" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-59786 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជា និងសិង្ហបុរី ជំរុញការបើកដំណើរការរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ធនាគារកណ្តាល ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការទូទាត់
ហុងកុង ៖ បណ្តាប្រទេសនៅអាស៊ីខាងត្បូង ដូចជា សិង្ហបុរី និងកម្ពុជា កំពុងត្រៀមបើកដំណើរការរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ធនាគារកណ្តាល (CBDCs) ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការទូទាត់ និងលើកទឹកចិត្តដល់អាជីវកម្មចាប់ផ្តើមថ្មី (Startup) និងពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិកនៅក្នុងតំបន់។ នេះបើយោងតាមការលើកឡើងក្នុងកិច្ចពិភាក្សាដែលរៀបចំដោយសារព័ត៌មាន South China Morning Post កាលពីសប្តាហ៍មុន។
ជាមួយនឹងចំនួនប្រជាជនវ័យក្មេងដែលមានអាយុជាមធ្យម ៣០ ឆ្នាំ និងភាគរយខ្ពស់នៃការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត និងទូរស័ព្ទចល័ត តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍បានឃើញអាជីវកម្មចាប់ផ្តើមជាច្រើន ដែលត្រូវបានធ្វើឡើងនៅប្រព័ន្ធទូទាត់តាមឌីជីថល ពាណិជ្ជកម្មតាមអ៊ីនធឺណិត និង cryptocurrencies ។
លោកស្រី Benedicte Nolens ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌល Hong Kong of the Bank for International Settlement (BIS) Innovation Hub បានលើកឡើងថា ៖
“តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍គឺជាមូលដ្ឋានដ៏មានអំណោយផល សម្រាប់ការបង្កើតអាជីវិម្មថ្មីនៃការទូទាត់តាមឌីជីថល។ នៅពេលដែលអ្នកឃើញកំណើនពាណិជ្ជកម្មតាមអ៊ីនធឺណិត ជាធម្មតា វាដំណើរការល្អជាមួយនឹងយន្តការបង់ប្រាក់ថ្មី”
CBDCs បាន និងកំពុងកើនឡើងនូវប្រជាប្រិយភាពនៅអាស៊ី។ ប្រទេសចិនបានចាប់ផ្តើមបង្កើតរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ខ្លួនដែលហៅថា e-yuan នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៤ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ ហុងកុងក៏កំពុងសិក្សាអំពីការចាប់ផ្តើមនៃ e-HKD ផងដែរ។ អាជ្ញាធររូបិយវត្ថុហុងកុង ដែលជាធនាគារកណ្តាលគំរូមួយរបស់ទីក្រុងនេះ បាននឹងកំពុងធ្វើការជាមួយធនាគារប្រជាជនចិន (PBOC) និងធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសថៃ និងអារ៉ាប់រួមលើគម្រោង “mBridge” ដើម្បីបង្កើតវេទិកាទូទាត់ CBDCs ។
ប្រទេសសិង្ហបុរី កាលពីឆ្នាំមុន បានសហការជាមួយធនាគារកណ្តាលប្រទេសអូស្ត្រាលី ម៉ាឡេស៊ី និងអាហ្វ្រិកខាងត្បូង រួមជាមួយនឹងស្ថាប័ន (BIS) Innovation Hub ដើម្បីជំរុញគម្រោង “Project Dunbar” សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ វេទិកាសម្រាប់ការទូទាត់ឆ្លងព្រំដែននៃ CBDCs ផ្សេងៗគ្នា។ ជាមួយគ្នានេះដែរមានការលើកឡើងថា មានឱកាសច្រើនក្នុងការរីកចម្រើនសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍។
លោកជំទាវ ជា សិរី  ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសតូចមួយដែលមានប្រជាជនចំនួនប្រមាណ ១៦ លាននាក់ ដែលយើងមានអ្នកប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទចល័តប្រហែល ២០ លានគ្រឿង”
លោកជំទាវ ជា សិរី   បានថ្លែងបន្តថា ជំងឺកូវីដ១៩ ក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំកន្លងមកនេះ បានជំរុញឱ្យមានឌីជីថលនីយកម្មនៃសេដ្ឋកិច្ច បន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលជាច្រើនបានដាក់ចេញវិធានការបិទប្រទេស និងលើកទឹកចិត្តប្រជាជនឱ្យទិញទំនិញតាមអ៊ីនធឺណិត។ នេះបានជំរុញការបង់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងពិភពលោកទាំងមូលឱ្យមានការកើនឡើង។
ប្រទេសសិង្ហបុរីមានចំនួននៃអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យាចាប់ផ្តើមថ្មីកើនឡើង ១០ ដងចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ មក។ បច្ចុប្បន្ន អ្នកផ្តល់កម្ចីបែបប្រពៃណី ដូចជា ស្ថាប័ន DBS ក៏បានបង្កើតវេទិកាសម្រាប់ការជួញដូររូបិយប័ណ្ណឌីជីថល ដូចជា bitcoin ផងដែរ។
លោក Frederick Fung ប្រធានសមាគមសហគ្រាសរូបិយប័ណ្ណឌីជីថល និងអាជីវកម្មចាប់ផ្តើមនៅប្រទេសសិង្ហបុរីបាននិយាយថា ៖
“វាគឺជាវឌ្ឍនភាពគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មួយនៅទីនេះក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី ពីព្រោះមនុស្សកាន់តែច្រើនចាប់អារម្មណ៍លើរូបិយប័ណ្ណឌីជីថល”
លោកបានបន្តថា មិនត្រឹមតែយុវជន ដែលចាប់អារម្មណ៍លើរូបិយប័ណ្ណឌីជីថលនោះទេ អតិថិជនវ័យចំណាស់ក៏កំពុងទទួលយកការទូទាត់តាមឌីជីថលផងដែរ។ លោកស្រី Nolens បានអំពាវនាវកុំឱ្យមានការព្រួយបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាព និងឯកជនភាព ដោយលោកស្រីបាននិយាយថា ៖
“សាច់ប្រាក់គឺជាឧបករណ៍ទូទាត់ប្រពៃណីមួយដែលមានសព្វថ្ងៃនេះ។ ដូច្នេះប្រសិនបើសាច់ប្រាក់ត្រូវបានប្រើប្រាស់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល វាពិតជាងាយស្រួលក្នុងការត្រួតពិនិត្យជាងប្រដាសសាច់ប្រាក់ ឬក្នុងទម្រង់ទូទាត់បែបប្រពៃណី៕”