ជប៉ុន​ឈរ​លំដាប់ទី​៧​ ជាអ្នក​វិនិយោគ​ច្រើនជាង​គេនៅកម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេល១០ខែ​ ខណៈ​កម្ពុជា​បន្តទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​បន្ថែម
ភ្នំពេញ ៖ វិនិយោគិនជប៉ុន​ ត្រូវ​បានចាត់ទុកថាជាអ្នក​វិនិយោគ​ដែល​បានបោះទុនច្រើនជាង​គេមួយ​នៅ​ក្នុង​​ចំណោមវិនិយោគិនដែលបានបោះទុន​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​រយៈពេល​១០ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ ២០២៤​​នេះ ហើយ​បានឈរ​នៅលំដាប់ទី​៧ ដែល​បោះទុនវិនិយោគ​នៅកម្ពុជា ។​
យោងតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​​ ក្រោយជំនួបផ្គូរផ្គងធុរកិច្ច​វិនិយោគិន​រវាង​កម្ពុជា និង​ជប៉ុន បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​១០ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៤ ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជាបានអនុម័ត​គម្រោង​វិនិ​យោគ​សរុប​ចំនួន​៣៤៦​គម្រោង ក្នុងទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ ៥,៥ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ក្នុងនោះ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ឈរ​នៅលំដាប់ទី​៧ ដែល​មានទុនវិនិយោគសរុប​ប្រមាណ៤០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ។
នៅក្នុងជំនួប​ផ្គូរ​ផ្គង​នោះដែរ ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជា​អនុប្រធានទី​១​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិ​វឌ្ឍន៍​កម្ពុជា បានបន្ត​អំពាវនាវ​ឱ្យវិនិយោគិន​ជប៉ុន និង​វិនិយោគិនកម្ពុជា​ទាំងអស់ ចាប់ដៃគ្នា​សិក្សា​ពិនិត្យ​លទ្ធ​ភាព​ជំរុញកិច្ច​សហការ​ធុរកិច្ច​ ក៏ដូច​ស្វែងយល់​ឱ្យកាន់តែ​ច្បាស់​នូ​វកាលានុវត្តភាពវិនិយោគ​របស់​កម្ពុជា ជាពិ​សេ​ស​​លើ​កទឹកចិត្ត​ដល់​សមាគម​ជប៉ុន​-កម្ពុជា និងសមាគម​ឧកញ៉ា​កម្ពុជា បន្ត​ចូលរួម​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​បរិយា​កាស​​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​ទៅ​កាន់​វិនិយោគិន​ផ្សេងៗទៀត​ដើម្បីទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​មក​បណ្ដាក់ទុន​វិនិយោក​នៅ​កម្ពុជា បង្កើត​ការងារ​បន្ថែម​ជូន​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក៏ដូចជា​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​​បានចក្ខុវិស័យ​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០ ។​
ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជា​រដ្ឋ​មន្ត្រីក្រសួ​ងរៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក៏បាន​លើកឡើង​ក្នុងជំនួប​ជាមួយ​លោក TAKAHASHI Fumiaki ប្រធាន​សមាគម​ជប៉ុន-​កម្ពុ​ជា​​ ពីលទ្ធផលការងារជាអាទិភាពរបស់ក្រសួងដែនដីដែលបានអនុវត្តកន្លងមក ក្នុងនោះមានការចុះបញ្ជីដីធ្លី ដែល​​មក​ដល់ពេលនេះនៅទូ​ទាំងប្រទេ​ស​ស​ម្រេច​បានជាង ៣លានក្បាលដី និងនៅសល់ត្រឹមតែប្រមាណជា ៥០​ម៉ឺនក្បាលដីទៀតប៉ុណ្ណោះនឹងបញ្ចប់រួចរាល់ជាស្ថាពរ ហើយនេះជា​លើក​ទី១​ក្នុង​ប្រវត្តិ​សាស្រ្ត​ប្រទេ​សក​ម្ពុ​ជា ដែល​បាន​បញ្ចប់ការងារចុះបញ្ជីដីធ្លីនៅទូទាំងប្រទេស ។
ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ការងារដែលក្រសួងបានធ្វើនាពេលនេះ បានបង្កើតបរិយាកា​សគ្មាន​វិវាទ​ជា​លើក​​ដំបូង​នៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រប្រទេសកម្ពុជាក្រោយពីបានរួចរំដោះពីរបបប្រល័យពូជ​សាស​ន៍ប៉ុលពត។ ឯក​ឧត្ត​ម​ឧ​ប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានលើកឡើងពីឱកាសវិនិយោគថ្មីសម្រាប់ជប៉ុនលើវិស័យមួយចំនួន ដូច​ជា​នៅ​​ខេត្ត​ព្រះសីហនុនឹងមានការពង្រីកផែ ដោយមានមហិច្ឆតា នឹងប្រែក្លាយផែនេះឱ្យក្លាយជាផែធំទី២ ​​បន្ទា​ប់ពី​ផែ​នៅ​ប្រ​ទេ​សសិ​ង្ហបុរី។
​ឯកឧត្តមក៏បានលើកឡើងអំពីតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសភ្នំពេញ ក៏ជាកន្លែង​ដ៏សំខា​ន់មួយស​ម្រា​ប់​ប​ង្កើត​កា​រ​ងា​​រ​ដល់​ប្រជាជនកម្ពុជា ព្រមទាំងទិស​ដៅ​វិនិ​យោ​​គសំ​ខា​ន់ៗ​មួ​​យ​ចំនួ​ន​ទៀត​ដែ​លជ​ប៉ុន​​អាច​ចូ​ល​រួ​ម​សហ​កា​រ​បា​ន​​ក្នុ​ង​​ការជួយជំរុញដល់ដំណើរការសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា អ្វីៗដែ​ល​រា​ជ​រ​ដ្ឋា​ភិ​បា​ល​ក​ម្ពុ​ជា​នី​តិ​​កា​ល​ទី៧ បានខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែង​ធ្វើ​ស​ព្វ​ថ្ងៃ​នេះ​គឺ​ដើ​ម្បី​ជំរុ​ញ​ឱ្យ​ដំណើរកា​រសេ​ដ្ឋ​កិ​ច្ច​ក​ម្ពុ​ជា​ប្រព្រឹ​ត្ត​ទៅ​ដោយរលូនទៅមុខ ដោយសង្ឃឹមថានឹងរក្សាបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងរង្វង់ ៧ភាគរយ ជារៀ​ង​រាល់ឆ្នាំ​៕​​