ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល ៩ខែកន្លងទៅនេះ គម្រោងវិនិយោគចំនួន១៣ ជាមួយដើមទុនសរុបប្រមាណ ៦៦០លានដុល្លារ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលអនុម័តឱ្យដំណើរការវិនិយោគនៅភូមិភាគឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជា ដោយអាចបង្កើតការងារបានជាង ១ម៉ឺន ២ពាន់នាក់ ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគខេត្តភូមិភាគឦសាន កាលពីពេលថ្មីនេះ ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា គិតចាប់ពីកម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគខេត្តទាំង៤ នៅភូមិភាគឦសាន ត្រូវបានដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី០៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតមកដល់ពេលនេះ ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគខេត្តភូមិភាគឦសានបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ១៣ ដែលមាន ៦គម្រោងនៅខេត្តក្រចេះ ៤គម្រោងនៅខេត្តមណ្ឌលគិរី និង ៣គម្រោងនៅខេត្តរតនគិរី ជាមួយនឹងទុនវិនិយោគប្រមាណ ៦៦៨,៧លានដុល្លារអាម៉េរិក បង្កើតការងារបានចំនួន ១២ ៧៧៧កន្លែង ។ គម្រោងទាំង១៣នេះ នឹងចាប់ផ្ដើមអនុវត្តនៅឆ្នាំ២០២៦នេះ គ្របដណ្ដប់លើវិស័យមួយចំនួន ដូចជា ការដាំដុះ និងកែច្នៃដាំណាំកសិ-ឧស្សាហកម្ម ការសាងសង់សណ្ឋាគារ រីសត ការបង្កើតគ្រឹះស្ថានអប់រំ គ្រឹះស្ថានថែទាំសុខភាពឯកជន និងការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជាកំពង់ផែពហុបំណង និង ការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ជាដើម។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ៖ បើគិតចាប់តាំងពីពេលចាប់ផ្ដើមរហូតដល់ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន បានពិនិត្យ វាយតម្លៃ និងសម្របសម្រួលនីតិវិធីជូនគម្រោងវិនិយោគចំនួន ៣៥ ក្រោមទុនវិនិយោគប្រមាណ ១,០៦ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលរំពឹងថា នឹងបង្កើតការងាររហូតចំនួន ១៧ពាន់កន្លែង ។
ឯកឧត្តម ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគ ក្នុងភូមិភាគឦសាន បានណែនាំឱ្យក្រុមការងារខិតខំបំពេញភារកិច្ចរបស់ខ្លួនប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ តាមរយៈយន្តការច្រកចេញចូលតែមួយ និងអភិក្រម ជវភាពនៃប្រព័ន្ធតួអង្គតែមួយ ព្រមទាំងគោរពគោលការណ៍ចូលរួមសម្រេចចិត្តរួមគ្នា ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងតម្លាភាព និងត្រូវខិតខំធ្វើយ៉ាងណាជួយសម្របសម្រួលដល់វិនិយោគិន នៅពេលដែលវិនិយោគិនជួបបញ្ហា និងផ្ដល់ការគាំទ្រចាំបាច់នានា តាមដែនសមត្ថកិច្ចរៀងៗខ្លួនដើម្បីឱ្យវិនិយោគិនអាចដំណើរការអាជីវកម្ម តាមផែនការវិនិយោគរបស់ខ្លួន ក្នុងគោលដៅរួមចំណែកដល់ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច បង្កើនការងារ និងបង្កើនជំនាញសម្រាប់តំបន់ភូមិភាគឦសានទាំងមូល សមស្របតាមគោលបំណង និងបេសកកម្មរបស់ កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគក្នុងខេត្តទាំង៤ នៅភូមិភាគឦសាននៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឆ្នាំ ២០២៥-២០២៨។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាអាណត្តិទី៧នេះ បានបន្តយកចិត្តទុកដាក់អភិវឌ្ឍន៍តំបន់ភូមិភាគឦសានឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន និងទាក់ទាញ ដោយជំហានដំបូង ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ត្រូវវាស់វែង ចុះបញ្ជីចេញបណ្ណជូនពលរដ្ឋឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា ដើម្បីបញ្ចប់ភាពចម្រូងចម្រាស់ និងទំនាស់ដីធ្លី និងជាការជួយសម្រួលដល់ការវិនិយោគនានាដែលមានប្រភពទុនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ។
ឯកឧត្តមបន្តថា នៅជំហានបន្ទាប់ ត្រូវសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធភ្ជាប់ពីតំបន់មួយទៅតំបន់មួយ ពីស្រុកមួយទៅស្រុកមួយ និងត្រូវសាងសង់តភ្ជាប់ទៅកាន់បណ្ដាខេត្តទូទាំងប្រទេស ដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរ ជាពិសេសការដឹកជញ្ជូនកសិករ ក៏ដូចជាផលិតផលដែលផលិតបានឆ្ពោះទៅកាន់ទីផ្សារ៕