មុននឹងសម្រេចចិត្តចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម ត្រូវសួរសំណួរចំនួន ៧ ចំពោះខ្លួនឯងសិន
ភ្នំពេញ ៖ ការដែលធ្វើជាម្ចាស់អាជីវកម្ម មើលហាក់ដូចជាឡូយខ្លាំងណាស់ ដែលអ្នកអាចមានសិទ្ធិសម្រេចចិត្តលើអ្វីមួយ ហើយបើការរកស៊ីរលូនទៅមុខល្អ អ្នកនឹងមានឱកាសចំណេញបានច្រើនទៀតផង។ ប៉ុន្ដែ អ្នកគួរតែដឹងថា មិនមែនរាល់ការចាប់ផ្ដើមទាំងអស់នឹងទទួលបានជោគជ័យទេ ហើយដំណើរផ្សងព្រេងក្នុងពិភពអាជីវកម្មក៏មិនមែនជារឿងងាយឡើយ។ ដូច្នេះ សហគ្រិនខ្មែរ បានលើកឡើងសំណួរចំនួន ៧ សំខាន់ៗ ដែលអ្នកគួរសួរខ្លួនឯង និងគួរត្រៀមចម្លើយឲ្យរួចរាល់​ ដើម្បីចាប់ផ្ដើមការរកស៊ីរបស់អ្នក៖
១. តើអ្វីជាបេសកកម្មរបស់អ្នក?
តើអ្នកចង់ចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មមួយនេះដើម្បីអ្វី? ដើម្បីទាញយកផលចំណេញ? ឬ ដើម្បីជួយដល់សង្គម? គួរពិចារណាលើផ្នត់គំនិតរបស់អ្នក ថាតើអ្វីទៅដែលអ្នកត្រូវការពិតប្រាកដពីការរកស៊ីមួយនេះ ដើម្បីផ្ដោតសំខាន់លើគោលបំណងពិតរបស់អ្នក។
២. តើអ្វីទៅគោលដៅរបស់អ្នក?
វាជាសំណួរសំខាន់ មិនថាធ្វើអ្វីមួយទេ ទាល់តែមានគោលដៅពិតប្រាកដសិន ទើបអ្នកអាចសម្រេចបានដោយជោគជ័យ ហើយចាត់ទុកវាជាកាតាលីករជំរុញទឹកចិត្តមួយទៅចុះ។ គោលដៅគឺមានរយៈពេលខ្លី និង វែង ដូច្នេះអ្នកគួរសួរខ្លួនឯងថា តើគោលដៅខ្លី និង វែងរបស់អ្នកជាអ្វី? តើក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំទៅមុខទៀត អ្នកនឹងមើលឃើញខ្លួនឯងក្នុងរូបភាពបែបណា?
៣. តើនរណាជាអតិថិជនរបស់អ្នក?
កំណត់សម្គាល់អតិថិជនគោលដៅរបស់អ្នកសិន ថាពួកគេជាមនុស្សចាស់ ឬ ក្មេង ដើម្បីងាយស្រួលធ្វើយុទ្ធសាស្ដ្រផ្សព្វផ្សាយដោយមានប្រសិទ្ធភាព។ អ្នកគួរដឹងថា ផលិតផលរបស់អ្នកមិនអាចបង្កើតឡើងឲ្យត្រូវនឹងស្ដង់ដារបស់មនុស្សគ្រប់គ្នាទេ ដូច្នេះសិក្សាឲ្យច្បាស់សិន តើផលិតផលរបស់អ្នកត្រូវនឹងមនុស្សក្រុមណា កំណត់យកអតិថិជនគោលដៅ រួចផ្ដោតលើការធ្វើទីផ្សារ ដើម្បីទាញផលចំណេញនៅពេលក្រោយ។
៤. តើអ្នកមានពេលគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ផ្ដោតលើអាជីវកម្មរបស់អ្នកទេ?
មិនមែនគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែមានពេលច្រើនសម្រាប់ផ្ដោតលើអាជីវកម្មទេ ឧទាហរណ៍ថា អ្នកទើបរៀបការរួច មានគ្រួសារត្រូវមើលថែ និង មានទំនួលខុសត្រូវការងារជាច្រើនទៀតដែលត្រូវរ៉ាប់រង នោះអ្នកម៉េចនឹងអាចលៃពេលមកផ្ដោតលើការរកស៊ីបានទៅ?
៥. តើទុនក្នុងការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មទាំងអស់មានប៉ុន្មាន?
ទុនចាប់ផ្ដើមជារឿងសំខាន់ និង ចាំបាច់បំផុត​ បើអ្នកគ្មានប្រាក់ នោះអ្នកនឹងមិនអាចចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មមួយបានទេ។ ក្នុងការរកស៊ីដំបូង មានរឿងច្រើនណាស់ដែលអ្នកត្រូវចំណាយ អាចជាចំណាយលើថ្លៃសម្ភារផ្គត់ផ្គង់ចាំបាច់ ថ្លៃជួលកន្លែង ថ្លៃជួលបុគ្គលិក ។ល។ ដូច្នេះអ្នកគួរគិតពិចារណាសិនថា តើដើមទុនប៉ុន្មានទើបអាចចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មមួយបាន?
៦. តើអ្នកបានត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ទប់ទល់នឹងស្ថានភាពដំបូងនៃការរកស៊ីហើយឬនៅ?
ការរកស៊ីណាក៏ដូចមួយណាដែរ ចាប់ផ្ដើមដំបូងគឺមិនសូវជារឹងមាំទេ អ្នកនឹងមិនអាចទាញយកចំណូលបានពីវាភ្លាមៗនោះឡើយ ដូច្នេះក្រៅពីចំណាយក្នុងចំណុចខាងលើ អ្នកក៏គួរត្រៀមខ្លួនឲ្យរួចរាល់ដើម្បីទប់ទល់នឹងស្ថានការលំបាកនេះ ថាតើអ្នកបានត្រៀមទុនប៉ុន្មានសម្រាប់ទ្រទ្រង់អាជីវកម្មឲ្យបន្តដង្ហើមបាន មុនពេលវាអាចទាញយកប្រាក់ចំណេញឲ្យអ្នក។
៧. តើនរណាជាដៃគូរប្រកួតប្រជែងរបស់អ្នក?
ការរកស៊ីនីមួយៗសុទ្ធតែមានគូប្រជែង រឹតតែអ្នកចាប់ផ្ដើមរកស៊ីក្រោយគេ កាន់តែត្រូវសិក្សាពីដៃគូប្រកួតប្រជែងឲ្យដិតដល់ ថាតើពួកគេផ្ដល់សេវាកម្ម ឬ ផលិតផលយ៉ាងម៉េច ដើម្បីអ្នកអាចរិះរកគំនិតថ្មី ច្នៃយ៉ាងណាឲ្យអាជីវកម្មរបស់អ្នកមានភាពលេចធ្លោជាងគេ ដើម្បីដណ្ដើមទីផ្សារបាន។ សរុបមកវិញ ចំណុចដែលបានពោលឡើងខាងលើគឺគ្រាន់តែជាផ្នែកមួយចំនួនប៉ុណ្ណោះ នៅមានសំណួរជាច្រើនទៀតដែលអ្នកត្រូវឆ្លើយតប ដើម្បីត្រៀមខ្លួនឲ្យរួចរាល់សម្រាប់ចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មរបស់អ្នក៕