ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មរៀបចំវេទិកាដាក់ឱ្យអនុវត្តការអភិវឌ្ឍទីផ្សារ ខ្សែច្រវាក់តម្លៃស្រូវ និងគ្រឿងទេស
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់តម្លៃស្រូវ និងផលិតផលគ្រឿងទេស ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានសហការជាមួយដៃគូពាក់ព័ន្ធនានា រៀបចំវេទិកាជាតិស្តីពីការពង្រឹងភាពជាដៃគូរវាងស្ថាប័នសាធារណៈ វិស័យឯកជន និងក្រុមអ្នកផលិត ក្រោមប្រធានបទ «ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារខ្សែច្រវាក់តម្លៃស្រូវប្រណីត» ក្រោមគម្រោងជំរុញទីផ្សារសម្រាប់កសិកម្មខ្នាតតូច(AIMS)។
លោកជំទាវ តឹក រ៉េតកំរង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានថ្លែងក្នុងវេទិកាថ្នាក់ជាតិខាងលើកាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែវិចិ្ឆកា ឆ្នាំ២០២៥ ថា វេទិការនេះ ជាសក្ខីភាពបង្ហាញឱ្យឃើញនូវកិច្ចសហប្រតិបតិ្តការក្នុងការពង្រឹង និងអភិ​វឌ្ឍន៍ទីផ្សារខ្សែច្រវាក់ស្រូវ និងគ្រឿងទេស ដែលនឹងឈានទៅរកការកំណត់គោលដៅរួមគ្នានាពេលអនា​គត ដើម្បីធ្វើឱ្យការអភិវឌ្ឍទីផ្សារខ្សែច្រវាក់តម្លៃផលិតផលស្រូវកាន់តែមានលក្ខណៈល្អប្រសើរឡើង។
លោកជំទាវបន្តថា នៅក្នុងបរិបទនៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ការគិតគូរស្តង់ដារសុខភាព សុវត្ថិភាពចំណីអាហាររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ការធានានិរន្តភាពក្នុងការផលិត និងទីផ្សារ គឺជាកត្តាចាំបាច់ដែលទាម​ទារឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ពីសំណាក់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមគ្នារកដំណោះស្រាយសមរម្យ។
លោកជំទាវបញ្ជាក់បន្ថែមដូច្នេះថា ៖
«ការចូលរួមពីគ្រប់ដៃគូប្រកបដោយការគាំទ្រជាប្រព័ន្ធពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល ការវិនិយោគពីវិស័យឯកជន និងការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមអ្នកផលិតគឺជាកត្តាចាំបាច់ ដើម្បីបង្កើតឱកាសថ្មីៗក្នុងទីផ្សារ និងអភិវឌ្ឍខ្សែច្រវាក់តម្លៃប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងប្រសិទ្ធផលខ្ពស់ ព្រមទាំងធានាឱ្យបានអ្នកប្រើប្រាស់ទទួលបានផលិតផលសុវត្ថិភាព»។
ឯកឧត្តម ឡុង កែមវិចិត្រ អគ្គនាយកពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ និងជានាយករងគម្រោង AIMS បានថ្លែងថា កម្មវិធីនេះ ជាវេទិការចនាសម្ព័ន្ធភាពជាដៃគូមួយដែលរួមបញ្ចូលរវាងស្ថាប័នសាធារណៈ វិស័យឯកជន និងក្រុមអ្នកផលិតសហការគ្នា ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិ-ពាណិជ្ជកម្ម ស្ថិតក្រោមគម្រោង AIMS។ ភាគីពាក់ព័ន្ធ ត្រូវរួមចំណែកទទួលខុសត្រូវ ចែករំលែកធនធាន ចំណេះដឹង អត្ថប្រយោជន៍ ហានិភ័យ និងចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រកបដោយការសម្របសម្រួល ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារប្រកបដោយបរិយាបន្ន។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ដូច្នេះថា ៖
«វេទិកានេះ គឺជាឱកាសបើកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិកម្ម ហើយអាចបង្កើនការវិនិយោគ និងការផ្តួចផ្តើមអាជីវកម្មកាន់តែច្រើនក្នុងខ្សែច្រវាក់ផលិតផលដែលមានគុណភាពខ្ពស់ ឬផលិតផលប្រណិត (Premium Products)។ លើសពីនេះ យើងអាច​កំណត់បានសកម្មភាពជាយុទ្ធសាស្ត្រ សម្រាប់ជំហានបន្ទាប់ផងដែរ»។
គួររំឭកថា គម្រោងជំរុញទីផ្សារសម្រាប់កសិកម្មខ្នាតតូច (AIMS) ជាគម្រោងរួមគ្នារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងមូលនិធិអន្ដរជាតិសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍កសិកម្ម(IFAD)។ ​អនុវត្តគម្រោងដោយក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រោមការណែនាំរបស់គណៈកម្មាធិការដឹកនាំគម្រោងដែលដឹកនាំដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
គម្រោងនេះមានគោលបំណងផងដែរ ក្នុងការជំរុញកំណើនប្រកបដោយបរិយាប័ន្នលើទីផ្សារដែលមានតម្លៃខ្ពស់ និងការអភិវឌ្ឍន៍ចង្កោមតាមមូលដ្ឋានដែលក្រុមផលិតជាកសិករខ្នាតតូចក្រីក្រ អាចទទួលបានផលប្រយោជន៍រួមគ្នា​។ ចំណែកមន្ទីរពាណិជ្ជកម្មខេត្តគោលដៅចំនួន១៨ គឺជាអង្គភាពអនុវត្តគម្រោងថ្នាក់ខេត្តរួមមាន៖ ខេត្តបាត់ដំបង, កំពង់ធំ, ព្រះវិហារ, ក្រចេះ, ស្ទឹងត្រែង, សៀមរាប, បាត់ដំបង, បន្ទាយមានជ័យ, ប៉ៃលិន, កែប, កណ្តាល, តាកែវ, កំពត, កំពង់ស្ពឺ, ព្រៃវែង, ត្បូងឃ្មុំ, រតនគិរី និងមណ្ឌលគិរី៕