រយៈពេល៧ខែកន្លងមកនេះ​ឃើ​ញ​ថា ​ប្រភពទុនវិនិយោគពីប្រទេស​ចិនមានរហូតដល់​៥៣,៦៦ភាគរយ ឬស្មើនឹ​ងប្រមាណ ជិត ៣,៦ពាន់លានដុល្លា​រ​​​អាម៉េរិកទៅហើយ ។ ក្រៅពីនេះ ប្រភពទុនវិនិយោគរបស់វិនិយោគិនកម្ពុជា​ដែលបានបោះទុនវិនិយោគ​​ប្រ​មាណ​ ២៩,៩៧ភាគរយ ឬប្រមាណ ២ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ។​
បើតាមរបាយការណ៍​ដដែល​បានបង្ហាញថា វិស័យ​ដែលទទួលបានការ​ចាប់អារម្មណ៍​វិនិយោគច្រើនជាង​គេ​ក្នុង​រយៈពេល៧ខែ​នេះ មាន​វិស័យឧស្សាហកម្ម ដែលមានទឹកប្រាក់រហូតដល់ ​៤,៧ពាន់លានដុល្លារ​ក្នុង​ចំណោមទុនសរុប ​៦,៧​​ពាន់​លានដុល្លារ​អាម៉េរិក បន្ទាប់មកវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដែលមានទឹកប្រាក់​១,៥ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក និង​ វិស័យ​ទេសចរណ៍​ ១៦៧លានដុល្លារអាម៉េរិក ។
ជាការ​កត់សម្គាល់​ ក្នុងរយៈពេល​៧ខែ ខេត្តកំពង់​ស្ពឺ​ ទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគច្រើនជាង​គេ ដែល​មាន​ចំនួន​រហូតដល់ ១០៤គម្រោង​ បន្ទាប់មកខេត្តស្វាយរៀងមានចំនួន​១០២​គម្រោង ភ្នំពេញចំនួន ៥១គម្រោង តាកែវ ៤៤គម្រោង​ កោះកុង​ចំនួន​៤១​គម្រោង ។
ក្នុង​រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ចិន​គឺជាប្រភពទុនវិនិយោគ​ដ៏សំខាន់​កម្ពុជា និង​បានធ្វើឱ្យចិន​ក្លាយជាប្រ​ទេស​​​​ដែល​មាន​វិនិយោគិន​ដាក់ទុន​ច្រើនជាង​គេ​នៅកម្ពុជា ដោយក្នុងនោះយើងឃើញមានគម្រោងធំៗជាច្រើន ក្រោមការ​វិនិយោគ របស់​វិនិយោគិន​ទាំងនៅភ្នំពេញ ក្រុងព្រះសីហនុ និង​បណ្ដាខេត្ត​មួយចំនួនទៀត ។ សម្រាប់រាជធានីភ្នំពេញ អគារ​ខ្ពស់​ៗនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវសំខាន់ៗ​ ជា​គម្រោងវិនិយោគ និងស្ថិតក្រោមកា​រគ្រប់គ្រង​របស់វិនិយោគិន​ និងមានប្រភពទុនពីប្រទេសចិន ។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា នៅតែបន្ត​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ចិន​មក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​បន្តទៀត ជាពិសេស​ជំរុញឱ្យមានកា​របង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​នៅកម្ពុជា ដើម្បីសម្រួលដល់ការ​វិនិយោគិន​មកពីប្រទេស​ ពីព្រោះ​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​បានផ្ដល់ភាពងាយស្រួលជាច្រើន​ដល់​វិនិយោគិន ដោយមិនចាំបាច់​មានភាពស្មុគ្រស្មាញឡើយ ជាពិសេស​គម្រោង​វិនិយោគលើវិស័យឧស្សាហកម្ម ៕