សាជីវកម្មចម្រុះជាតិសាសន៍ចំនួន ៦ ចង់វិនិយោគក្នុងប្រទេសថៃ ក្រោយរដ្ឋាភិបាលថៃអនុម័តឲ្យមានច្បាប់កាស៊ីណូ
បរទេស ៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មានពី The Nation បានរាយការណ៍ថា សាជីវកម្មចម្រុះជាតិសាសន៍ចំនួន ៦ បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការវិនិយោគលើកាស៊ីណូនៅក្នុងប្រទេសថៃបន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលថៃបានអនុម័តលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់អនុញ្ញាតឲ្យមានអាជីវកម្មកាស៊ីណូដោយស្របច្បាប់។
កាលពីថ្ងៃចន្ទ គណៈរដ្ឋមន្ត្រីថៃបានអនុម័តលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីអាជីវកម្មកម្សាន្ត ដែលនឹងអនុញ្ញាតឲ្យមានអាជីវកម្មកាស៊ីណូស្របច្បាប់នៅក្នុងប្រទេសថៃ ដើម្បីបង្កើតប្រាក់ចំណូលពន្ធ ជំរុញវិស័យទេសចរណ៏ និងសេដ្ឋកិច្ច។
ក្រោយ​ពី​កិច្ច​ប្រជុំ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានលើកឡើងថា សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់​នេះក៏​ជួយ​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ល្បែង​ស៊ីសង​ខុស​ច្បាប់ផងដែរ ‍ហើយវា​នឹង​ផ្តល់​ប្រយោជន៍​ដល់​សង្គម​ទាំង​មូល​ក្នុង​ពេល​អនាគត។ នេះ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​គោលនយោបាយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល ដើម្បី​គាំទ្រ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ប្រកប​ដោយ​និរន្តរភាព ឬ ​ទិសដៅ​ទេសចរណ៍​ដែល​បង្កើត​ឡើងដោយមនុស្ស។
លោក Prommin Lertsuridej អគ្គលេខាធិការ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ បានបដិសេធមិនបញ្ចេញឈ្មោះភាគីដែលចាប់អារម្មណ៍វិនិយោគ ប៉ុន្តែបានបញ្ជាក់ថា អ្នកទាំងអស់នោះមានបទពិសោធន៍យ៉ាងទូលំទូលាយក្នុងការគ្រប់គ្រងកន្លែងកម្សាន្តលំដាប់ពិភពលោកនៅក្នុងប្រទេសមួយចំនួន។ យ៉ាងណាមិញ គេសង្ស័យថា ក្រុមហ៊ុនទាំង ៦ នោះរួមមាន៖ Genting Malaysia, Galaxy Entertainment Group, Las Vegas Sands, MGM Resorts, Wynn Resorts និង Melco Resorts and Entertainment ដែលជាក្រុមហ៊ុនមានសក្តានុពលក្នុងវិស័យនេះ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ Melco Resorts បោះជំហានឆ្ពោះទៅរកការបង្កើតវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសថៃ ដោយបានប្រកាសពីផែនការបើកការិយាល័យនៅទីក្រុងបាងកក។ ក្រុមហ៊ុននេះកំពុងដំណើរការនៅប្រទេស ឬ ទីក្រុងមួយចំនួនដូចជា៖ ស៊ីប ទីក្រុងម៉ានីល ស្រីលង្កា និងម៉ាកាវ។
លោក Prommin បានច្រានចោលមតិយល់ឃើញថា គោលដៅចម្បងនៃច្បាប់ថ្មីគឺដើម្បីធ្វើឱ្យការលេងល្បែងមានភាពស្របច្បាប់។ រដ្ឋាភិបាល​ថៃចង់​លុប​បំបាត់​ការ​យល់​ឃើញថា ​កាស៊ីណូ ​គឺជា​ការ​ផ្តោត​សំខាន់​នៅក្នុងសេចក្តីព្រាងច្បាប់​នេះ ដោយជាក់ស្តែង កាស៊ីណូ នឹងមានចំណែកត្រឹមតែ ៥ ភាគរយនៃផ្ទៃដីសរុបរបស់កន្លែងកម្សាន្តទាំងមូលប៉ុណ្ណោះ។ គាត់បន្ថែមថា ថៃ​ចង់​បង្កើត​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ដ៏​ទូលំទូលាយ​ដែល​ស័ក្តិសម​សម្រាប់លក្ខណៈ​គ្រួសារ ស្រដៀង​នឹង​គំរូ​ជោគជ័យ​នៅ​ សិង្ហបុរី ម៉ាកាវ និង​ឡាសវេហ្គាស។ នៅក្នុងគម្រោងនេះ កន្លែងកម្សាន្តនីមួយៗនឹងមានសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយ ៤ ឬ ៥ រួមមាន បន្ទប់យ៉ាងតិច ៥ ០០០ បន្ទប់, មជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៍, ពហុដ្ឋាន ឬ ទីលានកីឡា indoor ដែលមានកៅអីរហូតដល់ ១ ៦០០, កន្លែងប្រគុំតន្ត្រីលំដាប់ពិភពលោក, ផ្សារទំនើប, ហាងទំនិញគ្មានពន្ធ, សួនកម្សាន្ត, ភោជនីយដ្ឋានលំដាប់ Michelin, និងកន្លែងសម្រាប់សកម្មភាពពិសេសជាដើម។
លោក Prommin លើកឡើងថា ក្រុមហ៊ុនចំនួន ៦ ទាំងនោះបានបំពេញតាមលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យសម្រាប់ការវិនិយោគរួចហើយ ដែលមានដើមទុនចុះបញ្ជីយ៉ាងហោចណាស់ ១០ ពាន់លានបាត (២៨៩ លានដុល្លារ) នៅក្នុងដើមទុនចុះបញ្ជី, មានលទ្ធភាពក្នុងការវិនិយោគអប្បបរមា ១០០ ពាន់លានបាត (២,៨៩ លានដុល្លារ) និងមានផែនការអាជីវកម្មសម្រាប់កន្លែងកម្សាន្តដ៏ទូលំទូលាយ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ មជ្ឈមណ្ឌលកម្សាន្តនឹងមានទីតាំងនៅជិតគោលដៅទេសចរណ៍ ជាមួយនឹងការតភ្ជាប់ផ្លូវដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរងាយស្រួល និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ថៃត្រូវធ្វើសកម្មភាពឱ្យបានឆាប់រហ័ស ជាមួយនឹងគោលដៅប្រកួតប្រជែងជាមួយទីក្រុងអូសាកា ប្រទេសជប៉ុន ដែលមានគម្រោងនឹងបើកមជ្ឈមណ្ឌលកម្សាន្តស្រដៀងគ្នានេះ។ ឥឡូវនេះ អាជីវកម្មនានាកំពុងមើលឃើញសក្តានុពលខ្ពស់នៅក្នុងប្រទេសថៃ ដោយសារវិស័យទេសចរណ៍ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានស្រាប់។
ក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុថៃ ប៉ាន់ប្រមាណថា គម្រោងសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលកម្សាន្តនេះនឹងជំរុញផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) ០,២ ភាគរយក្នុងអំឡុងពេលសាងសង់ និង ០,៧ ភាគរយនៅពេលដំណើរការ។ វាត្រូវបានរំពឹងថានឹងបង្កើតការងារចំនួន ២០ ០០០ កន្លែង និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍ក្នុងរដូវទាបពី ៥ ទៅ ១០ ភាគរយដែលនាំឱ្យចំណូលពីទេសចរណ៍កើនឡើងដល់ ១៣ ភាគរយ៕