ភ្នំពេញ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងកសិកម្ម បានឱ្យដឹងថា គិតពីថ្ងៃ២៣ ខែវិច្ឆិកា ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រុមការងារ នៃមន្ទីរកសិកម្ម បានបន្តចុះសម្របសម្រួលជាមួយក្រុមការងារក្រុមហ៊ុន ជីបម៉ុង ប្រមូលទិញស្រូវពីក្រុមគ្រួសារកងទ័ពក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ សរុបចំនួន ២៤១គ្រួសារ ស្មើនឹង ១ ០០៣ ៥៣៧គីឡូក្រាម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រួមនឹងក្រុមការងារ និងមន្រ្តីកសិកម្មសង្កាត់សំរោង ខេត្តឧត្តរមានជ័យ បានសម្របសម្រួលក្រុមហ៊ុន ជីបម៉ុង តាំងពីថ្ងៃ២៣ ខែវិច្ឆិកាមកម៉្លេះ ដើម្បីប្រមូលទិញស្រូវពីកសិករជាប្រភេទស្រូវនាងអំ ហើយនៅថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នេះបានចំនួន១១២,៩៥៦គីឡូក្រាម ដោយទិញពីកសិករក្នុងតម្លៃ១,០០០រៀលក្នុង១គីឡូក្រាម។
សូមជម្រាបជូនថា បើគិតចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រុមហ៊ុន ជីបម៉ុង បានប្រមូលទិញស្រូវពីក្រុមគ្រួសារកងទ័ពក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ សរុបចំនួន ២៤១គ្រួសារ ស្មើនឹង ១ ០០៣ ៥៣៧គីឡូក្រាម ស្មើនឹងថវិកាប្រមាណ ១ ០០៣ ៥៣៧ ០០០រៀល។
សូមជម្រាបថា ស្រូវ«នាងអំ» ជាពូជស្រូវបុរាណមួយប្រភេទ មានប្រភពពីខេត្តក្រចេះ ដែលត្រូវបានរកឃើញដោយស្រ្តីចំណាស់ម្នាក់ឈ្មោះ«អំ» នៅឃុំស្វាយជ្រះ ស្រុកស្នួល ខេត្តក្រចេះ អំឡុងទសវត្សរ៍៨០។ អង្ករនាងអំ មានក្លិនក្រអូបប្រហើរ រសជាតិឆ្ងាញ់ និងទម្ងន់ធ្ងន់។ ម្យ៉ាងទៀត វាក៏មានដើមរឹង ងាយស្រួលដាំ ព្រមទាំងធននឹងអាកាសធាតុ ទៀតផង។
នៅកម្ពុជា ក៏មានកសិករនៅខេត្តសៀមរាប បង្កើតសហគមន៍កសិកម្មទំនើបមួយឈ្មោះថា «សហគំន៍កសិកម្មទំនើបស្រូវនាងអំ»ដែលស្រូវនាងអំ ដាំដុះនិងផលិតជាអង្ករ ដោយកសិកររបស់សហគមន៍ផ្ទាល់ ហើយ«អង្ករនាងអំ»ជា អង្ករកិនចេញពីពូជស្រូវប្រពៃណី អភិរក្សទុកដោយលោកយាយ«អំ» និងរួមគ្នាដាំដោយដៃផ្ទាល់នៃបងប្អូនកសិករខ្មែរជាង៦០គ្រួសារ ដែលជាសមាជិក នៃសហគមន៍កសិកម្មទំនើបដំបូងគេបង្អស់នៅកម្ពុជា។