ទោះគ្មានទ្រព្យបញ្ចាំក៏ដោយ ម្ចាស់អាជីវកម្មមួយចំនួននៅតែអាចខ្ចីឥណទានពីធនាគារបាន
ភ្នំពេញ ៖ អាចជាការជួយជ្រោមជ្រែងដ៏ល្អប្រសើរតាមរយៈការផ្តល់នូវប្រាក់កម្ចី ឬឥណទានពីវិស័យឯកជនស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលទៅដល់ម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូច ឬមធ្យម ក៏ដូចជាម្ចាស់អាជីវកម្មក្នុងវិស័យ SME បើទោះជាគ្មានទ្រព្យធានាក៏អាចទទួលបានកម្ចី តាមវិធីសាស្ត្រមួយចំនួន។
សហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម ឬហៅថា SME គឺសំដៅលើអាជីវកម្មតូចៗ ដែលបានរួមចំណែកក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ វិស័យនេះបានទទួលការគាំទ្រពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាលពេញទំហឹងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយ ដោយមានគោលបំណងពង្រឹងអាជីវកម្មពលរដ្ឋឲ្យមានភាពរឹងមាំឡើងវិញ ជាពិសេសក្នុងវិបត្តិកូវីដ១៩នេះ។
កាលពីចុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចដាក់ឲ្យដំណើរការគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានដើម្បីទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជាមួយទំហំទឹកប្រាក់ ១០០ លានដុល្លារអាមេរិក ដែលនេះជាការអនុគ្រោះមួយដ៏ប្រសើរមួយសម្រាប់អនាគតវិស័យ SME។ សម្រាប់ការស្នើសុំខ្ចីឥណទាននេះ បើទោះបីជាពួកគេមិនមានទ្រព្យសម្រាប់បញ្ចាំក៏ដោយ ក៏អាចមានលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានកម្ចី ដោយតម្រូវឲ្យមានភ្ជាប់ជាមួយនូវឯកសារចាំបាច់ និងលក្ខខ័ណ្ឌមួយចំនួន ដើម្បីអាចធានាដល់ភាពរីកចម្រើនទាំងធនាគារ និងអ្នកខ្ចី។
លោកបណ្ឌិត គា បូរាណ​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​គ្រឹះ​សា្ថ​ន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ (AMK) បានមានបញ្ជាក់ថា SME នៅតែអាចទទួលបានខ្ចីទោះមិនមានទ្រព្យបញ្ចាំ។
«យើងផ្ដល់ឥណទានដល់ SME ដែលពុំមានដាក់ប្លង់ដី ប្លង់ផ្ទះ ដោយប្រើព័ត៌មានផ្សេងជំនួស ដូចជា ផ្អែកលើ Cash Flow របស់អតិថិជន ឬក៏ពេលខ្លះប្រើប្រាស់តួលេខជាចំណូលរបស់គាត់ជាការធានាវិញ»
ក្នុងន័យនេះ លោកបានពន្យល់ដែរថាឲ្យដឹងថា ការត្រួតពិនិត្យឃើញពីភាពច្បាស់លាស់នៃរំហូរសាច់ប្រាក់របស់អាជីវកម្ម គឺជាលទ្ធភាពមួយដែលអាចធានាបាននូវការសងត្រលប់ ដូច្នេះក្នុងករណីនេះ ស្ថាប័នរបស់លោកអនុញ្ញាតឲ្យខ្ចីឥណទានបាន។ មួយវិញទៀត ស្ថាប័នអាចប្រើប្រាស់តួលេខចំណូលប្រចាំខែរបស់ម្ចាស់អាជីវកម្មផងដែរ។ មានន័យថា បើសិនអតិថិជនជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ភ្លើងនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌជនបទ គេច្បាស់ជាមានទ័ន្នន័យពីប្រាក់ចំណូលប្រចាំខែជាក់លាក់ ដែលអាចជាព័ត៌មានសំខាន់ក្នុងការទទួលបានឥណទានពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដោយមិនចាំបាច់មានការបញ្ចាំទ្រព្យនោះទេ។
ស្រដៀងគ្នានេះដែរ អ្នកស្រី ម៉ឹង លក្ខិណា នាយិកានៃធនាគារគូកមីនកម្ពុជា ភីអិលស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
«ធនាគារយើងក៏មិនខុសពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែរ! ពោលគឺយើងនៅតែផ្ដល់ឥណទានជូនអតិថិជន ប៉ុន្តែការផ្ដល់ជូននេះគឺនៅក្នុងកម្រិតដែលយើងសិក្សាឃើញថា មិនប៉ះពាល់ដល់ការសងត្រលប់មកធនាគារវិញ»
អ្នកស្រីបន្ថែមថា ការផ្ដល់ឥណទានដល់ SME​ ដោយមិនមានទ្រព្យបញ្ចាំគ្រប់គ្រាន់ ធនាគារក៏នៅតែអាចផ្ដល់កម្ចីបានដែរ តែក្នុងតម្លៃមួយសម្រាប់ធានាដល់ហានិភ័យដែលអាចកើតឡើងនាពេលអនាគត។
យ៉ាងណាមិញ ទាំងតំណាងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ទាំងតំណាងធនាគា បង្ហាញឆន្ទៈមួយចង់ឃើញម្ចាស់អាជីវកម្មដែលបានដាក់ស្នើសុំឥណទាន មានការរៀបចំផែនការអាជីវកម្មជាក់លាក់មួយ ងាយស្រួលដល់វិស័យទាំងពីរក្នុងការសិក្សា។ លើសពីនេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រូវផ្ដល់នូវព័ត៌មានពិតប្រាកដពីអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ពោលគឺមានភាពស្មោះត្រង់ក្នុងការចែករំលែកព័ត៌មានទៅកាន់អ្នកផ្ដល់កម្ចី ដើម្បីភាពរីកចម្រើនទាំងសងខាង៕