ក្នុងមួយថ្ងៃ មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិផ្ដល់​ឈាមត្រូវការ​ឈាមជិត ​៣០០​ប្លោក​ ដើម្បីសង្គ្រោះជនរង​គ្រោះ
ភ្នំពេញ ៖ នៅរៀងរាល់​៥នាទីម្ដង មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាមត្រូវ​ការ​ឈាម១ប្លោក​ដើម្បី​ផ្ដល់​ទៅ​កាន់មន្ទីរ​ពេទ្យសម្រាប់សង្គ្រោះជីវិត​មនុស្ស ដូច្នេះ ក្នុងមួយថ្ងៃ ​មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិផ្ដល់​ឈាមត្រូវការឈាមប្រមាណ​ជិត៣០០​ប្លោក​ដើម្បី​បម្រើឱ្យ​សេចក្ដីត្រូវការ​របស់​មន្ទីរពេទ្យ​នានានៅទូទាំង​ប្រទេស ។​
យោងតាមប្រសាសន៍លោក​វេជ្ជ​បណ្ឌិត​ លី សុវិទ្យ អនុប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម​ ថ្លែង​នៅក្នុងពិធី​ទទួល​ឈាមពីការ​បរិច្ចាករបស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ និ​ងបុគ្គលិក​របស់ធនាគារ​អេស៊ី​លី​ដា​ជិត​៧០០​នាក់ កាលពី​ថ្ងៃទី​៨​ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ ឱ្យដឹងថា​ បច្ចុប្បន្ននេះ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម​បានទទួល​អំណោយឈាមពីសប្បុរសជន​​នានា​ ដែលបានបរិច្ចាគ​ចំនួន​២៥០​ប្លោកទៅ​៣០០​​ប្លោក ហើយការ​ផ្គត់​ផ្គង់​ទៅកាន់​មន្ទីរពេទ្យ​នានា​វិញ​ក៏​ប្រហាក់ប្រហែល​ប៉ុណ្ណឹង​ដូចគ្នា ។
លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​បន្តថា​ ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ កា​របរិច្ចាគឈាម​ពីសប្បុរសជន​មានកំណើន​ឡើង​ប្រមាណ២០​ភាគរយ ដោយសារតែ​ពួកគាត់​បានយល់​ដឹងពី​អត្ថ​ប្រយោជន៍​នៃការ​បរិច្ចា​គ​ឈាម ព្រោះថាការ​បរិច្ចាគ​ឈាម​នេះ មិនត្រឹមតែ​មិនធ្វើឱ្យ​ប៉ះពាល់ដល់​សុខភាពប៉ុណ្ណោះទេ តែ​ថែមទាំង​ធ្វើឱ្យ​អ្នក​បរិច្ចាគឈាម​ទទួល​បាន​សុខភាពល្អថែមទៀត ។
លោកថា​ ៖
«​ បើសិន​ជា​អ្នក​​បរិច្ចាគឈាម បាន​បរិច្ចាគ​ទៀងទាត់ ​គឺមនុស្ស​ប្រុស​៣ខែម្ដង មនុស្ស​ស្រី​៤ខែ​ម្ដង វាប្រៀបដូចជាពួកគាត់​បានពិនិត្យសុខភាពទៀងទាត់អញ្ចឹងដែរ ព្រោះថា​រាល់ពេល​បរិច្ចាគឈាម​សុទ្ធតែ​ត្រូវ​បានយក​ឈាមនោះ​ទៅពិនិត្យ​ស្វែងរក​មេរោគ​នានា​ » ។
លោកបន្ថែមថា​ ការ​បរិច្ចាគ​ឈាមពីសំណាក់​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និងបុគ្គលិក​របស់ធនាគារ​អេស៊ីលីដា បានចូលរួម​ចំណែក​សំខាន់មួយ​ក្នុងការផ្ដល់ឈាមជូន​មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម សម្រាប់​យកអំណោយ​ឈាមដ៏ថ្លៃ​ថ្លា​នេះ​ទៅ​ជួយសង្គ្រោះជនរង​គ្រោះ​ដែលត្រូវការ​ឈាមសម្រាប់សង្គ្រោះជីវិត​បន្ទាន់ ។
លោក​​ លី​ ថៃ​ គណៈប្រធាន​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ជាន់ខ្ពស់អភិបាលកិច្ច​នៃ​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានមា​នប្រសាសន៍ថា​ ព្រឹត្តិការណ៍​បរិច្ចាគឈាម​​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និងបុគ្គ​លិក​របស់​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា ​នៅពេលនេះ គឺ​បានធ្វើឡើង​នៅទូទាំង​ប្រទេ​ស​តាម​ការ​ស្ម័គ្រចិត្តដោយ​សរុប​មាន​ចំនួន​៦៧០​នាក់ ក្នុងនោះ​នៅ រាជធានីភ្នំពេញ មាន​អ្នក​ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​ចំនួន ២៣៥នាក់ និង​នៅតាមបណ្ដាខេត្ត​មាន​ចំនួន​៤៣៥​នាក់ ។
លោក​បន្តថា​ ​សកម្មភាព​បរិច្ចាគឈាម​របស់​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា គឺជាការ​តបស្នង​​ដល់សង្គម​ ពីព្រោះ​ថាអា​ជី​វ​កម្ម​​របស់ធនាគារ​អាច​រីក​ចម្រើន​បាន​ក៏ដោយសារតែមានការគាំទ្រ​ពីសង្គម ដូច្នេះ​ហើ​យ​នៅ​ពេ​ល​យើង​រី​ក​ច​ម្រើ​ន​​​ ​យើងក៏ត្រូវ​តបស្នង​ដល់សង្គម ហើយសង្គម​នឹង​បន្តគាំទ្រ​ដល់​ដំណើរការ​អាជីវកម្ម​របស់​ធនាគារ​បន្ត​ទៀត ។ អ្វីដែលពិសេស​ ការ​បរិច្ចាគឈាម​នេះ គឺការ​ជួយសង្គ្រោះ​អាយុជីវិត​ដល់​អ្នក​រងគ្រោះដែល​ត្រូវ​ការ​ឈាមសម្រាប់សង្គ្រោះជីវិត​ផងដែរ ។​ ទន្ទឹម​នឹង​នេះដែរ ការ​បរិច្ចាគឈាមនេះ ក៏នឹង​ធ្វើឱ្យសុខភាព​អ្នក​បរិច្ចាគ​កាន់តែប្រសើរ​ ដូច្នេះហើយទើប​មើលឃើញថា​ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ មានការ​ចូលរួម​បរិច្ចាគ​ច្រើនពី​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និង​បុគ្គលិក​របស់​យើង ។
លោក​ក៏បាន​អំពាវនាវ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​សប្បុរសជននានា ចូលរួមបរិច្ចាគឈាមឱ្យបាន​គ្រប់ៗគ្នា​ ពី​ព្រោះ​ថា​​​ការ​​​​ប​រិច្ចាគឈាមនេះ មិនធ្វើឱ្យ​ប៉ះពាល់ដល់​សុខភាព​ ផ្ទុយ​ទៅវិញ​មានតែធ្វើឱ្យសុខភាពយើង​ល្អ​ប្រសើរ​​ ៕