ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមហ៊ុនផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា (ផមក) បានប្រារព្ធពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាបឋមនូវ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ស៊ី អេស អ៊ិ ត្រេឌ (CSX Trade) ដើម្បីធានាបាននូវការឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ការកើនឡើងចំនួនក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជី និងចំនួនវិនិយោគិន ហើយវានឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករមួយបន្ថែមទៀត ដើម្បីជម្រុញកំណើនការជួញដូរ និងសន្ទនីយភាពនៅក្នុងទី ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។
ពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាបឋមនូវ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ស៊ី អេស អ៊ិ ត្រេឌ នេះត្រូវបានធ្វើឡើង ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្តម សៀង រិទ្ធី អគ្គនាយករងនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា តំណាងដ៍ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជា អគ្គនាយកនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជាថ្ងៃ ទី២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២។
កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ស៊ី អេស អ៊ិក ត្រេឌ គឺជាវេទិកាសម្រាប់ជួញដូរមូលបត្រ ដែលបានចុះបញ្ជីនៅ ផមក។ វាគឺជាការ ធ្វើទំនើបកម្មនៃប្រព័ន្ធជួញដូរចល័តបច្ចុប្បន្ន (Mobile Trading System – MTS)ដែលមានលក្ខណៈជាគេហទំព័រ (Web-based) មកជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដែលដំណើរការបានទាំងក្នុងប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ iOS និង Android។
កម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ ត្រូវបានអភិវឌ្ឍឡើងទាំងស្រុងដោយក្រុមការងារបច្ចេកទេសផ្ទាល់របស់ ផមក ដោយយកលំនាំតាមនិងរក្សានូវ មុខងារសំខាន់ៗដែលមាននៅក្នុងប្រព័ន្ធជួញដូរចល័ត (MTS) ប៉ុន្តែមានបន្ថែមនូវមុខងារសុវត្ថិភាព ការរចនាលម្អ ពិសេសគឺការបន្ថែមនូវសមត្ថភាពប្រព័ន្ធមេ ដើម្បីអាចទទួលបញ្ជាបានច្រើនជាងមុន និងរហ័សជាងមុន។
តាមរយៈកម្ម វិធីទូរស័ព្ទនេះ វិនិយោគិនអាចដាក់បញ្ជាទិញលក់មូលបត្រ, ពិនិត្យមើលប្រតិបត្តិការមូលបត្រ ត្រួតពិនិត្យសមតុល្យមូលបត្រ និងសាច់ប្រាក់ ក៍ដូចជារពិនិត្យមើលទិន្នន័យទីផ្សារ, ព័ត៌មានក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជី និងព័ត៌មានទីផ្សារជាច្រើនទៀត។ ការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ គឺជាការបោះជំហានថ្មីមួយទៀតនៅក្នុងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ដើម្បីធានាបាននូវការឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការអភិវឌ្ឍ ទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ការកើនឡើងចំនួនក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជី និងចំនួនវិនិយោគិនដែលកម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ នឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករមួយបន្ថែមទៀត ដើម្បីជម្រុញកំណើនការជួញដូរ និងសន្ទនីយភាពនៅក្នុងទី ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។ ដើម្បីប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធនេះ វិនិយោគិនត្រូវមានគណនីជួញដូរនៅក្រុមហ៊ុនមូលបត្រណាមួយ ដែលជាសមាជិក របស់ ផមក រួចដោនឡូតកម្មវិធីនេះតាមរយៈ App Store ឬ Google Pay រួចចុចទៅលើ “ស្មើដំណើរការគណនី” ក្នុងកម្ម វិធីនេះ និងអនុវត្តតាមការណែនាំ ឬទាក់ទងដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ក្រុមហ៊ុនមូលបត្ររបស់ខ្លួនដើម្បីស្វែងរកជំនួយ។ កម្មវិធី ទូរសព្ទដៃនេះនឹងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ដោយឥតគិតថ្លៃនៅក្នុងអំឡុងពេលនៃការដាក់ឱ្យដំណើរការបឋមនេះចាប់ពីថ្ងៃទី ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នេះតទៅ រហូតដល់មានការជូនដំណឹងនាពេលក្រោយ៕